Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

JAR: Staňte se součástí divoké přírody!

20.07.2008  |  128× přečteno      vytisknout článek

Sníte svůj sen o Africe? O Africe tajemné, dráždivé a nespoutané.

O Africe která se vám dostane pod kůži, do které se zamilujete a kam se budete vracet? Tak: „Neodnášejte nic kromě fotek a nenechávejte tam nic kromě svých stop na cestě“.

Stačí se postavit na prašnou cestu uprostřed tiché, prosluněné buše, nadechnout se horkého vzduchu a uvědomit si, že ten svět kolem vás není hra, ale divočina se vším, co k ní patří. A váš sen se začne měnit ve skutečnost.

Jedním z míst, kde můžete svůj sen prožít je Krugerův národní park v Jihoafrické republice, dnes největším národním parku na jihu Afriky. Tento národním park byl  založený už v roce 1899 a zásluha na zachování africké přírody se nedá zpochybnit.

Většina návštěvníků volí levnější formu návštěvy parku, tedy spát mimo park a do parku zajet na jednodenní návštěvu. Nejen, že jsou pak svázáni mnoha omezeními (například nemohou opustit vymezené trasy, musí cestovat v uzavřených vozech), ale především nemohou zažít to nejlepší safari, protože nejlepší safari je těsně před setměním a těsně po svítání a jednodenní návštěvníci jsou v tu dobu mimo park.

Další možností je spát v kempech, patřících parku. Ale i ty slouží masové turistice a od dění v parku jsou odděleny barierami, ploty a vodními příkopy.


Leopard Hills Private Game Reserve


Pro splnění vašeho snu je nejlepší třetí možnost – soukromé rezervace, které jsou součástí parku, nebo na park navazují. Nejstarší takovou soukromou rezervací je Sabi Sand (založena 1936 na rozloze 65 000 ha !)  a v ní doporučujeme luxusní safari lodge Leopard Hills jar2.jpgPrivate Game Reserve.

Obrovskou výhodou hostů luxusních privátních safari lodge je především omezený počet návštěvníků, v Leopard Hills je k dispozici pouze 8 pokojů a resort nemá ani oplocení ani jiný druh bariér, jste tedy opravdovou součástí divoké přírody.

A přitom máte k dispozici vynikající zázemí. Skvělou kuchyni, restauraci s celodenním provozem, knihovnu s cigar barem, venkovní ohniště pro večerní posezení a malinké lázně s možností masáží.


Místo, kde čas stojí


Vašemu odpočinku slouží perfektní pokoje, postavené v koloniálním stylu, využívající prvky domorodé architektury. Není větší pohoda, než během odpoledního klidu  pozorovat ze svého privátního bazénku napajedlo. Každý pokoj má svou soukromou terasu s výhledem do buše, s houpací sítí a lehátky, kde se dá skvěle odpočívat po dobrém obědě u lahve skvělého jihoafrického vína. Čas jakoby se zastavil. Ticho buše narušuje jen zpěv ptáků, křik paviánů v dálce a šelest listí v korunách stromů. Je opravdu perfektní předehra odpoledního safari.jar1.jpg

Odpolední safari začíná kolem půl páté šálkem kávy nebo čaje, který vám nalije váš stopař. Jedním ze čtyř profesionálních stopařů v Leopard Hills je Reiumund. Živí jako stopař necelých 18 let. Začínal jako doprovod lovců a byl specializovaný především na buvoly a levharty.

Je to krásná práce. Jsem většinu dne  v buši, kterou mám nesmírně rád a bez které bych si nedovedl svůj život představit. Když jsem doma oznámil, že chci být stopařem, všichni mne zrazovali, protože pocházím z rodiny zemědělců. Báli se. Protože divoká zvířata mohou být velmi nebezpečná. Především buvol. Ani nejzkušenější z nás nedovedou 100% odhadnout jeho reakci. Je to jediné zvíře v buši, které se dokáže mstít. Dokáže stopovat svého nepřítele a ze zálohy na něj zaútočit. Ne jako šelma, pro potravu, ale z pomsty.“ Poslední 4 roky Reimund pracuje v Leopard Hills a každý z návštěvníků je tedy ve velmi povolaných rukách. „K divokým zvířatům musíte mít respekt, ten nesmíte ztrácet nikdy. Nikdy si nesmíte připustit pocit, že už všechno víte a že vás nic nemůže překvapit. To by byl první krok k nějakému neštěstí. Ale přílišná obava je také zbytečná a naší povinností je, pomoci klientům dostat se ke zvířatům co nejblíže, pomoci jim vychutnat si ten zážitek ze setkání, které jinde než v Africe nemohou zažít.


Setkání s divokými zvířaty nese každý jinak


Po šálku čaje či kávy se vyráží v otevřených Landroverech do buše. Reimund sedí na malé sedačce na přední části kapoty a až do jar3.jpgvečerního návratu bude naším andělem strážným. Pocit ze setkání s divokými zvířaty a z pobytu v divoké přírodě prožívá každý trochu jinak. Ale pro všechny je to úchvatná podívaná a všem se tají dech.

Těsně před západem slunce jsme narazili na hyeny. Stopař Reimund  upozornil, že určitě nebudou sami, protože větří kořist. A měl pravdu. Sledovali levharta. Doufali, že když něco levhart  uloví, zbude na konci i na ně. Není úplně obvyklé, aby levhart vyšel na lov před setměním a vidět jej, tak jak se poštěstilo nám, je velká vzácnost. Levhart je totiž známí svou schopností zůstat neviditelným. Žije skrytě a samotářsky a na opravdu velkém území. Přes den odpočívá v trávě, ve skalách, ale i na stromech. Je aktivní převážně v noci. Musel mít opravdu velký hlad, obyčejně totiž na kořist čeká, využívá překvapení. Leží v úkrytu a když se kořist přiblíží, prudce vyrazí a snaží se kořisti zakousnout do krku. Oběť většinou udusí, nebo jí zlomí vaz." (leden 2007, Jan Papež)Usínání za zvuků noční buše


Je skvělé probrat s přáteli večer u ohně a dobrého vína a s hlubokou africkou oblohou, plnou hvězd, nad hlavou zážitky z odpoledne. Tajemné zvuky noční buše vám k tomu vytváří hodně zajímavou kulisu. Člověku se ani nechce jít spát. Chce se jen tak zaklonit hlavu a v té hluboké obloze hledat Jižní kříž, jen tak zavřít oči a vnímat praskání ohně a snažit se rozpoznat jednotlivé zvuky, které k vám doléhají s temnoty za vámi. Chce se polapit ten krásný okamžik a vtisknout si jej do paměti. A už v tom lítáte, už se vám Afrika zavrtala pod kůži a už víte, že se sem budete chtít vracet, že se vám buš nemůže přejíst, protože je v každém okamžiku jiná a v každém okamžiku krásná.
 
Doporučujeme zůstat v rezervaci alespoň 2 noci, jinak nemáte šanci opravdu vydechnout a začít vnímat buš a začít vnímat kouzlo a rytmus divoké přírody. 

Autor je Product Manager pro danou destinaci.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist