Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Další tři přírodní památky v regionu nově zaměřené

26.04.2008  |  132× přečteno      vytisknout článek

Další tři přírodní památky v regionu nově zaměřené Po přírodní rezervaci Křemešník a přírodní památce Ostražka převyhlásila tento týden krajská rada další tři zvláště chráněná území na Vysočině. Úpravou prostorového vymezení a zpřesněním skutečného stavu hranic památek nově prošly přírodní památky Kocoury, Křižník a U Bezděčína. Celková nová výměra těchto tří „staronových“ památek se blíží 2,5 ha.

Hlavním důvodem pro převyhlášení stávajících výše zmíněných přírodních památek je jejich prostorové vymezení, které vždy přesně neodpovídalo výskytu předmětu ochrany nebo z důvodu nejednoznačného vymezení chráněného území ve zřizovacích dokumentech.

V případě přírodní památky U Bezděčína (ok. Pelhřimov, blízko obce Obrataň) byl z vymezení vypuštěn smrkový porost lesa, na který není nutno vyhlašovat předmět ochrany. Naopak nově je do území přírodní památky zahrnuta malá část olšiny na severovýchodním okraji s výskytem bledule jarní.

U přírodních památek Křižník a Kocoury (přírodní park Svratecko) došlo k úpravám rozloh území, které spočívaly ve vypuštění částí pozemků, na kterých se běžně zemědělsky hospodaří. Předmětem ochrany přírodní památky Křižník zůstávají dobře zachovalá travino-bylinná společenstva s výskytem řady zvláště chráněných a významných rostlinných druhů. Přírodní památka Kocoury je tvořena remízkem vzniklým na kamenných snosech a vystupujícími drobnými skalkami s dřevinným porostem. Předmětem ochrany tohoto území zůstala dobře zachovalá travino-bylinná společenstva významných druhů rostlin a populace zvláště chráněné sasanky lesní.

V kraji Vysočina je celkem 172 maloplošných zvláště chráněných území. Z toho 44 jich je v rámci CHKO. Kraj Vysočina má ve své působnosti 118 zvláště chráněných území kategorie přírodní památka nebo přírodní rezervace. V letošním roce kraj předpokládá, že u zhruba 10 z nich dojde k úpravě prostorového vymezení. V nejbližší době bude krajské radě předložen návrh na nové vyhlášení např. přírodní památky Laguna u Bohdalova, Rašeliniště u Vintířova, Ivaniny rybníčky a přírodní rezervace U Miličovska, Doupský a Bažantka.


Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
e-mail: svatosova.j@kr-vysocina.cz

velké foto
Orchis militaris - vstavač vojenský (foto RNDr. M. Baláž, PhD.)
velké foto
Cephalanthera damasonium - okrotice bílá (foto RNDr. M. Baláž, PhD.)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist