Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nečestné a nesportovní

16.02.2008  |  zdroj: Neviditelný pes  |  161× přečteno      vytisknout článek

Nečestné a nesportovní

Nečestné a nesportovní, to byla nejsilnější slova, která řekl Mirek Dušín, když chtěl říci, že jde o podraz, špínu, chucpe. A slova „nečestné a nesportovní“ mne napadají, když si vzpomenu na podraz, špínu a chucpe, které provázejí lyžařské závody plánované na tento veekend do Liberce. Pro ty, kteří nevědí o co jde, pár slov na vysvětlenou.

Liberec je pořadatelským městem SP v klasickém lyžování 2009. Proto se zde vybudovalo množství sportovišť a infrastruktury, které jsou pro takovou akci potřeba. Protože jde o velké prostředky ze státních peněz, provázely organisaci od počátku zmatky a nesrovnalosti. Možná si ještě někdo vzpomene na poměrně medialisovanou causu výměny p. Kumpošta za pí Neumannovou. Ta rozhodla, aby se lidem ucpaly pusy a aby nikdo nemohl říkat, že Liberec takováto naddimensovaná sportoviště Jizerská magistrála u Smědavynepotřebuje, že v běžeckém areálu ve Vesci uspořádá tento veekend mezinárodní běžecké závody. To, že Vesec leží cca 400 m.n.m. a letošní zimu tam sníh již není, není pro ni žádným problémem. Má s takovými akcemi již zkušenosti z Prahy – sníh se doveze. Zatímco ale na dovoz sněhu do Prahy vyráběli šumavští vlekaři technický sníh dopředu, tady, na úpatí Jizerských hor není nic takového potřeba. Sníh se vytěží v CHKO Jizerské hory a do Vesce se navozí. A protože je tento únor opravdu dost teplý, i na Jizerkách je ho pomálu. Hlavně v takové vrstvě, aby šel těžit velkokapacitními bagry. Vpodstatě zůstal již jen na dvou místech centrálního masivu Jizerských hor: na loukách osady Jizerka (ve druhé zóně CHKO, zařazené do celoevropského systému Natura 2000, a na běžecké Jizerské magistrále, kde státní i soukromé subjekty udržují celou zimu lyžařskou stopu. To ale není žádný problém ani pro pořadatele v čele s Kateřinou Neumannovou, ani pro pořádající město Liberec, včele s p. primátorem. Vytěží tedy sníh tam, hlavně když ho budou mít včas k dispozici v Liberci, aby s ním pokryli zelené louky ve Vesci.

Od 8. února tedy probíhá těžba, vlastně spíše rabování sněhu na Jizerkách. Jak to vypadalo v úterý ráno vám mohou přiblížit přiložené fotografie. Přátele přírody jistě zaujme, že bagry strhávají spolu se sněhem i půdní pokryv s hlínou, kameny, kořeny a rostlinstvem, a to v místech, kde je i samotný vstup mimo cestu celoročně zakázán. Ochránáře a vodohospodáře by mohlo zajímat, že v ochranném pásmu vodárenské nádrže Souš, kam ani v suchém létě nesmějí vozidla nad 3,5 t, jezdí těžké Tatry a pracují bagry a nakladače. Sportovce a lyžaře (ty amatérské) pak jistě nepotěší, že úsek více než jednoho km Jizerské magistrály je vybrán až na asfaltový podklad a nenechali tam ani úzký pruh po straně, po němž by mohl projet sněžný skútr. Magistrála je v místě Smědavy a Kůrovce přetržená. Račte projít dál pěšky, lyže na zádech.

Jizerka  -II. zona CHKOA co na to oficiální struktury? Magistrát Liberce to celé organisuje. Jeho odbor životního prostředí mi sdělil, že Jizerské hory nejsou v jeho kompetenci. Nadace pro ochranu a obnovu J.h. mi ani neposlala slíbený e-mail. Vedení CHKO je v zahraničí, telefon do kanceláře je přes celý den obsazen. Prý tam mají nějaké školení, možná na to, jak získávat evropské dotace. Přitom právě CHKO by mohla použít „svůj“ § 66 a další činnost okamžitě zastavit. Mohla by…

Komu to vadí, to jsou města a obce v okolí ničených lokalit, Jizersko-ještědský horský spolek a další subjekty, na jejichž názory a tisková prohlášení každý kašle. Včetně medií – ta místní mají zákaz o cause informovat, ta celostátní jsou moc vysoko, ve sněmovně. Pondělní krátký šot ČT je velmi „vyvážený“.

Vím, že v celém případě pramálo zmůžeme. Plundrování již nezastavíme, na to je málo času. Případné soudní spory s městem Libercem a ing. Synerem vyhrát nemůžeme, na to máme málo prostředků, a to nejen finančních. Snad jedinou naději skýtá „vyjádření MŽP a náměstka ministra Františka Pelce k aktuálnímu problému protizákonnému odvozu sněhu z CHKO Jizerské hory kvůli SP v Liberci“. Už i proto, že toto ministerstvo je v rukou jiné strany, než je ta, která vládne v Liberci. (I když nevím, je-li to dnes, před volbou presidenta republiky, taková výhoda.)

Píši tento článek proto, že vím, že NP je medium, které se nebojí psát i o věcech nepopulárních a ujímá se těch, kteří nemají žádné šance v tomto systému. Pokud by měly vzniknout nějaké problémy, jsem schopen všechna uvedená tvrzení doložit fotografickým, písemným či osobním svědectvím.

A na závěr: je strašně smutné, že se mezinárodní sportovní podnik odvíjí od poničené přírodní reservace, že závody v běhu na lyžích zkazily mnoha lidem možnost jít na běžky, že arogance moci a peněz válcuje všechno od zdravého rozumu až po úctu k lidem, přírodě, hodnotám. Kateřino Neumannová, p ing.. Kittnere, funkcionáři FIS, je to nečestné a nesportovní, je to podraz, špína, chucpe.

Psáno pro NP 12.II. 2008

Autor je starokatolický kněz z Desné v J.h.

P. Ivan Peschka
 


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
chucpe?
Pokud celé "rabování" a "plundrování" spočívá v tom, že je trocha sněhu přesunuta z Jizerských hor do okolí Liberce, tak nevidím žádný problém. Nemohu věřit, že přesouvání sněhu je samo o sobě zločinem. Daleko spíše lze diskutovat o tom, jestli nedošlo k devastaci CHKO při odstraňování sněhu. Bohužel se autor jen křičí "převážejí sníh, je to fuj".
vloženo: 16.02.2008 21:50     vložil:  HHU Reagovat 
Pravé chucpe
Zasvěcení ví, že toto jsou pouze vnější projevy chucpe. Klíčoví organizátoři samozřejmě ví že je nesmysl udržovat při živovtě zimní sportoviště ve výšce 400 m. Za předražené ceny na těchto příměstských pozemcích i (a zastátní peníze)vybudovali pro mistrovství veškeré inženýrské sítě i dopravní připojení. Ještě jednou příští rok vydrancují a dovezou sníh z jizerek, a pak se to nachvilinku nechá usnout, pak se začne hledat smysluplné využití nevyužitelného areálu, pozemky se "někomu" (a v Liberci vědí komu) se slevou prodají, a výhodná developerská akce (a v Liberci vědí kdo to bude) zvýhodněná předchozí investicí do infrastruktury za peníze daňových poplatníků může začít.
To teprve bude to pravé cucpe.
vloženo: 16.02.2008 18:13     vložil:  hanka Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist