Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Evropská spolupráce v projektu Talnet - online k přírodním vědám

08.06.2008  |  125× přečteno      vytisknout článek

Evropská spolupráce v projektu Talnet - online k přírodním vědám Jak zlepšit přírodovědné vzdělávání a jak podchytit mladé talenty v oblasti přírodních věd a technických oborů? To byl i jeden z hlavních motivů, který vedl v roce 2003 ke vzniku projektu Talnet - online k přírodním vědám.

Představujeme pilotní běh mezinárodních aktivit po nadané
O projektu Talnet - online k přírodním vědám již bylo na tomto portálu informováno. Jeho hlavní náplní jsou v současné době online kurzy z biologie, chemie, geografie, matematiky a fyziky, odborné exkurze s online přípravou a prezenční soustředění. Pomalu se však jeho součástí stávají i mezinárodní aktivity. Protože je v Talnetu kladen důraz na kontinuitu vzdělávání, v průběhu vzdělávací dráhy účastníka Talnetu by ideálně mělo docházet ke stupňování náročnosti a požadavků i komplexnosti úkolů. Vzdělávací dráhu a to, jakých aktivit se jednotlivec zúčastní, si samozřejmě volí každý účastník sám. Nicméně považujeme za důležité takové podmínky vytvořit a nabídnout.
Jelikož nadaní jsou skupinou se specifickými vzdělávacími potřebami, jejíž zájem není možné nasytit pouze na území České republiky, uvědomili jsme si potřebu evropské spolupráce. V rámci projektu proto letos proběhl pilotní běh mezinárodní aktivity Talnet International. Zahraničními partnery se stali Slováci, Němci (Kubusnové okno) a Španělé (Programa Estrellanové okno) s podobně zaměřenými projekty, odborné zázemí tvořilo německé DLR (German Aerospace Centernové okno). Projekt byl zahájen v únoru 2008 online fází, jejíž hlavní náplní byl kurz o robotech zaměřený na sestavení a programování malého robota ASURO. Dále byly zpřístupněny neformální diskusní kluby o našich kulturách, Evropě a EU, což bylo také obohacující vzhledem k jinak přírodovědným tématům v Talnetu. Tyto online aktivity pak vyvrcholily na prezenčním setkání na Horské Kvildě, kterého se zúčastnilo 10 studentů z každé země. Během týdenního pobytu jsme uspořádali exkurzi do DLR u Mnichova, kde studenti navštívili Institut robotiky a dostali možnost postoupit dále v programování přímo s autorem ASURa a dalšími experty na místě.

Co nového přinesl mezinárodní projekt?
Zatímco možnost komunikace s expertem a oborová odbornost a náročnost je vlastní především vzdělávacím kurzům, rozvoji dalším kompetencím dal mnohem větší příležitost právě Talnet International. Většina aktivit prezenčního setkání probíhala v malých mezinárodních týmech složených ze zástupců všech zúčastněných národností. Členové mezinárodních týmů byli většinou jen jediným zástupcem země v týmu, proto aktivní přispění každého jednotlivce do týmu stejně jako komunikace v cizím jazyce byly nezbytné. Kromě možnosti pokračovat v sestavování a programování robota měli účastníci možnost zakusit pestré aktivity jako práci s GPS, společensko-politickou konferenci o EU, kvíz o reáliích Evropy, jazyková mini-divadla a další týmové hry. Projekt tak přinesl většině účastníkům zcela novou zkušenost kooperace a komunikace v cizím jazyce nad odborným tématem. Mnoho účastníku si také uvědomilo vlastní nedostatky v jazykové vybavenosti a potřebu ovládat cizí jazyk i pro studenty přírodovědného zaměření.

Hlavní přínosy mezinárodní spolupráce
V tomto ohledu tedy považujeme Talnet International za zatím vrcholovou aktivitu v rámci projektu Talnet jak v náročnosti, danou mírou vyžadované samostatnosti (práce na robotech pouze s online podporou expertů a vzájemnou online-výměnou zkušeností), tak i v míře důrazu na rozvoj jazykových dovedností (aktivní ovládání cizího jazyka), na rozvoj kompetencí jako je týmová spolupráce, schopnost formulovat a obhájit vlastní názor či naslouchat druhým a diskutovat s nimi. Velmi zdůrazňujeme slovo mezinárodní, protože bychom chtěli odlišit projekt, ve kterém dochází ke skutečné kooperaci mezi minimálně třemi národy, od jiných „zahraničních aktivit“, kdy se často jedná spíše o dvoustrannou spolupráci, exkurzi či návštěvu zahraničního pracoviště, případně mezinárodní soutěž, která však předpokládá spíše kooperaci uvnitř národa a soutěžení s ostatními. Domníváme se, že takováto autentická zkušenost kooperace s kulturně odlišnými jedinci je přínosná nejen pro nadané.

Jak dál?
Kromě toho, že projekt sám o sobě znamenal novou příležitost pro účastníky Talnetu, byl i pro nás organizátory velmi cenným zdrojem zkušeností pro další zkvalitňování nabídky vzdělávacích i sociálních aktivit pro nadané. Podobné mezinárodní aktivity se proto snažíme zařadit do standardní nabídky projektu. V současné době hledáme zahraniční partnery i v jiných oborech než je fyzika či technika, abychom uspokojili vzdělávací potřeby také biologicky či chemicky zaměřených jedinců. Přestože je tedy robotika velmi aktuální a jde o dynamicky se rozvíjející obor, nechceme se omezovat jenom na ni.
Nepřímým přínosem projektu bylo také setkání instruktorů pracujících s talentovanou mládeží a mezinárodní výměna metodických a pedagogických přístupů v této oblasti. Skupina zahraničních vedoucích měla možnost získat zkušenosti s realizací kombinovaného projektu a aktivit založených na online komunikaci a prezenčním setkání. Pokles zájmu o přírodní vědy se týká celé Evropy, proto vidíme v evropské spolupráci a výměně informací a know-how i na poli neformálního vzdělávání jednu z možných cest, jak zvýšit zájem o přírodovědné obory a zároveň vytvářet příznivější podmínky pro rozvoj nadaných jedinců.

Více informací o projektunové okno a o tom, jak se lze zapojit.

Projekt Talnet International byl spolufinancován z programu EU Mládež v Akci.

 
Odkazy


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist