Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Znalci potvrzují, že ke kácení lip v Thákurově ulici není důvod

31.07.2008  |  124× přečteno      vytisknout článek

Znalci potvrzují, že ke kácení lip v Thákurově ulici není důvod

PRAHA – Stromy v parku v Thákurově ulici na území šesté městské části mají vysokou estetickou a biologickou hodnotu, k jejich kácení není důvod. Vyplývá to ze znaleckého posudku Ing. Jiřího Vanžury, který zadalo sdružení Arnika. Technická správa komunikací usiluje o vykácení celého parku. Úřad Městské části Praha 6, který o osudu stromů vede správní řízení, tak má k dispozici již celkem sedm odborných posudků. Většina odborníků se shoduje na tom, že stromy jsou dlouhodobě zanedbané, ale jejich kácení není nutné.

„Lípy tvoří nenahraditelný potenciál pro krátkodobou relaxaci a rekreaci obyvatel obytné zóny. Stromy mají rovněž psychologický a emocionální význam (tzv. faktor pohody života). Dřeviny jsou významným článkem ve struktuře zeleně města s vnějšími a širšími územními vztahy. Celkový funkční význam stromů je nadprůměrný,“ píše ve svém posudku znalec z oboru pozemků, dřevin a krajinného rázu. Pokud by byl park v Thákurově ulici vykácen, vznikla by podle Jiřího Vanžury ekologická újma ve výši téměř jednoho a půl milionu korun.

Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika podotýká, že jde již o sedmý odborný posudek na park v Thákurově. „S výjimkou posudků, které platila Technická správa komunikací, jež chce stromy pokácet, doporučují všichni znalci zachování převážné většiny lip,“ řekl Skalský. Další posudky objednali vedle Arniky také Úřad Městské části Praha 6 a Česká inspekce životního prostředí.

Arnika nedávno podala také podnět k uložení pokuty pro TSK za zanedbání péče o stromy. „Odborníci ve svých posudcích shodně píší, že lípy v Thákurově jsou dlouhodobě zanedbané. Právě nedostatek péče má být jedním z důvodů ke kácení stromů. To ale podle zákona není možné, protože vlastník je povinen se o stromy starat,“ vysvětlil Skalský.

Špatnou péči TSK potvrzuje v posudku i znalec Jiří Vanžura a píše: „Dřeviny jsou pěstebně značně zanedbané, v minulosti byl prováděn pouze základní řez. Vzdálenost pat stromů od zpevněných ploch je velmi malá (zjištěné minimum 5 cm). Lípy ve vnějších stromořadích jsou silně poškozeny pojezdem aut při parkování. I přes vysokou estetickou hodnotu a nesporný ekologický význam, lze konstatovat, že vlastník ke dřevinám přistupoval jako k nutné přítěži nikoliv jako k významné hodnotě, o kterou je nutno se starat, investovat do ní čas a finanční prostředky, a to s využitím odborných znalostí,“ píše Vanžura.

Martin Skalský, který v probíhajícím správním řízení zastupuje jednoho z účastníků, navrhuje ve svém vyjádření odboru životního prostředí Prahy 6, aby provedl syntézu všech odborných posudků a ohledání na místě, a svolal ústní projednání. „Je potřeba vyhodnotit doporučení jednotlivých znalců týkající se konkrétních stromů i celého parku. Teprve pak lze rozhodnout. Již teď je ale jasné, že kácení všech lip není opodstatněné,“ dodal Skalský.

 

Poznámky:

1) Odborný dendrologický posudek (textovou část) Jiřího Vanžury Vám v případě zájmu zašleme e-mailem.

2) Více informací najdete v tiskové zprávě a aktualitě Arniky:

stromy.arnika.org

www.cepo.arnika.org


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist