Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce ke geologii a přírodním poměrům Kavkazu

17.08.2008  |  301× přečteno      vytisknout článek

Pohoří Kavkaz se rozkládá na ploše 145 tis. km2 v délce 1500 km mezi Černým a Kaspickým mořem.

Nejvyššími horami Kavkazu jsou dvouvrcholový vulkán Elbrus o výšce 5633 (západní vrchol) a 5621 (vrchol východní) m n.m.  Šchara (5201 m n.m.) a Dychtau (5198 m n.m.). Horopisně se Kavkaz člení na Západní, Centrální a Východní část.

Západní část, která se rozprostírá od Černého moře až po Kluchorský průsmyk v oblasti Dombaje, leží na území Gruzie (Abcházie), Ruska, Adygejské a Karačajevsko-Čerkesské republiky. Z hlediska georeliéfu je možno tuto část přirovnat k Alpám, největších výšek- okolo 4000 m n.m.- dosahují  zdejší vrcholy v oblasti Dombaje (Dombaj-Ulgen neboli Zabitý Zubr: 4047 m n.m.).

Centrální část Kavkazu leží na území Gruzie,  Kabardinsko-Balkarské republiky a republiky Severní a Jižní Osetie a na východě je vymezena sopečným vulkánem Kazbeku. Tato část pohoří je nejvyšší a jsou zde soustředěny všechny Kavkazské pětitisícovky.

Východní část pohoří, která se rozkládá na území republik Gruzie, Ingušské republiky, Čečenska, Dagestánu a Azerbajdžánu má vzhledem k odlišným geologickým (krystalické břidlice a vyvřeliny jsou překryty vrstvou druhohorních sedimentů) a podnebným (méně srážek) podmínkám zaoblenější reliéf a jsou prakticky bezlesé (spolupůsobícím faktorem je i pastevectví). Nejvyšší horou Východního Kavkazu je Tebulos Mta (4480 m n.m.).

 

Přírodní podmínky

Geologie: Kavkaz představuje megaantiklinární (antiklinála x synklinála) tektonickou jednotku, jejíž jádro je tvořeno prekambrickými krystalickými břidlicemi a intruzemi mladších granitoidů. Obal jádra vytvářejí paleozoické (= prvohorní, tzn. z doby 570 až 230 mil. let nazad) až jurské (= útvar v mezozoiku neboli v druhohorách, které panovaly 230 - 70 mil. let nazad) sedimentární horniny (zejména břidlice a pískovce), na které se od severu nasunuly mladší série jurského, křídového (čili druhohorního) a terciérního (= třetihorního 65-1,6 mil. let) stáří - hlavně vápence, slínovce a pískovce. Kavkaz byl vyzdvižen během terciéru v rámci alpínské orogeneze, kdy došlo k vyvrásnění mořských uloženin v souvislosti s postupným zánikem tehdejšího oceánu Tethys mezi superkontinenty Laurasií (dnešní sev. Amerika, Evropa a Asie na sever od Himalájí) a Gondwanou. V té době vznikají i další alpidy - Karpaty, Alpy, Himaláj, Balkánská pohoří, Andy aj. Horotvornou činnost provázejí na tektonických liniích četné vulkanické, hlavně andezitové výlevy, jehož dokladem je vyhaslý, dvouvrcholový vulkán Elbrus z mladší doby třetihorní (cca 2-20 mil. let nazad).Vulkanická činnost pokračovala i v kvartéru, o čemž svědčí vrstvy láv a pyroklastik na morénových akumulacích. Někdejší vulkanické procesy se v dnešní době připomínají v podobě teplých minerálních pramenů (narzanů), vyvěrajících podél tektonických poruch. 

Geologická mapa:   http://www.mujweb.cz/Cestovani/Kavkaz02/

Klima: vzhledem k rozlehlosti pohoří jsou klimatické poměry jednotlivých částí Kavkazu odlišné, přičemž výrazná je zejména srážková zonálnost, která se projevuje ubýváním množství srážek směrem na východ. Jižní svahy pohoří v Gruzii a Abcházii se již vyznačují subtropickým charakterem. Úroveň sněžné čáry stoupá směrem k východu od 2700 m n.m. v západním Kavkazu až do 3500 m n.m. v Dagestánu. Ve výškách nad 2500-3000 m očekávejte i v parném létě noční mráz.

Vegetace: výšková zonálnost vegetačních pásem se projevuje následovně: v polohách do cca 1300-1400 m n.m. převládají listnáče (duby, buky, javory, jilmy, břízy..), ve výškách nad 1700 m se již prosazují jehličnany pro něž je typická jedle kavkazská, smrk východní a rovněž borovice lesní hákovitá a borovice bažinná. Nad horní hranicí lesa se vyskytují porosty pěnišníku kavkazského (rhododendrony). Nádherné jsou zejména alpínské louky s nepřeberným bohatstvím květů - sytě modré hořce, stračky, oměje, žluté koniklece, pryskyřníky, lilije dále zvonky, mochny a mnoho dalších.

Fauna: určitě se vám podaří zahlédnout stádečka kamzíků a kozorožců, nad hlavama vám budou kroužit impozantní orli skalní či orlosupi bradatí, ve skalních partiích možná zahlédnete velekura, jehož charakteristické pískání (či kvokání) vám bude "zpříjemňovat" noční bivaky. Ale Kavkaz obývají i další živočichové-Zubr (současná populace je výsledkem křížení s Bělověžským zubrem), medvěd brtník, rys, vlk. Jen levharta zde již  bohužel neuvidíte neboť byl vyhuben. 

Ochrana přírody: je zajištěna zejména soustavou zapovědniků a zakazniků situovaných podél celého hlavního kavkazského hřebene. Vyšší stupeň ochrany je zajištěn prostřednictvím zapovědniku, který je zřízován federativními orgány Ruska . Benevolentnější ochrana přírody se uplatňuje v zakaznikach, které jsou zřizovány jednotlivými republikami federace. Největším a nejvýznamnějším chráněným územím Kavkazu je Kavkazská biosférická rezervace, jejíž východní hranice se nachází cca 30 km západně od Archyzu, a která se rozprostírá na ploše cca 280 000 ha. Významné jsou rovněž Těberdinský zapovědnik s Archyzskou částí, chránící dolinu Kizgyč. Dále Kabardino-Balkarský, Severoosetínský a další. Příroda nejvyšší hory Kavkazu Elbrusu je chráněna prostřednictvím národního parku Prieelbrusje. Detailní informace o jednotlivých chráněných územích přírody Ruské federace je možno nalézt na adrese www.unep-wcmc.org . Největší hrozbou pro horskou přírodu Kavkazu představuje pastevectví, nepovolený lov a těžba dřeva. Dle informací místních obyvatel je v zapovědnikách lov zakázán, avšak zvláště po rozpadu SSSR počátkem 90-tých let došlo na celém Kavkazu včetně zapovědniků dle mého názoru k významnému úbytku zvěře vlivem nezákonného lovu. Kupříkladu lov kozorožců představuje pro pastevce tradiční způsob zpestření jídelníčku a málokdo se zabývá nějakou ochranou.

ZDROJ:www.mujweb.cz, kráceno


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist