Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ochránci přírody pozorovali na Klabavě mořské orly

07.03.2008  |  125× přečteno      vytisknout článek

Ochránci přírody pozorovali na Klabavě mořské orly

V minulých dnech pozorovali rokycanští ochránci přírody v rámci pravidelného sledování významných ptačích lokalit vzácného dravce orla mořského na Klabavské nádrži nedaleko Rokycan, která patří k zajímavým a hojně navštěvovaným ornitologickým lokalitám.
Orel mořský je mohutný dravec s prknovitě roztaženými křídly o rozpětí až 240 centimetrů s klínovitým ocasem. Staří ptáci jsou hnědí se světlejší hlavou a bílým ocasem. Mladí ptáci jsou temně hnědí a jejich ocas je hnědě mramorovaný. Pohlavně dospívají v pátém roce života. Orel je věrný svému hnízdišti a v době toku krouží oba jedinci v těsné blízkosti, předvádějí hravé střemhlavé lety a dotýkají se drápy, což je impozantní podívaná. Má obvykle vybudován větší počet hnízd, z nichž si brzy na jaře jedno vybere k vyvedení potomstva. Hnízdo je obrovská stavba z větví, které si s oblibou buduje na nejvyšších a nejstarších stromech. Občas hnízdí i na skalách. Hnízdění v našich podmínkách začíná již v březnu. Na dvou, výjimečně třech vejcích sedí oba rodiče, převážně však samice. Doba sezení se pohybuje od 38 do 42 dnů. Mláďata však v hnízdě zůstávají dalších zhruba devadesát dnů. Mořští orli se živí převážně rybami, nepohrdnou však ani kachnou či jiným vodním ptákem. V minulosti byl orel mořský u nás hojným ptákem. S vývojem civilizace však jeho stavy klesaly, nicméně člověk - sokolník se opět postaral o znovuvytvoření dnes již stálé populace. Díky obětavosti několika nadšenců se podařilo v jižních Čechách obnovit populaci, která se postupně rozšiřuje po celém území. Námi pozorovaný orel zřejmě pochází z brdských lesů, kde již několik let pravidelně hnízdí nebo se jedná o jedince, který si své hnízdní teritorium teprve hledá. Nicméně pozorování orla mořského patří k zajímavým ornitologickým zážitkům.
Na Klabavské nádrži lze však v těchto dnech spatřit i řadu dalších zajímavých druhů – kormorány velké či volavky bílé. I tito ptáci se zde však nezdrží dlouho a budou putovat na své hnízdiště. Kromě těchto relativně vzácných jedinců lze pozorovat i rozšířené kachny divoké, lysky černé či jiné neméně zajímavé druhy.
Zvýšený počet vzácných druhů živočichů v tomto období na Rokycansku dává tušit, že okolní životní prostředí se zlepšuje, k čemuž přispívá i konkrétní mravenčí práce rokycanských ochránců přírody, kteří se kromě sledování přírody věnují i výchově mladé generace a provozují akreditované ekocentrum, které pro zájemce pravidelně připravuje řadu přitažlivých akcí - viz www.csop.rokycany.zde.cz
"Máte-li zájem se s prací ochránců přírody blíže seznámit, kontaktujte nás na tel. 371 722 686 nebo 603 239 922, případně nás navštivte nebo se staňte našimi členy.
Rádi Vás mezi námi přivítáme a představíme naši činnost," říká šéf ochránců přírody Pavel Moulis.
Zaujala Vás činnost rokycanských ochránců přírody a nechcete se stát členy? Nevadí. Můžete nám však významně pomoci.
Odešlete dárcovskou sms zprávu ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777 / cena DMS je 30,- Kč, příjemce Vaší pomoci obdrží 27,- Kč / nebo zašlete finanční dar na číslo účtu 33553322/0800, variabilní symbol 29/01
Jedná se o podporu veřejné sbírky „ Zvíře v nouzi „ vyhlášené Českým svazem ochránců přírody. Úkolem sbírky je zajištění dostatečného množství finančních prostředků na činnost záchranných stanic působících v České republice. Stanice jsou sdruženy v projektu „ Národní síť stanic pro handicapované živočichy „ , který nemá ve světě obdoby. Bez pomoci veřejnosti by bylo těžké v činnosti stanic pokračovat, neboť státní dotace pokrývají jen část nákladů. Proto se obracíme i touto formou na Vás. Můžete-li nás podpořit, budeme Vám nesmírně vděčni.
Bližší informace o sbírce najdete na www.zvirevnouzi.cz

http://www.regionplzen.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist