Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Národní park není továrna na dřevo

13.05.2009  |  129× přečteno      vytisknout článek

Národní park není továrna na dřevo Reakce ministra životního prostředí Ladislava Mika na opakující se kritiku managementu horských smrčin na Šumavě z úst expremiéra Zemana a některých senátorů.

„Lesy v národním parku nejsou hospodářské lesy. Jejich účelem není produkce dřeva a ta také není důvodem, proč Česká republika na Šumavě vyhlásila národní park. Rád panu Zemanovi a dalším osobně ukážu, jak úspěšně přirozená obnova v horských smrčinách probíhá. Z letadla ani vrtulníku to pochopitelně vidět není. O Šumavě budu samozřejmě hovořit s premiérem i ministry, hejtmany Jihočeského a Plzeňského kraje i obcemi. Věřím v oboustranně racionální a věcnými argumenty podložený dialog,“ reagoval na kritiku expremiéra Miloše Zemana a některých senátorů ministr životního prostředí Ladislav Miko.

„Není možné posuzovat hodnotu horských smrčin cenou dřeva. První zóna národního parku je oblastí, která slouží laikům i vědcům k poznání toho, jak sama příroda pracuje. Volá-li Miloš Zeman po tom, abychom ke všem šumavským lesům přistupovali jako k lesům hospodářským, měl by ale také dodat, že by tím Česká republika přišla o svůj největší národní park. Hospodářský les národním parkem být opravdu nemusí,“ říká ministr Miko.

„Vím, že Správa NP Šumava zasahuje proti kůrovci diferencovaně, ale aktivně a situaci má pod kontrolou. Sledování horských smrčin na Šumavě přesvědčivě ukazuje, že bez lidských zásahů zde přirozená obnova velmi úspěšně probíhá,“ říká ministr životního prostředí Ladislav Miko.

„Pokud chceme mít na Šumavě skutečný národní park, musíme dát jeho přírodě šanci. Šumavská příroda potřebuje ochranu. Pokud je jí ale potřeba před něčím zachraňovat, tak to jsou především časté změny způsobu managementu a politická, odborně nepodložená, rozhodnutí,“ uzavírá Ladislav Miko.

Další informace:
Informace Správy NP Šumava o kůrovci v národním parku
Informační list MŽP Vítr a kůrovec pomáhají obnově horských smrčin

Přeji příjemný den

Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Ministerstvo životního prostředí


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Reakce ministra ŽP je nekorektní...
...a podsouvá Miloši Zemanovi, senátorům, kraji i obcím Šumavy něco, co neprosazují. Oni přece kritizují fakt, že v tomto stavu les neplní a ještě mnoho let nebude plnit právě mimoprodukční funkce, jako jsou funkce vodoakumulační, (mikro-)klimatická, půdoochranná, rekreační! Vůbec nejde primárně o dřevo, ale o to, aby nevyschly prameny, mokřady, rašeliniště, nezastíněný a přeschlý půdní substrát nepřišel o mikrofaunu a mikrofloru a neodnesly ho přívalové srážky a vítr, aby les poskytoval stín, vlhkost, vůni a pestrost porostů jako součást atraktivity a podmínek pro rekreaci a sport, tedy i zdroje obživy nelesnických oborů i pro bydlení tamních obyvatel. A to snad trvale poskytují jen lesy zdravé, s pestrou skladbou dřevin a různověké, ne výsledky pasivních a jen jedno hledisko preferujících kampaní. Tyto jejich zájmy jsou i v NP stejně legitimní, jako zájmy ochrany přírody v úzkém slova smyslu.
vloženo: 13.05.2009 15:35     vložil: Martin Říha Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist