Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

PÁLAVA - přírodní perla Jížní Moravy

23.05.2009  |  153× přečteno      vytisknout článek

PÁLAVA - přírodní perla Jížní Moravy

Kam a jak jedeme?

Pokud bychom pečlivě vybírali 10 největších a nejkrásnějších skvostů naší vlasti,určitě mezi ně zahrneme i Pálavu.Famozní vápencové bradlo táhnoucí se od Mikulova k Dolním Věstonicím je skutěčná  pastva pro oči i pro duši!A když ktomu přidáme vinařskou tradici a nespočet památek,máme o dovolenou postaráno.

Pálava se nachází v severozápadním výběžku Panonské nížiny v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, což umožňuje jak pěstování vinné révy, tak výskyt mnoha druhů rostlin, které u nás nikde jinde nerostou. Pestrá mozaika skalních suchých trávníků, lemových společenstev, suchomilných křovin a teplomilných doubrav na svazích Děvína, která vznikla z části pod vlivem pastvy, se označuje jako krasová lesostep. Na plošinách Milovického lesa převládají rozvolněné sprašové doubravy s druhově bohatým bylinným podrostem, na severně orientovaných svazích a v údolích je nahrazují panonské dubohabřiny. V okolí Křivého jezera v nivě Dyje zůstaly zachovány porosty tvrdého luhu s dubem letním a jasanem úzkolistým a nevelké plochy zaplavovaných luk. Na západním břehu rybníka Nesytu u Sedlece dosud přežívají zbytky slanomilné vegetace, která byla v minulosti na zasolených pastvinách jižní Moravy téměř běžná.

Území CHKO Pálava je od roku 1986biosférickou rezervací (BR). Do roku 2003 existovala BR Pálava, která byla územně totožná s CHKO Pálava, od roku 2003 se Pálava stala významnou součástí nově vzniklé BR Dolní Morava (www.dolnimorava.org).Část území CHKO Pálava je také součástí Mokřadů Dolního Podyjí, vyhlášených v roce 1993 a chráněných Ramsarskou konvencí (www.ramsar.org).

Výlet je možné začít ze všech stran.Častá východiska jsou Dolní Věstonice,Pavlov a nebo Mikulov,což doporučuji asi nejvíce.

Hned v Mikulově stojí zato navštívit zdejší zámek kde jsou  expozice o historii Dietrichsteinů a jejich panství. Vystaveny jsou obrazy ze 17. - 20. století,dále Římané a Germáni v kraji pod Pálavou, umístěná ve veřejnosti dosud nepřístupných sklepních prostorách zámku, přibližuje prostřednictvím archeologických nálezů život na Moravě v prvních staletích našeho letopočtu,za návštěvu stojí i zajímavá expozice vinařství s Obřím sudem.

Dominantou města Mikulov je bezpochyby rezervace Svatý kopeček, který nabízí mnoho přírodních i kulturních památek. Jsou zde nádherné bílé skály, svahy pokryté lesem, poutní kostel sv. Šebestiána, zvonice a další duchovní stavby duchovní stavby doploňující zdejší křížovou cestu. Na svazích této rezervace se nachází mnoho chráněných druhů rostlin a proto je od roku 1946 botanickou rezervací a od roku 1992 rezervací přírodní.

Nedaleko centra Mikulov se vypína na vršku zřícenina Kozí Hrádek s rozhlednou.

Na okraji města za návštěvu poté stojí unikátní rezervace Turold a jeskyněmi.Jeskyně Na Turoldu je největší a nejvýznamnější jeskyně Pavlovských vrchů. Délka všech chodeb, síní a dómů přesahuje 1 km. Jeskyně je zvláštní svojí tzv. „turoldskou" výzdobou a je významným zimovištěm netopýrů.

Samotná Pálava potom nabízí několik úžasných míst k zastavení.Za Mikulovem hned stojí osamocená skála zv.Kočičí skála.Pokud vyšplháte na vrcholek skály,otevře se vám nádherný výhled na hlavní hřeben.Hned nejblíže k Vám uvidíte stepní Stolovou Horu a Kočičí Kámen na jejím svahu.Dále Vás zaujme nejvyšší vrchol-Devín.Na svazích Pálavy poté dominují dvě zříceniny a to Sirotčí Hrádek a Dívčí Hrady.Při samotném přechodu nás zaujme i řada skalních útvarů.Například na svazích Devína leží Bradlo a nebo mnohé další skály v mistech zvaných Soutěska a Kotel.

Lidové tradice a vinařství nám připomene např.obec Pavlov nebo Horní Věstonice a archeologické nálezy můžeme obdivovat v muzeu Dolní Věstonice.

Rozhlehlé vodní dílo Nové Mlýny nabízí také možnosti k rekreaci.Využíva se především rekreační oblast Pasohlávky.


Za čím jedeme?

Obdivovat krásy a přírodní scenérie Pálavy,za historii Mikulova a vínem do Věstonic a Pavlova

Zajímavé turistické cíle v okolí: Lednice, Lednicko - valtický areál, Valtice


Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

 K noclehu se dá využít v okolí mnoho penzionů a hotelů.Restaurace a bašty nabízí skvělé jídlo a víno.

V Mikulově je dobré ubytování na hotelu Aurelius.

www.aureliushotel.com

Kousek od hotelu je u silnice Mikulovský Šenk-skvělá hospůdka s grilováním,country muzikou a chutným Budvarem.

Na nocleh a jidlo mohu ještě doporučit pěkný penzion Bouqet v Horních Věstonicích.


Co se nejvíce líbilo a co naopak ne?

Z Pálavy se nám nejvíce líbilo uplně vše.Nemám jedinou připomínku.Prostě super!!


Ostatní informace

Vstupy viz odkazy-

www.caves.cz

www.mikulov.cz

www.rmm.cz

www.jizni-morava.cz

Na zříceniny Dívčí Hrady a Sirorčí Hrádek se neplatí.daň si ale určitě vyberou při zdrcujícím výstupu.

V Dolních Věstonicích zaplatíte za muzeum cca 30kč.

na rozhlednu Kozí Hrádek v Mikulově se dostanete denně, 9-17hod, za dvacku. 


Na výlet vlakem

Do Mikulova nejlépe vlakem z Brna a přestup ve stanici Břeclav.Vláček jede také přes Valtice,kde se dá eventuelně jízdu přerušit a zajít na zdejší zámek.

Pro turisty je také možné východisko nebo cíl vlaková zastávka Popice,na trase Brno-Břeclav.Zde začína červená značka a přes v.n Nové Mlýny Vás dovede až na hlavní hřeben Pálavy.

Autor: RADIM MALÁK

http://www.turistika.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist