Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Výroční shromáždění pozemkových spolků

22.04.2009  |  127× přečteno      vytisknout článek

Výroční shromáždění pozemkových spolků

V pátek a v sobotu 17. a 18. dubna proběhlo v Pláních pod Ještědem Výroční shromáždění pozemkových spolků. Hostitelem této tradiční akce bylo tentokrát občanské sdružení Čmelák -- SPP. Letošního setkání se zúčastnili zástupci 20 pozemkových spolků z celkových 56, akreditovaných v České republice.

Během pátečního odpoledne proběhlo několik seminářů na zajímavá témata, jako například management lokalit s ohledem na hmyzí společenstva, územní systém ekologické stability a cesty k jeho praktické realizaci či právní otázky péče o lesy. Večer byl věnován vzájemné výměně zkušeností, jíž se zúčastnili nejen zástupci pozemkových spolků, ale i ministerstva životního prostředí, Agentury ochrany přírody a krajiny, Lesů České republiky a Národního památkového ústavu.

V sobotu dopoledne proběhlo vlastní Výroční shromáždění, které skončilo volbou tří nových členů Rady Národního pozemkového spolku z řad akreditovaných pozemkových spolků. Na odpoledne pak hostitelé připravili pro zájemce exkurzi do mediálně známého Nového pralesa, jež měla navzdory nevlídnému počasí hojnou účast. Kolegové z různých koutů republiky se tu mohli inspirovat praktickým příkladem přeměny pozemku s nízkou ekologickou hodnotou na přirozené a biologicky pestré prostředí.

Pozemkové spolky jsou moderní ! formou nestátní ochrany přírody prostřednictvím vlastnických práv ke konkrétním pozemkům či dlouhodobého právního vztahu k nim (například nájmu nebo věcného břemene). V našem právním pojetí není pozemkový spolek samostatnou právnickou osobou, ale funkcí, již vykonává subjekt neziskového sektoru. Jeho typickým příkladem je právě projekt Nový prales sdružení Čmelák -- SPP.

Projekt Nový prales probíhá již šestým rokem. Sdružení Čmelák -- SPP v jeho rámci vykupuje pozemky a provádí na nich postupnou přeměnu nepřirozených smrkových monokultur na původní lesy plné života. Nový prales na Ještědském hřebenu dnes tvoří čtyři oddělené pozemky o celkové rozloze 25 hektarů. Ty by se měly postupně propojit v jeden celek.

Čmelák -- Společnost přátel přírody (SPP) je nezisková ekologická organizace. Vznikla v roce 1994 a do roku 2002 působila pod názvem Staří ochránci Jizerských hor. Čmelák - SPP se věnuje aktivitám, prospívajícím přírodě a krajině, a podporuje trvale udržitelný ži! vot. Posláním sdružení je ochrana, rozmnožování a obnova rozma! nitosti přírody, spojená s ekologickou výchovou a osvětou. Mezi další cíle patří rovněž snaha zapojit do činnosti organizace co nejširší veřejnost, respektive inspirovat vlastníky pozemků a získat je pro spolupráci na ekologických projektech. Více na www.cmelak.cz.
 
Kontaktní osoba: Ing. Lukáš Hrabal, DiS.
Telefon: 777 749 335
E-mail: lukas.hrabal@cmelak.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist