Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vetřelci v Mostě

14.06.2009  |  124× přečteno      vytisknout článek

Vetřelci v Mostě

MOST  Trnovník akát, javor jasanolistý nebo pajasan žláznatý – invazní druhy dřevin, které můžete najít i v Mostě. Že se jedná o „vetřelce“ vědí jen ti zasvěcení. Od nového školního roku mezi ně mohou patřit i mostečtí školáci. Mostečtí učitelé si totiž 10. června přebrali novou environmentálně vzdělávací pomůcku zaměřenou na problematiku invazních druhů dřevin v Mostě. Projekt s názvem „Poznej vetřelce“, jehož autorem je Ekologické centrum Most, vznikl s podporou společnosti UNIPETROL RPA. Díky této podpoře mohl být nabízen školám zcela zdarma.

O problémech spojených s výskytem bolševníku a křídlatky už slyšel asi každý. Mezi invazní rostliny však patří i řada druhů dřevin, přičemž za některými nemusíme ani chodit daleko, najdeme je i v Mostě. Problematický boj je například s nálety javoru jasanolistého a pajasanu žláznatého. Na druhé straně se však můžeme podívat na pěkné a kvalitní stromořadí dubu červeného, které lemuje travní pás v ulici Budovatelů od sportovní haly až k Prioru. V parku Šibeník je možné tuto dřevinu také najít. Dub červený je přitom jedna z nepůvodních dřevin, kterou někteří odborníci řadí mezi invazní. V městském prostředí s ním však problémy nejsou a dobře plní svoji okrasnou funkci.

Téma rostlinných invazí, na kterých je vysvětlena řada souvislostí z oboru ekologie, je nosným prvkem nové environmentálně vzdělávací publikace Ekologického centra Most. Žáci se jejím prostřednictvím seznámí s invazními i s nepůvodními druhy, které se nechovají invazivně, ale i s původními druhy dřevin. Je zpracována tak, aby ji bylo možné začlenit nejen do hodin přírodopisu, ale také do dalších učebních předmětů. S publikací je možné pracovat jak ve třídě, tak v terénu, kde se jistě bude hodit samostatný doplněk publikace, kterým je mapa městské zeleně Mostu s vyznačením vybraných druhů dřevin. „Tímto způsobem bychom chtěli přispět ke zvýšení využití městské zeleně v rámci praktické environmentální výchovy.“ uvedla Soňa Hykyšová, vedoucí Ekologického centra Most. Publikace byly 10. června předány, za účasti zástupkyně společnosti UNIPETROL RPA, která vydání publikace podpořila, učitelům z mosteckých základních škol. Předání se uskutečnilo na 1. základní škole, která je známá svým aktivním přístupem k environmentální výchově. Publikace se však dostanou i do litvínovských škol, a to prostřednictvím odboru školství a kultury MěÚ Litvínov a do škol v okolních městech a obcích.

 

Obecná část je doplněna kartotékou většiny druhů dřevin, které je možné v Mostě najít, nechybí ani zajímavosti týkající se využití jednotlivých druhů v minulosti i současnosti. Publikace je vydána v praktické formě pořadače, do kterého si mohou žáci zakládat vlastní listy se zpracovanými úkoly a kartami dřevin. „Téma je podáno populárně naučnou formou, motivuje tajemnem a vybízí žáky k zapojení. Stanou se speciálními agenty, kteří pátrají po rostlinných vetřelcích. Jedním z úkolů je například najít v Mostě lokality, kde roste škumpa.“ doplnila Hykyšová.

 

Mostecké ekocentrum se v rámci svých projektů zaměřuje ve velké míře především na regionální problematiku ochrany životního prostředí. Příkladem je projekt „Chemie a životní prostředí“ v rámci něhož byly vydány CD-ROMy, nástěnné panely a již třetím rokem jsou realizovány výukové programy pro stovky žáků a studentů anebo projekt Akta U – Po stopách uhlí a záhadných únosů žab, který je zaměřený na problematiku těžby a využití uhlí.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA EKOLOGICKÉHO CENTRA MOST


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist