Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Průzkum objevil neobvyklý jedlový les v Posázaví

21.02.2009  |  242× přečteno      vytisknout článek

Průzkum objevil neobvyklý jedlový les v Posázaví

RATAJE NAD SÁZAVOU/PRAHA – Na kopci Stařechov v Posázaví roste zřejmě jeden z nejzachovalejších jedlových lesů u nás. Zjistil to odborník provádějící biologický průzkum. „Jedlový les je kvalitnější, než podobná místa v Pošumaví nebo blízko Stříbrné Skalice, a skýtá prostředí pro život řady vzácných zvířat a rostlin. Zachovává v sobě genotyp zde původních jedlí. Je to skutečná perla Posázaví, kulturní památka,“ shrnul výsledky průzkumu Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. To chce spolu s městysem Rataje nad Sázavou a místním občanským sdružením v okolí Stařechova podpořit turistický ruch a celkový rozvoj regionu v souladu s ochranou přírody.

 

„Když jsem začínal s průzkumem, netušil jsem, jaké přírodní klenoty v okolí Stařechova objevím,“ říká biolog Mgr. Filip Lysák, který po celoročním zkoumání lokality vypracoval komplexní posudek. „Jakékoliv průmyslové záměry jsou v této lokalitě nepřijatelné. Důležité nyní ale bude také ochránit nejcennější ekosystémy do budoucna. Jde zejména o jedlový les a ostatní lesní i luční společenstva, která budou vyžadovat citlivou péči,“ dodal Lysák.

 

Městys Rataje nad Sázavou ve spolupráci s Arnikou a občanským sdružením Za záchranu Ratajska a Podvecka – Stařechov teď připravují žádost o vyhlášení rybníčku, luk a pramenišť u obce Makolusky významným krajinným prvkem. „Pramenná louka s přírodě blízkými biotopy u Makolusk je velmi cenná. Vyhlášení zákonné ochrany znamená vyloučení nevhodných zásahů a umožní kvalitní péči o lokalitu. V podobných aktivitách chceme pokračovat,“ vysvětlil Pavel Papoušek z místního sdružení.

 

Starosta Ratají nad Sázavou Luboš Kubát potvrzuje, že pro zdejší obce je příroda klíčovou hodnotou. „Posázaví patří mezi tradiční cíle výletníků z Prahy i Středočeského kraje především kvůli hezké krajině a zachovalé přírodě. Proto je musíme chránit a využívat s rozumem,“ uvedl starosta. „Zahájili jsme mimo jiné jednání s Lesy České republiky a chceme spolu s nimi vytvořit takový plán hospodaření, který povede k postupnému vytvoření různověkých smíšených lesů, jejichž mimořádnou hodnotu si nyní uvědomujeme,“ dodal Luboš Kubát.

 

 

Přílohy:

 

1) Nejcennější partie přírody v okolí kopce Stařechova:

 

Starý jedlový porost

Stařechovský les patří k nejzachovalejším svého druhu u nás. Vznikl z původního smíšeného jedlobukového lesa a je památkou svědčící o zaniklém způsobu hospodaření – milířování, kdy lidé káceli buky a z jejich dřeva pálili dřevěné uhlí. Rostou tu dospělé a dorůstající jedle i mladé semenáčky. V podrostu najdeme širokou škálu kapradí a hajních květin. Zem je bohatě pokrytá mechem a zadržuje hodně vláhy. Pravděpodobně zde žije hodně dnes už vzácných druhů zvířat, zejména hmyzu vázaného na jedle. Staré stromy s dutinami poskytují hnízdiště různým ptákům, předpokládá se výskyt vzácných sov a dravců.

 

Zbytky bukového lesa

Také ostatní lesy rostou na místech, kde bývaly druhově bohaté květnaté bučiny nebo suťové lesy. I místa, kde již rostou jiné než původní dřeviny, mají zachovalé a velmi bohaté bylinné patro. V takovém podrostu se daří lesním živočichům, svá hnízda zde schovává např. sluka hajní. Na vlhkých místech v údolích rostou olšiny.

 

Louky a prameniště

Smíšené lesy bez holosečí a umělého odvodnění pomáhají krajině hospodařit s vodou. Zadržují přebytečnou vláhu jako houba a v suchém období ji postupně odevzdávají okolí. Mimo les bývaly pravidelně kosené louky plné květin. Dnes je nikdo neseče a louky strádají, kosením by se však rychle zregenerovaly. Také louky pomáhají udržet v krajině vodu.

 

2) Fotografie lokality

Krajina Posázaví v okolí vrchu Stařechova:

arnika.org (v dolní části stránky)

Bohatá příroda mezi Rataji a Podveky v Posázaví

arnika.org(v dolní části stránky)

 

3) Úsilí o rozvoj Ratajska a Podvecka

V roce 2007 přišli těžaři z Čáslavi s nápadem otevřít na kopci Stařechov velkolom kamene. Nechybělo mnoho, a dnes už mohl krásný a květenou i zvířenou bohatý kopec mizet rychlým tempem z mapy Posázaví. Přineslo by to sebou možná vznik několika nových pracovních míst. Především však by došlo k dlouhodobému zatížení obcí v okolí těžkou nákladní dopravou, hlukem a prachem, a k nenávratné degradaci přírody. V reakci na hrozící nebezpečí vzniklo občanské sdružení a ve spolupráci s okolními obcemi se mu podařilo zpustošení oblasti odvrátit.

 

Posázaví je tradičním výletním a rekreačním zázemím obyvatel Prahy i Středočeského kraje, a tak by tomu mělo zůstat i pro budoucí pokolení. Navíc krajina v této podobě poskytuje jak prostor pro život a práci jejím obyvatelům, a současně i  místo pro rekreaci a odpočinek. Rataje zažívaly rozkvět v období první republiky, kdy zde nejvíce prosperovaly penziony i místní podnikatelé. Ačkoliv proud návštěvníků neustal dodnes, region potřebuje nové impulzy ke svému rozvoji. Proto se místní sdružení a městys Rataje zasazují o oživení lesnatého kopce a zvýšení jeho přitažlivost pro místní obyvatele i přespolní výletníky.

 

4) Krajina, která si zaslouží pozornost

Historicky nejdříve bylo osídleno údolí řeky Sázavy. Rataje byly založeny okolo roku 950, první písemné zmínky o této obci datují do roku 1156. Bohatou historii regionu připomíná nejen ratajský zámek a hrad Pikštejn, kostely v Podvekách a okolních obcích, ale i další památky. Známým výletním místem je například kamenný stůl na vrcholu Stařechova.

 

Pár kilometrů východně od Ratají leží Makolusky, malebná vesnička s řadou pozoruhodností, jež v roce 2004 vyhrála první příčku v anketě MF Dnes o nejoblíbenější místo Středočeského kraje. Přes místní hájenku prochází 15. poledník. Naproti hájence byla roku 1898 vysázena pětice dubů letních a mezi ně umístěn veliký kámen z nučického pískovce, připomínající knížete Jana Dobrotivého. Poledník dále pokračuje k přírodní zajímavosti Kamenný mlýn.

 

Krajina v okolí vrchu Stařechova (470 metrů n. m.) a v údolí potoka Hubertky utváří pěknou scenérii s bohatými lesy. Její dnešní podobu určil člověk svou prací. Nepoškodil ji ale chemizací, velkými plochami monokultur nebo odvodňováním lesů a luk. Zachovalo se tak souvislé území s podmínkami vhodnými pro život a šíření mnoha rostlinných i živočišných druhů. V okolí Stařechova nalezneme přirozená prameniště; celá oblast pracuje jako zásobárna vody a klimatizační zařízení pro blízké okolí. Rovnováha ve vodním režimu krajiny je základním předpokladem pro rovnováhu mezi druhy, které zde žijí. Příznivé mikroklima znamená bohatost rostlin i zvířat a činí krajinu příjemnou pro pobyt člověka.

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist