Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kladenský gympl uspěl s ekologickým projektem a dostane finanční dotaci

27.06.2008  |  126× přečteno      vytisknout článek

Kladenský gympl uspěl s ekologickým projektem a dostane finanční dotaci

Kladno - Ekokurz Poznej a chraň, určený pro žáky prvních ročníků čtyřletého a pátých ročníků osmiletého studia, každoročně připravuje kladenské gymnázium. Vedení školy má nyní důvod k radosti.

V rámci rozvojového programu ministerstva školství na podporu enviromentálního vzdělávání výchovy a osvěty získalo zařízení grant ve výši bezmála 90 tisíc korun. Prostředky budou mimo jiné využity na nákup nových učebních pomůcek, zvyšování kvality výuky, ale i na lektorskou činnost.

„Už v minulých letech jsme předložili několik různých projektů, avšak nyní jsme poprvé uspěli, když jsme zúročili naše dosavadní zkušenosti s nimi,“ uvedla ředitelka školy Milena Minaříková. Gymnázium se tak zařadilo mezi přibližně úspěšných 40 škol z 887 přihlášených.

Program ekokurzu spočívá v celoroční práci studentů, kteří mapují a blíže poznávají zajímavé přírodní lokality v regionu. Výsledky zpracovávají a své práce pak obhajují v rámci závěrečného týdenního soustředění v Machově mlýně u Milíčova, v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

„Snažíme se stále hledat nové formy enviromentální výchovy, které by biologii studentům přiblížily zajímavější a zábavnější formou. Ta kombinuje tradiční výuku ve škole s praktickým poznáváním ekosystémů, tedy luk, lesů či mokřadů přímo v terénu,“ nastínil zástupce ředitelky Jiří Mencl.
Studenti pracují týmově, napříč jednotlivými třídami. Každá skupina si vylosovala nějakou z lokalit, kterou opakovaně navštívila a zpracovala o ní údaje z pohledu ochrany přírody. Přizváni jsou různí lektoři, například pracovníci hygieny, Lesů České republiky, záchranné stanice Aves, odboru životního prostředí magistrátu, Střediska ekologické výchovy Kladno-Čabárna i dalších organizací.

„Kurz v Milíčově vyvrcholí testem a poznávačkou rostlin a živočichů. Mezi oblíbené aktivity studentů patří třeba noční soutěž na téma Smysly. Snažíme se jim vše podat zábavnou formou,“ sdělila vedoucí kurzu Lenka Smyčková. „Naším cílem je promítnout do ekokurzu i další předměty, třeba zeměpis či chemii,“ doplnila.

Názory studentů
Petr Pleticha: Projekt je dobře připravený, ale jeho provedení někdy vázlo, hlavně co se týče učitelského sboru. Měli problém zaujmout člověka, který se o ekologii moc nezajímá. Na závěrečném pobytu jsem nebyl spokojen se stravou, potraviny jsme měli na příděl, což mi přišlo ponižující.

Karin Pokorná: Zadané úkoly jsme plnili po svém, pedagogové nám s nimi ale pomáhali. Spoustu věcí jsme si dali do souvislostí. Součástí projektu byla exkurze do vybrané přírodní lokality se zajímavým výkladem.

Jakub Caithaml: Velké plus bylo, že jsem se něco o přírodě naučil, i když jsem o to ze začátku moc nestál. Bylo to rozhodně lepší než jen sedět ve škole. Přestože mě biologie moc nezajímá, nenudil jsem se, výuka byla připravená zajímavě.

Kateřina Matoušková: Přínosem rozhodně bylo, že jsme se lépe poznali se studenty z jiných tříd, i když jsme společně už byli na lyžařském výcviku. Spolupráce s nimi v týmech byla výborná.

Kladenský deník


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist