Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Výklad k určení orgánu ochrany přírody oprávněného provádět zásahy ke zlepšení přírodního a krajinného prostředí na území evropsky významných lokalit ležících mimo stávající zvláště chráněná území (§ 68 odst. 3 zákona č. 114/1992 Sb.)

21.10.2008  |  zdroj: MŽP  |  125× přečteno      vytisknout článek

SDĚLENÍ odboru řízení státní správy o výkladu právního předpisu, přijatého výkladovou komisí ministra životního prostředí

k § 45a, § 45b, § 68 a § 90a zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů

K provádění zásahů ke zlepšení přírodního a krajinného prostředí na území evropsky významných lokalit mimo stávající zvláště chráněná území je podle § 68 odst. 3 zákona č. 114/1992 Sb., s přihlédnutím k § 45a a § 45b tohoto zákona, příslušným orgánem ochrany přírody ten, který je oprávněn vyhlásit evropsky významnou lokalitu v příslušné kategorii zvláště chráněného území podle národního seznamu evropsky významných lokalit.

Odůvodnění:

Podle ustanovení § 68 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb. vlastníci a nájemci pozemků zlepšují podle svých možností stav dochovaného přírodního a krajinného prostředí za účelem zachování druhového bohatství přírody a udržení systému ekologické stability. Podle odstavce 3 toho ustanovení jsou orgány ochrany přírody oprávněny provádět samy či prostřednictvím jiného zásahy ke zlepšení přírodního a krajinného prostředí podle odstavce 1 citovaného ustanovení, neučiní-li tak k výzvě orgánu ochrany přírody vlastník či nájemce pozemku sám, zejména pokud jde o ochranu zvláště chráněných částí přírody a významných krajinných prvků. Z ustanovení § 68 zákona č. 114/1992 Sb. lze dovodit, že provádění opatření ke zlepšování přírodního a krajinného prostředí lze aplikovat na péči o jakékoli prostředí, tedy i na území evropsky významných lokalit situovaných mimo stávající zvláště chráněná území (tedy nacházejících se ve „volné krajině“).
2V zákoně č. 114/1992 Sb. chybí určení kompetentního orgánu ochrany přírody k provádění zásahů podle ustanovení § 68 odst. 3 tohoto zákona. Dikce uvedeného ustanovení v souvislosti s oprávněním provádět zásahy ke zlepšení přírodního a krajinného prostředí mluví o orgánech ochrany přírody v množném čísle, což naznačuje možnou pluralitu příslušných správních orgánů.Podle ustanovení § 45a zákona č. 114/1992 Sb. musí být už při zařazení evropsky významné lokality do národního seznamu uvedeno, v jaké kategorii zvláště chráněného území bude navrženo tuto lokalitu po zařazení do evropského seznamu vyhlásit, pokud nebude chráněna smluvně. Uvedením kategorie zvláště chráněného území se stanoví, v kompetenci kterého orgánu ochrany přírody bude jednání o uzavření smlouvy podle ustanovení § 39 zákona č. 114/1992 Sb., vyhlašování a správa každé evropsky významné lokality po jejím zařazení do evropského seznamu, a dále navržená kategorie odráží předpokládanou míru ochrany a lze z ní usuzovat na ochranné podmínky, které budou v lokalitě v budoucnu uplatňovány. V ustanovení § 45b zákona č. 114/1992 Sb. je zakotvena předběžná ochrana evropsky významných lokalit. V evropsky významných lokalitách, nacházejících se mimo stávající zvláště chráněná území, není stanoven žádný subjekt zajišťující jejich předběžnou ochranu ve smyslu citovaného ustanovení. Vzhledem k tomu je z hlediska odborné péče o tyto lokality třeba, aby jejich ochranu, jejíž součástí je i provádění zásahů ke zlepšení přírodního a krajinného prostředí na území těchto evropsky významných lokalit, zajišťoval orgán, který je příslušný k vyhlášení zvláště chráněného území, v jehož režimu, uvedeném v národním seznamu, má být konkrétní evropsky významná lokalita vyhlášena, resp. který je příslušný k zajištění její smluvní ochrany podle ustanovení § 39 zákona č. 114/1992 Sb. Pokud bude zásahy ke zlepšení přírodního a krajinného prostředí na území evropsky významných lokalit, nacházejících se mimo stávající zvláště chráněná území, provádět krajský úřad, bude se v souladu s ustanovením § 90a zákona č. 114/1992 Sb. jednat o výkon přenesené působnosti.

V Praze dne 5. května 2008

Mgr. Marek Geleta, v.r. zástupce ředitelky odboru řízení státní správy


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist