Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nedaleko Brna vznikne nová přírodní reservace

03.11.2009  |  101× přečteno      vytisknout článek

Nedaleko Brna vznikne nová přírodní reservace

Svahy u Lelekovic na Brněnsku porostlé starým listnatým lesem se stanou novou přírodní reservací. O jejím vyhlášení rozhodli krajští radní. Území je cenné tím, že tam roste například vzácný teplomilný dub žlutavý a žije silně ohrožený slepýš křehký. Vyhlášení zvláště chráněného území má přispět k tomu, aby se zachovalo v současném stavu.
Podle zprávy krajské rady se na Holých vrších mísí starý listnatý les s balvanitými suťovými svahy a skalkami. Vzniká tak cenný biotop, v němž se vyskytují teplomilné rostliny, nezřídka chráněné. Například některé keře dřínu obecného dosahují na Holých vrších až šestimetrové výšky a bohatě plodí. Hodnota území podle odborníků spočívá i v tom, že do něj v minulosti málo zasahoval člověk. Zůstat by to tak mělo i v budoucnu.
Radní Jihomoravského kraje rozhodovali ještě o dalších dvou přírodních památkách. U obou změnili hranice. V případě Rybičkové skály u Zbýšova na Brněnsku proto, že staré vymezení hranic nezahrnovalo nejcennější část lokality - skálu v kaňonovitém údolí Neslovického potoka. Vyskytují se tam pravěké zkameněliny ryb.
U lokality V olších u Trboušan na Brněnsku vedly hranice souvislým lesním porostem a byly málo viditelné. Překreslí se proto. Oblast je cenná jako pahorkatinný lužní les, kde v porostu převažují vrby, olše, topoly a další vlhkomilné dřeviny. Poskytují hnízdiště chráněným druhům ptáků.
V olších by se podle zprávy pro zastupitele měl lužní les ještě rozšiřovat. Znovu zalesnit by se měly plochy bývalých sadů a "zemědělsky obhospodařovaných pozemků, které dnes zarůstají jasanem ztepilým a keři". Obnova biotopu má otevřít nová hnízdiště pro moudivláčka lužního, který se v lokalitě dřív vyskytoval.

www.regionalist.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist