Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

MŽP představuje "Zelené plíce světa"

03.11.2009  |  125× přečteno      vytisknout článek

MŽP představuje

Ministr životního prostředí Ladislav Miko převzal záštitu nad projektem záchrany a obnovy deštného pralesa v Demokratické Republice Kongo (DR Kongo) neziskové organizace World Green Lungs (Zelené plíce světa). Projekt představí organizátoři v Praze ve čtvrtek 19. listopadu na workshopu s názvem Ekonomika služeb ekosystémů a biodiverzity na příkladu Konga spojený s výstavou afrického umění a folklórním programem.

World Green Lungs vznikla jako humanitární nezisková organizace s cílem záchrany konkrétní plochy deštného pralesa v provincii Maniema v DR Kongo. Záměrem organizace je bojovat proti klimatickým změnám prostřednictvím obnovy deštného pralesa, přispět k záchraně tropických pralesů v DR Kongo a zároveň pomoci místním obyvatelům zavést udržitelné zemědělství a lesnictví. Aktivity organizace World's Green Lungs jsou podporovány také vládou DR Kongo.

Každý člověk se určitým dílem podílí na produkci oxidu uhličitého do ovzduší a tím přispívá ke skleníkovému efektu a klimatickým změnám. Tropický deštný prales je jedním z největších přirozených úložišť CO2. Jednou z možností, jak si "zamést" svou uhlíkovu stopu je podpořit iniciativu organizace World Green Lungs "Adopce pralesa" a adoptovat si svůj strom či větší část pralesa v oblasti Maniema. Získané prostředky budou použity na znovuzalesnění již vykácených oblastí, zlepšení životních a sociálních podmínek místních obyvatel a na podporu udržitelného rozvoje krajiny směrem k produkci potravin a kyslíku.

Pro první etapu projektu má organizace World´s Green Lungs k dispozici 17 700 km2 tropických pralesů ve středu DR Kongo v provincii Maniema. Pro další etapu je v sousedních oblastech k převedení pod správu organizace již nyní připraveno dalších 16 000 km2.

Kromě Adopce pralesa je v současné době realizován organizací "World´s Green Lungs" také projekt Agroforestry. Jedná se o znovuzalesnění rozsáhlé (5 000 km2) dříve vykácené plochy se sledováním vlivu na ekosystém. Jedním z výstupů projektu bude studie o vlivu obnovy lesa na změnu klimatických podmínek v místní krajině, přilehlých oblastech i na změnu kontinentálního klimatu, která bude měřit a verifikovat globální společenský přínos těchto změn pomocí aplikace metodiky oceňování ekosystémových služeb.

Pro projekt vznikne v provincii Maniema energeticky nezávislé výzkumné centrum pro znovuzalesnění krajiny, zřízen systém lesních školek a pokusných ploch pro pěstování vhodné sadby k obnově lesa. Budou vyzkoušeny vhodné technologie, stroje a zařízení pro specifické místní podmínky obnovy a pěstování lesa. Budou využívány obnovitelné zdroje energie - malé vodní a solární elektrárny. Pro zaměstnance centra i místní obyvatele, kterých je 138 000, bude zajištěno odborné vzdělávání a zdravotní péče.

Více informací o World's Green Lungs naleznete na webových stránkách organizace www.greenlungs.net nebo www.adoptujstrom.cz.

Pozvánku na workshop 19. listopadu a letáček projektu World Green Lungs v češtině najdete na adrese http://www.mzp.cz/cz/news_tz091102zelene_plice_sveta

Přeji příjemný den

Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Ministerstvo životního prostředí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist