Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ojedinělá ptačí oáza

07.02.2009  |  zdroj: IN magazín  |  128× přečteno      vytisknout článek

Ojedinělá ptačí oáza Hortobágy ve východním Maďarsku jsou nejen částí Velké uherské nížiny a největší souvislou stepí v Evropě, ale také domovem pastevců, kteří si zachovali starobylý způsob života. Výjimečná krajina známá jako pusta je unikátním příkladem harmonického soužití člověka a přírody.

Bylo by chybou považovat Národní park Hortobágy, rozkládající se na ploše 82 tisíc hektarů mezi jezerem Tisa a městem Debrecen, za "prázdnou" step. V prvním maďarském národním parku, založeném v roce 1973 a zapsaném na seznam kulturního dědictví UNESCO, najdete kromě rozsáhlých pastvin také velké rybníky a bažiny. Návštěvnická centra Szálkahalom, Nagyiván nebo Hortobágy vás seznámí s přírodou, národopisem, minulostí i současností parku.

Zvyky, slavnosti a kuchyně zdejších pastevců přetrvávají po staletí. Tradiční způsob života tu stále zachovává asi dvě stě rodin, chovajících na 9 tisíc kusů skotu, 50 tisíc ovcí a 350 koní.

Maďaři jezdí na koni

Na pustě Hortobágy, jejíž součástí je i stejnojmenný národní park, se pod širým nebem pase šedý skot, koně, ovce a buvoli. Na okraji stejnojmenné obce se klene přes řeku most s devíti oblouky. V sousední Velké čárdě, barokním zájezdním hostinci z přelomu 17. a 18. století, se lze najíst po maďarsku. V Muzeu pastýřů na Petőfiho náměstí se seznámíte s tím, jak ovčáci a ostatní pastevci dříve žili, kde spali, jak vařili nebo co si oblékali. Hortobágyská kruhová stodola ukazuje jedinečný svět zvířat a rostlinstva pusty, lidové umění a řemeslné nářadí zdejších cechů.

Folklor je tu stále živý: letos ve dnech 31. května a 1. června se zde konají Mezinárodní jezdecké dny, 20. až 23. srpna tu probíhají Dny folkloru a trhy na mostě. První akce má slavnou minulost a diváci při ní zažijí maďarské derby ve skoku, soutěž dvou- a čtyřspřeží a celostátní soutěž čikošů - honáků koní.

Výprava loďkou

Součástí Národního parku Hortobágy je také přísně chráněná ptačí rezervace v zátoce Tiszavalki öböl na severním území jezera Tisa. Vstoupit do ní lze pouze loďkou.

V evropském měřítku tu vznikla ojedinělá ptačí říše. Příroda si tu vzala zpět to, co jí kdysi patřilo. Prostor bohatý na potravu, ryby a brouky znovu osídlily četné druhy ptactva a tuto oázu neznepokojovanou člověkem objevily i jejich tažné druhy. Napočítáno tu bylo asi 340 druhů ptáků, z nichž jich v národním parku hnízdí 160 druhů. Vydat se na cestu po stezkách zarostlých spoustou rákosu se doporučuje pouze se zasvěceným doprovodem.

Tuto končinu Tisy si oblíbily především volavky. V poklidu zde vedle sebe žijí volavka popelavá, nepokojný kvakoš noční, stále řidčeji se vyskytující volavka vlasatá, volavka stříbřitá, ale rád mezi nimi hnízdí také luňák hnědý nebo raroh. Na některé z pasek uvnitř rákosí můžete při troše štěstí spatřit erbovního ptáka ochrany přírody, s rozprostřenými křídly plachtící sněhově bílou volavku, či kormorána velkého.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist