Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Péče o zeleň rostoucí u silnice

17.06.2009  |  zdroj: Moderní obec  |  180× přečteno      vytisknout článek

Kdo by měl pečovat o zeleň rostoucí u silnic I. a II. třídy?

Měl by to být vlastník, případně uživatel pozemku, protože zeleň je jeho součástí. A protože o pozemek se má starat ten, kdo jej vlastní, případně užívá. Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, uvádí, že pruh pozemku přilehlý z obou stran k tělesu silnice mimo souvisle zastavěné území obce, který slouží účelům ochrany a údržby silnice, se nazývá silniční pomocný pozemek. Ten je součástí silnice. Je tomu tak za podmínky, že je tento pozemek ve vlastnictví vlastníka silnice. Zákon o pozemních komunikacích (proti občanskému zákoníku) neformuluje, co je součástí pozemku, ale naopak, že pozemek je součástí silnice. Podle již zrušené prováděcí vyhlášky k zákonu o pozemních komunikacích byl silniční pomocný pozemek určen mj. i k pěstování zeleně a jeho obvyklá šířka byla 60 cm. Silniční pomocný pozemek jakožto součást silnice požívá stejné ochrany jako silnice. Silniční vegetace se může vyskytovat na silničních pomocných pozemcích a na jiných vhodných pozemcích tvořících součást silnice (podle § 15 zákona o pozemních komunikacích). Silniční vegetace nesmí ohrožovat bezpečnost užití silnice nebo neúměrně ztěžovat použití pozemků, na nichž roste, k účelům údržby těchto komunikací nebo neúměrně ztěžovat obhospodařování sousedních pozemků. Vlastník silnice je oprávněn na silničních pozemcích kácet dřeviny, a to postupem podle zákona číslo 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Může tak učinit pouze na návrh příslušného orgánu Policie ČR nebo po projednání s ním nebo na návrh silničního správního úřadu nebo po projednání s ním a na základě povolení obecního úřadu. Bez povolení obecním úřadem není kácení stromů podél silnic možné - s výjimkou bezprostředního ohrožení života nebo zdraví nebo hrozby značně rozsáhlé škody.

V zastavěném území je v případě zeleně rostoucí u průjezdního úseku silnic situace poněkud jiná. Zákon definuje hranice tělesa (stavby) silnice procházejícího obcí jako šířku vozovky tvořící průjezdní úsek silnice s krajnicemi mezi obrubami zelených pásů. O zelené pásy podél silnice v obci se tedy už vlastník silnice většinou nestará, jestliže není vlastníkem zelených pásů. Ovšem zeleň je podle § 34 zákona o obcích veřejným prostranstvím, za jehož znečištění, případně neudržování, kterým dochází k narušení vzhledu obce, může dostat vlastník pozemku (jakákoliv právnická osoba, případně podnikatel) pokutu podle § 58 zákona o obcích. Fyzická osoba může dostat pokutu za znečišťování veřejného prostranství.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist