Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Proč se monitoruje pohyb cyklistů na stezkách a v přírodě

11.07.2009  |  zdroj: Moderní obec  |  126× přečteno      vytisknout článek

Proč se monitoruje pohyb cyklistů na stezkách a v přírodě

Kolik cyklistů stezky využívá? Jaký je přínos stezek pro město či region? Kde jsou nejvhodnější místa pro instalaci odpočívky a informačního panelu? Kdy je nejvhodnější doba pro údržbu? K zodpovězení těchto otázek slouží monitoring cyklistů, jehož potřebnost dlouhodobě zdůrazňuje Partnerství, o. p. s., dceřiná společnost Nadace Partnerství.

V České republice přibývá měst a obcí uvědomujících si pozitivní přínos cyklistiky pro dopravu do práce, škol, obchodů nebo pro účely rekreace a cestovního ruchu. Čistější vzduch, zdravější a spokojenější občané, příliv turistů, to vše motivuje samosprávy k výstavbě nových cyklostezek.

CO LZE SLEDOVAT

Pravidelné sčítání cyklistů se však u nás na rozdíl od západoevropských zemí zcela opomíjí. V určité omezené podobě se sice uskutečňuje v Praze, ale ruční sčítání cyklistů nepřináší data s dostatečnou vypovídací hodnotou.

K získání skutečně důležitých údajů o pohybu cyklistů může posloužit automatický monitoring, k němuž se využívá speciální monitorovací zařízení. S jeho pomocí je možné sledovat počty cyklistů dlouhodobě, vyhodnocovat trendy a sezonní vlivy a dokonce selektivně sčítat i další uživatele cyklostezek, například chodce či in-line bruslaře.

Tyto údaje potřebují kraje, města a obce pro plánování kapacit infrastruktury pro nemotorovou dopravu a turistiku a zdůvodňování investic do jejího rozvoje.

JAK MONITORING PROBÍHÁ

Monitorovací zařízení funguje na principu pneumatických hadiček, nášlapných desek, pyroelektrických senzorů, elektroindukčních smyček, případně metod založených na foto a video záznamech. Data se zaznamenávají nepřetržitě v definovaných časových intervalech a je možné je odesílat sítí GSM přímo do stolního počítače úředníka či projektanta.

Významnou výhodou monitorovacího zařízení bývá nezávislost na připojení k elektrické síti, snadná instalace, nenáročná údržba a jednoduché zpracování a zveřejnění údajů.

KDE SE JIŽ TESTUJE A S JAKÝMI VÝSLEDKY

Systémy automatických sčítačů již instalovala obecně prospěšná společnost Partnerství v Praze, Brně a Národním parku České Švýcarsko. Patnáct čidel instalovaných v národním parku pokrývá celé jeho území. Návštěvnost některých lokalit dosahuje až 50 tisíc osob měsíčně.

V květnu proběhlo testovací sčítání cyklistů ve spolupráci s Technickou správou komunikací Praha na pražských stezkách u Vyšehradské skály a v Divoké Šárce. Celkem jsme zaznamenali na 50 tisíc průjezdů cyklistů, přičemž nejvíce - až 3000 za den - o víkendech. Jasně se také ukázala dopravní funkce stezky - zatímco ve všední den proudila většina cyklistů dopoledne směrem do centra a odpoledne z centra, o víkendu tomu bylo přesně naopak.

V Brně využila naše společnost na stezce Brno-Modřice zařízení, které zaznamenává všechny uživatele stezek. V průběhu jednoho týdne prošlo či projelo stezkou více než 21 tisíc osob, v neděli dokonce 5600. Kvůli neexistující návaznosti stezky na centrum města ale stále převažuje její využití pro rekreaci.

Monitoring by se neměl omezovat jen na počty uživatelů stezek. Neméně důležité je doplnění informací o jejich chování, zájmech a očekávání, a to na základě dalšího průzkumu.

Například zjištěním počtu návštěvníků stezky a jejich průměrných výdajů lze vcelku velmi jednoduše vypočítat její ekonomický přínos pro region a porovnat jej s hodnotou investice do jejího vybudování. Ne náhodou podobné zahraniční průzkumy ukázaly, že investice do stezek jsou jedny z nejlépe vynaložených veřejných prostředků.

LUBOŠ KALA
Partnerství, o. p. s.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist