Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ochranci přírody a Povodí Labe pomáhají ledňáčkům

28.03.2009  |  130× přečteno      vytisknout článek

Ochranci přírody a Povodí Labe pomáhají ledňáčkům

Již několik let se realizuje úspěšná spolupráce mezi Českým svazem ochránců přírody Ciconia - Stanicí ekologické výchovy Ciconia v Roudnici nad Labem a  Povodím Labe s.p., závodem Dolní Labe v Roudnici nad Labem při pomoci v hnízdění ledňáčka říčního na řece Labi. Tento skvost naši přírody  je v České republice vzácný a proto byl zařazen do seznamu zvláště chráněných živočichů, do kategorie „silně ohrožených druhů“. Ledňáčci se u nás vyskytují sporadicky od nížin do hornatin. V zimě se přesunují na nezamrzající části vodních toků. Škodí jim kombinace některých necitlivých zásahů do přírody, jako je regulace potoků a řek, jejich napřimování, vybetonování a likvidace hlinitých a písčitých kolmých břehů, které ptáci potřebují pro hnízdění, znečištěné vody a kyselé deště. Ledňáčkům škodí i výkyvy počasí, kdy u netažných jedinců uhyne při dlouhých zimách téměř celá populace.

Ledňáčci jsou o něco větší než vrabec domácí. Mají velkou hlavu s dýkovitým zobákem. Ten je u samečků černý,  samička má kořen  dolní čelisti červený. Ptáci jsou svrchu  zářivě modrozelení, odspodu rezavě hnědí, ocas mají krátký. Létají rychle a prudce mávají křídly. V letu, nízko nad vodou, se ozývají energickým „týt-týt“. Na březích posedávají na stromech nebo keřích, jejichž větve přesahují nad vodu. Z nich se vrhají za potravou. Živí se drobnými plevelnými rybkami, pulci, malými žabkami, vodním hmyzem a jeho larvami, ojediněle i částmi rostlin. Hnízdí dvakrát, výjimečně třikrát ročně, od dubna do srpna.  V písčitých nebo hlinitých, alespoň  jeden metr vysokých kolmých stěnách, vyhrabávají noru, dlouhou až jeden metr. Samička snáší  6 až 7 bílých vajec, na kterých sedí 19 až 21 dní. Mláďata krmí oba rodiče. Jejich úmrtnost je však značně velká, zejména při vylétnutí z hnízdní nory. V prvním roce věku přijde o život z různých příčin 80% mláďat, ve druhém 15% , ve třetím 4%. Oba rodiče jsou spolu většinou po celou hnízdní sezónu, někdy je však v populaci přebytek samiček, samečkové pak hnízdí současně s dvěma samičkami.
V naši vlasti je na potocích, řekách a rybnících velmi málo vhodných strmých stěn, ve kterých by ledňáčci mohli hnízdit. Proto se jim musí pomoci. Členové Českého svazu ochránců přírody Ciconia - Stanice ekologické výchovy Ciconia a pracovníci Povodí Labe s.p., závodu Dolní Labe  v Roudnici nad Labem, vytvořili na řece Labi od elektrárny Mělník u Horních Počápel až k Litoměřicím již v minulých letech 15 umělých hnízdních nor. Po jarních velkých vodách musí být každoročně některé nory obnovovány.  Tato práce bývá, vzhledem k dlouho trvajícímu vysokému stavu vodní hladiny, způsobené tající  sněhovou pokrývkou na horách, bohužel posunuta až do první hnízdní sezóny ledňáčků. Koncem března a v dubnu 2009 bude výše uvedený  úsek  Labe objížděn motorovým člunem. Zničené umělé nory budou obnovovány. Nejlepší místa pro vytvoření nor jsou  u Roudnice n.L. na pravém břehu řeky, mezi obcemi Vědomice a Černěves v tzv. „Ostende“. Nory jsou vždy zhotovovány  speciálním vrtákem, po úpravě vybraných lokalit. Doufejme, že alespoň jednu noru ledňáčci letos využijí a úspěšně v ni vyhnízdí, jako tomu bylo v roce 2008.

Výše popsaná forma spolupráce mezi neziskovou organizací Českým svazem ochránců přírody Ciconia a Povodím Labe v Roudnici nad Labem je malým, ale prospěšným příspěvkem k umožnění hnízdění ledňáčka říčního na Labi.

http://ustecko.region24.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist