Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Celoevropské jednání o přírodních a přírodě blízkých oblastech začalo v Praze

28.05.2009  |  131× přečteno      vytisknout článek

Celoevropské jednání o přírodních a přírodě blízkých oblastech začalo v Praze Evropská příroda je středem pozornosti konference pořádané v Praze 27. a 28. května 2009. Konference o přírodních a přírodě blízkých oblastech je první příležitostí k vytvoření společné platformy pro jednání politiků, akademiků, ochránců přírody a ostatních zúčastněných skupin o problematice ochrany a obnovy volné přírody v Evropě.

Ochrana biologické rozmanitosti je klíčovou prioritou Evropské unie a zbývající oblasti volné přírody znamenají významný podíl přírodního bohatství našeho kontinentu. V Evropě dosud neexistuje jednotný postup na ochranu těchto důležitých oblastí, které jsou vystaveny rostoucímu tlaku.

V Evropě lze najít několik rozsáhlých území volné či v pravém slova smyslu „divoké“ přírody (převážně nedotčené člověkem). Nacházejí se v některých částech Finska, Švédska, Norska, Ukrajiny a západního Ruska na hranicích se sousedními státy; další takové oblasti existují rovněž ve střední a jižní Evropě.

Vedle těchto oblastí opravdu divoké přírody existuje na celém kontinentu množství lokalit, kde se sice přírodní či původní podmínky změnily v důsledku využití pro pastvu dobytka, těžbu dřeva či jiné lidské činnosti, původní krajinný ráz však zůstává vesměs neporušený.

„Konference, kterou pořádá české předsednictví EU a Evropská komise, se stane první příležitostí ke vzniku společné základny pro politiky, akademiky, ochránce přírody a další zúčastněné s cílem vytvořit koordinovanou strategii ochrany a obnovy přírodních a přírodě blízkých oblastí v Evropě,“ řekl Ladislav Miko, český ministr životního prostředí. Konference se zúčastní  přibližně 250 účastníků z členských států EU a sousedních zemí.

Konference má tyto cíle:
* upozornit na význam přírodních a přírodě blízkých oblastí v Evropě;
* doporučit jednotnou strategii ochrany a obnovy přírodních a přírodě blízkých oblastí;
* vybudovat partnerství mezi odvětvími založené na konsenzu, které umožní realizaci této strategie.

Konference je odrazem rostoucího zájmu o tuto otázku na celém kontinentu, jehož projevem je i usnesení Evropského parlamentu vyzývající k lepší ochraně volné přírody, které bylo přijato v únoru 2009 většinou 538 hlasů proti 19.

V průběhu dvoudenní konference se bude jednat o těchto otázkách:
* definice a místní vymezení přírodních a přírodě blízkých oblastí
* potenciální přínos těchto oblastí k zastavení úbytku biologické rozmanitosti a k podpoře sítě Natura 2000
* doporučení pro lepší ochranu těchto oblastí v rámci platného právního rámce
* možnosti obnovy přírodě blízkých oblastí
* návrhy na účinnější podporu této obnovy
* shromáždění příkladů osvědčené praxe v neintervenční správě při obnově těchto oblastí
* určení hodnoty hospodářského, sociálního a environmentálního přínosu získávaného s minimálními dopady z přírodních oblastí

Další informace lze najít na www.wildeurope.org.

Poznámky:
Iniciativa Wild Europe
Tato iniciativa prosazuje vytvoření koordinované strategie ochrany a obnovy přírodních a přírodě blízkých oblastí v rámci celé Evropy.

Kromě zaměření na tradiční oblasti, jako je biologická rozmanitost a přírodní dědictví, se zabývá rozvojem venkova a sociálními otázkami života ve městech s důrazem na zajištění výhod pro místní společenství a vlastníky půdy.

Iniciativa Wild Europe, zaměřená na volnou přírodu v Evropě, spolupracuje s dalšími partnerskými organizacemi,a snaží se tak budovat praktický konsenzus mezi úsilím o ochranu přírody, rekreačními, zemědělskými, lesnickými a podnikatelskými zájmy a zájmy sociálního programu, které jsou z velké části zastoupeny i na této konferenci.

Zvláštní zpráva Evropského parlamentu o volné přírodě je dostupná zde.

Přeji příjemný den

Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Ministerstvo životního prostředí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist