Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Úspěšný III. ročník konference „Otazníky kolem CITES“

26.03.2009  |  147× přečteno      vytisknout článek

Aneb proč se na Zemědělské fakultě rokovalo o slonovině, kaktusech či žraločích ploutvích?

Ve dnech 25. – 26. února tohoto roku uspořádaly dvě spolupracující fakulty, ZF a PřF JU v Č. Budějovicích zajímavou konferenci. CITES (Convention of Trade in Endangered Species of wild Fauna and Flora) znamená mezinárodní konvenci o obchodu s chráněnými rostlinami a živočichy. A právě problematika uplatňování a dopadů této úmluvy, kterou podepsala i Česká republika, je i nosným zaměřením nového mezifakultního bakalářského studijního oboru Biologie a ochrana zájmových organismů.

Celou akci iniciovali a hlavní tíhu organizace nesli pracovníci katedry biologických disciplín ZF JU, ve spolupráci se zoo Ohrada a s katedrou zoologie Přírodovědecké fakulty.

První den konference probíhalo jednání v aule a přilehlých prostorách Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, druhý den se jednání přesunulo do Vzdělávacího centra zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou.

            Konference se tradičně zúčastnili se svými příspěvky zástupci institucí, bdících nad dodržováním konvence CITES v naší republice: Ministerstva životního prostředí ČR, České inspekce životního prostředí, Agentury ochrany přírody a krajiny – Vědeckého orgánu CITES. Je všeobecně známo, že naše republika patří na jedné straně k zemím s velkým počtem špičkových pěstitelů různých skupin sbírkových rostlin (kaktusy, orchideje…) a chovatelů akvarijních, terarijních a dalších zájmových živočichů. Současně však bohužel tato činnost přináší střety se zákonem právě v oblasti mezinárodní konvence o obchodu s chráněnými rostlinami a živočichy.

Novinkou letošního ročníku bylo uspořádání doprovodné prodejní výstavy, která byla pro veřejnost otevřena již 23.3. Na této výstavě se návštěvníci mohli seznámit s mnoha zajímavostmi – jen namátkou: leckdo má možná doma plovoucí podlahu vyrobenou z honduraského mahagonu (Swietenia macrophylla) nebo třeba elektrickou kytaru firmy Gibson, z brazilského palisandru (Dalbergia nigra). Přitom se soustavným drancováním deštných pralesů počet těchto dřevin snížil tak rapidně, že jsou dnes na seznamu ohrožených druhů CITES. V čajovnách zase patří k oblíbeným nápojům údajné afrodisiakum salep. Na jeho přípravu se používají hlízky vstavače Orchis mascula, a ten je chráněn naší i evropskou legislativou a i obchod s ním podléhá CITES.

Zájemci si mohli prohlédnout také kolekci předmětů, zhotovených z materiálů, získaných z ohrožených organizmů (např. sošku ze slonoviny, kabelku z krokodýlí kůže, ale i mořské koníky, hady a gekony naložené v alkoholu, mast z jedu kobry, mořské mušle   nebo mandolínu, vykládanou palisandrem a slonovinou. Většina předmětů byla zabavena při celních kontrolách, zaměřených na jejich nedovolené převážení přes hranice. Na výstavě byly k vidění i soubory autorských fotografií rostlin a živočichů, chráněných konvencí CITES, pořízené na zahraničních cestách pracovníky katedry KBD ZF JU. Zájemci si mohli nejen prohlédnout, ale i zakoupit  řadu vzácných rostlin, především orchidejí, ale i tilandsií, kaktusů a sukulentů, Pachypodium, Aloe či cykasy, z nichž řada je rovněž na seznamu CITES. K vidění byly i živé exponáty, plazi, tropické žáby, pískomilové, ale i velká kolekce strašilek či kudlanka nábožná. Pro mnohé návštěvníky bylo možná překvapením, že i prakticky všichni naši domácí dravci a mnohé sovy jsou exempláře CITES – výstavu doplňovaly exponáty ze sbírky pořádající katedry.

            Program konference byl opravdu zaplněn: dopolední blok přednášek patřil tradičně odborníkům ze zmíněných institucí. Po strohé řeči paragrafů a problémů jejich uplatňování a dodržování účastníci vyslechli příspěvek k zamyšlení o filosofických východiscích etiky vztahu k živým tvorům.

            Odpolední bloky byly věnovány příspěvkům z oblasti praktické ochrany ohrožených kaktusů, bylo nastíněno téma obecné ochrany biodiverzity. Zazněl zde také příspěvek z oblasti etnologie, který účastníkům konference přiblížil tradiční využívání živočišných materiálů původními Severu – Innuity - k výrobě různých užitných i kultovních předmětů. Předmětem nezákonného obchodu bývají totiž z neznalosti či úmyslně také etnografické artefakty z rostlinných a živočišných materiálů pocházejících z mezinárodně chráněných druhů. První den jednání byl zakončen „studentským“ blokem, v němž přednesli své příspěvky někteří posluchači 3. ročníku výše zmíněného studijního oboru. Řada dalších posluchačů prezentovala výsledky svých bakalářských prací na vystavených posterech. Studenti druhého a třetího ročníku se však podíleli i na organizaci konference.

Na konferenci měli volný vstup všichni studenti z kterékoliv školy a také všichni pracovníci celé Jihočeské univerzity.

            Druhý den – v novém přednáškovém objektu Vzdělávacího centra zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou – byl věnován převážně zoologickým příspěvkům. Účastníci byli seznámeni s problematikou zajištění „welfare“ zvířat v zoologických zahradách a zájmových chovech. Za zmínku stojí i sociologická studie znalostí konvence CITES klientů organizovaných lovů v zahraničí. Konvenci o ochraně ohrožených druhů však nelze spojovat výhradně s exotikou: důkazem byl příspěvek týkající se uplatňování legislativy spojené s „citesovou“ vydrou říční v České republice. Závěrečnou „tečkou“ byla exkurze po zoo Ohrada spojená s odborným výkladem pracovníků této instituce.

            Hlavním cílem konference bylo umožnit setkání zástupců institucí, škol, botanických a zoologických zahrad a dalších pěstitelů a chovatelů, zamyslet se společně nejen nad přednesenými  příspěvky a vzájemně diskutovat, umožnit jim vést na akademické půdě dialog na odborné úrovni. Že byl tento cíl splněn, se projevilo zejména v diskuzích mezi jednotlivými bloky a při večerním neformálním setkání. Povzbudivé byly názory účastníků, hodnotící konferenci jako jedno z mála, ne-li jediné společné fórum, kde se měli možnost setkat a objasnit si svá stanoviska různé strany, přicházející do kontaktu s konvencí CITES. Jednotlivé ročníky konference se tak stávají již tradičně místem vzájemné informovanosti všech, kteří s konvencí CITES přicházejí do kontaktu.

            Konference či podobné akce patří k aktivitám, směřujícím k zásadnímu cíli: aby stále se rozšiřující zájmové pěstitelství a chovatelství různých skupin rostlin a živočichů nebylo na úkor celosvětové ochrany ohrožených druhů, ale naopak přispělo k jejich ochraně. Pomohou-li tyto aktivity – včetně výuky v rámci studijního oboru „Biologie a ochrana zájmových organismů“ - aspoň malým dílem k tomuto cíli, pak splní svůj účel.

             

Ing. Zuzana Balounová, Ph.D.

katedra biologických disciplín ZF JU


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist