Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

MŽP zahájilo přípravu vyhlášení nové CHKO na dolním toku Moravy a Dyje

31.10.2008  |  zdroj: MŽP  |  125× přečteno      vytisknout článek

MŽP zahájilo přípravu vyhlášení nové CHKO na dolním toku Moravy a Dyje

Ministerstvo životního prostředí pověřilo Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) přípravou návrhu na vyhlášení CHKO Dolní Morava a návrhu plánu péče o toto území. Oba dokumenty by měly být hotové na jaře příštího roku a poté předloženy k diskusi všem dotčeným orgánům samosprávy i vlastníkům půdy.

K vyhlášení lokality na soutoku řek Dyje a Moravy chráněnou krajinnou oblastí se MŽP  rozhodlo proto, že tato oblast představuje největší komplex zachovalých lužních lesů ve střední Evropě. Žije zde řada mimořádně vzácných druhů živočichů (především ptáků a bezobratlých) a unikátních rostlinných společenstev. Jedná se o lokalitu mezinárodního významu zakotvenou rovněž v mezistátních úmluvách a dokumentech. Je to evropsky významná lokalita (EVL) i ptačí oblast soustavy NATURA 2000, biosférická rezervace UNESCO i mokřad mezinárodního významu, zapsaný ve světovém seznamu Ramsarské úmluvy.

Nový návrh zahrnuje oblast vymezenou EVL Soutok-Podluží a EVL Niva Dyje, převážně mimo  Lednicko-Valtický areál. U těchto EVL je nařízením vlády uloženo zajistit ochranu těchto EVL prostřednictvím vyhlášení CHKO. Případné spojení s již existující CHKO Pálava nepředpokládáme, protože se významně liší hlavní předměty ochrany obou území. Zatímco na Pálavě jde především o ochranu vápencových bradel, v budoucí CHKO Dolní Morava půjde o ochranu společenstev luhů v nivě velkých řek.

Na jaře tedy bude moci začít proces projednání obou dokumentů postupem, který požaduje zákon o ochraně přírody a krajiny. Návrhy budou nejdříve oznámeny všem známým vlastníkům pozemků, Jihomoravskému kraji i dotčeným obcím. Následovat bude vypořádání případných připomínek a námitek a jejich zohlednění v návrzích. Dalším krokem je příprava a projednání návrhu nařízení vlády, kterým se vyhlašuje CHKO Dolní Morava a jeho schválení vládou a současné schválení plánu péče o novou CHKO Ministerstvem životního prostředí.

V případě, že proces bude probíhat v zákonem daných lhůtách bez komplikací a navržený způsob péče o novou CHKO bude všemi zúčastněnými přijat, můžeme očekávat vyhlášení CHKO v jarních měsících roku 2010.

Poznámky:

[1] Nařízení vlády č. 132/2005 Sb., kterým se stanoví národní seznam evropsky významných lokalit.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist