Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vysočina získala další památnou alej - u obce Žižkovo Pole

04.11.2009  |  78× přečteno      vytisknout článek

Vysočina získala další památnou alej - u obce Žižkovo Pole

Krajský úřad kraje Vysočina dnes rozhodl o vyhlášení zákonné ochrany aleje mezi obcemi Žižkovo Pole a Macourov. Podle sdružení Arnika toto rozhodnutí zachrání alej před kácením i postupným odumíráním vlivem nedostatku péče. "Alej u Žižkova pole je jednou z nejkrásnějších a nejzachovalejších v celém kraji Vysočina, a proto si ochranu dávno zaslouží. Jsme tedy rádi, že po složitém a dlouhém řízení přistoupil kraj k jejímu zpamátnění," komentovala rozhodnutí Jana Vitnerová z jihlavské pobočky Arniky. "K Vysočině patří historické aleje neodmyslitelně. Utvářejí zdejší krajinu a mimo jiné podporují také turistický ruch, a tím celkový rozvoj regionu,"  dodala Vitnerová.

Rozhodnutí Krajského úřadu umožní mimo jiné také žádat o finanční prostředky na tolik potřebné odborné ošetření jednotlivých stromů. To je nutné nejen pro zlepšení estetické hodnoty aleje jako krajinné dominanty, ale také pro prodloužení života stromů a pro bezpečnost všech, kteří se v aleji pohybují. "Je nutné odstranit suché, nalomené a křížící se větve, aby se předešlo riziku jejich pádu na vozovku," objasňuje Vitnerová. Vyplývá to z odborného posudku, který v loňském roce zpracovalo občanské sdružení Mezník ve spolupráci s Arnikou. U některých stromů bude potřeba ještě zakrýt dutiny nebo provést bezpečnostní vazbu proti vylomení kosterních větví.

Cenu takového ošetření odborníci odhadují v řádech stovek tisíc korun ( jak uvádí odborný dendrologický posudek zpracovaný na žádost krajského úřadu, při ošetření všech více než 300 stromů by šlo o částku 1 700 000 Kč). Takovými prostředky ovšem nedisponují ani místní obce, ani silniční správa a dokonce ani Kraj Vysočina, který se musí starat o desítky alejí. Bez pravidelného ošetření by alej byla odsouzena k postupnému zániku. Ten jí hrozil ještě poměrně nedávno, kdy se kvůli rekonstrukci vozovky uvažovalo o vykácení všech stromů.

Nyní krajský úřad počítá s vykácením 32 stromů, tedy desetiny aleje, což není málo. "Pro budoucnost aleje je důležité, aby byla chráněna její celistvost. Jak potvrzuje i jeden z odborných posudků, alej je stabilní při špatném počasí právě proto, že nemá mezery a stromy jsou vysazeny v trojúhelníkovém sponu. Vytvoření větších mezer může znamenat zhoršení stability aleje a pády dalších stromů při silném větru. Zdravé stromy by se v aleji určitě kácet neměly," zdůrazňuje Jana Vitnerová. A doplňuje, že vhodným řešením by bylo i dosazení nových stromů za vykácené nemocné dřeviny. Na místech vykácených nemocných stromů by měly být při rekonstrukci vozovky vytvořeny tzv. výhybny. Sdružení Arnika se hodlá účastnit dalších správních řízení a bude prosazovat ochranu zdravých stromů v aleji.

Ke zvýšení bezpečnosti provozu v aleji by mělo přispět také natření kmenů stromů bílými pásy. "Společně s našimi dobrovolníky se to chystáme provést na jaře příštího roku," říká tisková mluvčí Arniky Zora Kasiková. "Chceme tak upozornit na fakt, že většinou lze zlepšit bezpečnost v alejích i bez zbytečného kácení. Původně jsme chtěli natřít stromy již teď na podzim, ale akci nám bohužel překazilo špatné počasí," dodala mluvčí. 

V kraji Vysočina je 70 památných stromořadí a alejí (dle údajů Agentury ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě). K tématu alejí na Vysočině vydala Arnika také leták, který je zdarma k dispozici  na internetových stránkách: www.arnika.org/trziste/aleje-vysociny.

Další informace:

Stránka věnované aleji u Žižkova Pole: www.stromy.arnika.org/kauzy/zizkovo-pole

Dřívější tiskové zprávy Arniky k danému tématu: 

Jan Žižka se vypravil do Jihlavy přimluvit se za zpamátnění "své" aleje / 23.10.2009

Obec Žižkovo Pole brání zpamátnění aleje / 25.6.2009

Čtenáři Přibyslavského občasníku si nepřejí kácení v lipové aleji

 / 29.10.2008


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist