Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Skalisté hory na území Kanady

20.07.2008  |  188× přečteno      vytisknout článek

Skalisté hory na území Kanady

 

V oblasti Skalistých hor jsou na území Kanady vyhlášeny čtyři národní parky: Banff, Jasper, Kootenay a Yoho a další dva, jsou dále na západ - Glacier a Mount Revelstoke. Ledovcová pole, zasněžené vrcholky hor, členité kaňony, vodopády, horké prameny, jezera s průzračnou vodou - to jsou hlavní magnety, které každoročně přitáhnou více než 9 miliónů návštěvníků do chráněných území, které se svými 20 238 km2 představují korunní klenoty kanadské ochrany přírody a zároveň jednu z největších horských chráněných oblastí na celém světě.

Banff a Jasper se táhnou severojižním směrem na východních svazích Rockies v provincii Alberta. Ochrana Banffu byla vyhlášena v roce 1885. Je to nejstarší a nejpopulárnější kanadský národní park a zároveň třetí nejstarší národní park na světě po americkém Yellowstone a Královském národním parku v Austrálii.

Indiánské kmeny žily v této oblasti nejméně 13 tisíc let. Indiáni tu lovili ryby a pronásledovali bizony a další velkou zvěř. U jezera Vermilion Lake bylo objeveno pravěké sídliště, které je asi 10 500 let staré. Tady byly vykopány kamenné nástroje, kosti ulovených zvířat a další předměty, které dokazují, že Indiáni pobývali v této oblasti několik tisíc let. Původní obyvatelé žili kočovně a při svých životních způsobech vytvořili v horách indiánské stezky. Kootenayové žili původně na západních svazích Skalistých hor.

V 19.století někteří cestovatelé ve službách obchodníků s kožešinami hledali cestu horami k Tichému oceánu. V jejich stopách pak šli inženýři, kteří vytyčovali trasu transkontinentální železnice, jež měla spojit východní Kanadu s provincií Britská Kolumbie. Práce začaly v roce 1880. Jedním z nejsložitějších problémů byl strmý úsek západně od Kicking Horse Pass v Yoho (průsmyk kopajícího koně). Řeku Kicking Horse překonává osm mostů nejstrmějším stoupáním v Severní Americe. Některé vlaky musely táhnout čtyři lokomotivy, aby se vyrovnaly s tak příkrým stoupáním.

V roce 1883 objevili pracovníci budující železnici jeskyni s teplými sirnými prameny v Sírové hoře (Sulphur Mountain) nedaleko dnešního města Banffu. O dva roky později vláda vyhlásila ochranu rezervace Banffských sirných pramenů "pro léčebné účely pro veřejnost". Nedlouho po dokončení železnice sem začali proudit první turisté - především příslušníci evropské aristokracie a bohatí Američané. President železniční společnosti Van Horne tehdy spustil velkou reklamní kampaň se sloganem: "Nemůžeme exportovat scenerii, budeme importovat turisty". Velmi rychle tu vyrostly hotely a další zařízení, jež sloužila dychtivým návštěvníkům, kteří zde často trávili celé léto. Návštěvníků naštěstí nikdy nebylo příliš a tak zdejší příroda, i když ne úplně panenská si dodnes zachovala všechny atributy, které obdivovali již turisté před sto lety. Postupně se rozšiřovala síť železnic a silnic, částečně se zpřístupnila divoká příroda a byly vyhlašovány další národní parky. V roce 1886 Yoho, 1907 Jasper a konečně v roce 1920 Kootenay.

Geologické podloží Rockies (kanadské označení pro Skalisté hory) tvoří pískovce, slínovce, břidlice a vápence. Jejich stáří převyšuje 600 miliónů let. K nejzajímavějším vrstvám patří tzv. burgesské břidlice z kambria, které vystupují na některých místech NP Yoho. Obsahují známé trilobity, ale kromě toho i spoustu záhadných zkamenělin, se kterými si vědci dodnes lámou hlavu,protože nemohou přesně určit, jakým dnešním živočichům jsou tato dávno vyhynulá bezobratlá stvoření vlastně příbuzná.

Před 120 a 85 milióny lety došlo k horotvorným procesům, při nichž se původně vodorovně uložené vrstvy hornin zvedly a vyvrásnily se do ostrých vrcholků Skalistých hor. Konečnou podobu celé oblasti dodaly doby ledové. V jejich průběhu sestupovaly dolů do údolí ohromné jazyky ledu, které cestou brousily překážející horniny a vytvořily tak charakteristický reliéf ledovcových oblastí s údolími ve tvaru písmene U. V některých případech tak vznikla tzv. visutá údolí. Jsou to menší postranní údolí, která končí vysoko nad hlavním údolím, které kdysi bylo celé vyplněno ledem. Dnes můžeme právě v těchto místech vidět nejkrásnější vodopády (například vodopády Takakkaw v NP Yoho). Při svém ústupu na konci období ochlazení zanechaly ledovce ve svém čele morény. Ty tvoří přirozenou bariéru a díky jim vzniklo například Emerald Lake (Smaragdové jezero) v NP Yoho.

ZDROJ:http://www.photo-4-u.net, kráceno


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist