Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Mezinárodní sčítání vodního ptactva se koná i na Labi

14.02.2009  |  153× přečteno      vytisknout článek

Mezinárodní sčítání vodního ptactva se koná i na Labi

Od druhé poloviny XX. století organizuje společnost Wetlands International, partner celosvětové BirdLife International, ochranářskou a výzkumnou akci, t. zv. mezinárodní sčítání vodního ptactva. Úkolem sčítání je sledování početnosti  mimohnízdních populací vodních ptáků a dynamiky jejich pohybu na  vodních plochách všech světadílů. Získané údaje jsou využívány pro odhad velikosti souborů jedinců všech druhů vodních ptáků, zjištění výrazných změn jejich početnosti a slouží i k vytipování mezinárodně významných lokalit vodního ptactva a navržení opatření směřujících k zlepšení ochrany ohrožených druhů.

V České republice má sledování výskytu a početnosti vodních ptáků bohatou tradici. Tato skutečnost je odrazem nejen vysoké úrovně ornitologie v Českých zemích, ale také výrazné dynamiky početnosti mnohých ptačích druhů obývajících zdejší vodní a mokřadní biotopy. Proto jsme se k mezinárodnímu sčítání vodního ptactva připojili již v roce 1965. Od tohoto roku se sčítají vodní ptáci i v okrese Litoměřice.

Od prvopočátku provádí v daném regionu sčítání členové Stanice ekologické výchovy Ciconia Českého svazu ochránců přírody z Roudnice n. L. Uskutečňují ho na struskovišti tepelné elektrárny Mělník u Horních Počápel a na řece Labe z Horních Počápel až do Litoměřic, což je 32 km toku řeky. Ptáci se monitorují  vždy od října do dubna, nejbližší sobotu nebo neděli k patnáctému dni daného měsíce. V sezóně 2008-2009 jsou hlavními sčítacími termíny 17 a 18. říjen 2008 a 18. a 19. duben 2009. Nejdůležitější mezinárodní termín byl 17. a 18. leden 2009.

Nejpočetnějším zimujícím druhem vodních ptáků na Labi je tradičně kachna divoká. Po ni následuje polák chocholačka, lyska černá, polák velký, atd. Ojediněle lze sledovat i potápky malé, volavky popelavé, slípky zelenonohé a další ptáky. Dne 17.1.2009 bylo na  17 km úseku Labe z Roudnice n.L. do Litoměřic zjištěno 1820 kachen divokých, 1868 poláků chocholaček a mnoho dalších druhů vodní avifauny. Neobvyklý byl přelet 64 ex. racků stříbřitých. Většinou jsou to všechno  ptáci ze severnějších a východních oblastí Evropy.

Pozornost široké veřejnosti a zvláště pak rybářů upoutal v posledních sezónách nárůst  kormoránů velkých. Zimující kormoráni u nás nehnízdí, ale přilétají na Labe s příchodem podzimu a zimy ze severní a východní Evropy. V minulosti byl tento druh ve všech zemích nemilosrdně pronásledován a hrozilo mu vyhubení. Po druhé světové válce, díky ochranářským opatřením téměř ve všech zemích starého kontinentu, kormoráni již nebyli tolik likvidováni a jejich počty začali stoupat, zejména v Polsku a v Pobaltských republikách. Na zimu pak začali přilétávat do střední Evropy, neboť v jejich domovině vody zamrznou a kormoráni se nedostanou k potravě. S příchodem jara pak z našeho Polabí odlétají do svých hnízdišť.

V zimní době můžeme na Labi  vidět i některé severské hosty, jako jsou morčáci velcí a bílí, nebo hoholové severní. Bohužel, některé druhy vodních ptáků se stávají vzácnými a mizí. Jsou to  například  čírky obecné a modré, ubývá však i labutí velkých, racků chechtavých a dalších druhů. Celkově je zimování vodních ptáků výrazně ovlivněno aktuálními meterologickými podmínkami.

V současnosti probíhá mezinárodní sčítání vodního ptactva ve více než  sto zemích pěti kontinentů. V České republice se sčítá cca na šesti stech lokalitách a organizuje ho katedra zoologie přírodovědecké fakulty KU v Praze a Česká společnost ornitologická. Významný podíl na mezinárodním sčítání vodních ptáků mají tedy i členové ZO ČSOP Ciconia z Roudnice n.L.

http://ustecko.region24.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist