Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

U Sluňákova může vyrůst unikátní přirodní centrum

12.11.2009  |  zdroj: Olomoucký deník  |  101× přečteno      vytisknout článek

U Sluňákova může vyrůst unikátní přirodní centrum

Horka nad Moravou - V České republice zatím ojedinělý projekt nazvaný Domy přírody plánuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. V areálu vedle Sluňákova v Horce nad Moravou, by mohlo vzniknout unikátní přírodní centrum.

Návrh je propojením již existující myšlenky projektu Sedmi bran, který by do okolí Sluňákova mohl mimo jiné přivést i přírodní amfiteátr pro divadlo, lanové dráhy a průlezky pro děti či třeba přístaviště lodí.

Celý projek Domy přírody by měl vzniknout v Litovelském Pomoraví na ploše asi patnáct hektarů.

"Je to jakási síť informačních center, které by měly vyrůst v České republice, v prvním kole jsme do toho šli my a Moravský kras. V našem regionu by se to týkalo jakési dostavby, dobudování areálu kolem Sluňákova a rekonstrukci stávající terénní stanice na informační bod návštěvnického centra," informoval Michal Servus, vedoucí, Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví, které je součástí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

V areálu okolo ekologického centra by tak mohla vzniknout ukázka přírody charakteristické pro tuto oblast.

"Návštěvníkovi bychom chtěli umožnit se jednak s přírodou seznámit, jednak se nějak zastavit v krajině a zamyslet se nad smyslem a fungováním vazeb, které za normálního chodu nemá čas vidět, ani postřehnout. Základní myšlenkou je seznámení se s přírodou a krajinou jako výslednicí působení přírodních živlů a člověka," vysvětlil Servus.

Místa setkání, jak jsou nazvány jednotlivé objekty, jsou navrženy jako symbolické artefakty s víceplánovým využitím například k odpočinku, zamyšlení, ekologické výchově či hře.

Spirálová hora s jeskyní

V biocentru by tak návštěvníci mohli například vidět sluneční spirálovou horu s vnitřní jeskyní, kde najdou studnu s vodou, vystoupit však mohou i na vrchol hory a rozhlédnout se po krajině.

Chybět nebude ani divadelní jeviště nad zemí s vodou rybníka, které zároveň umožní výzkum vodních drobných živočichů či například ukázky živé archeologie v podobě keramických pecí jako prvku ovládnutí přírody člověkem.

"Oproti jiným centrům se budeme lišit tím, že to hlavní by mělo být ve venkovním areálu, tedy živá příroda. Bude to určitě unikum. V současnosti jednáme s městem ohledně výkupu pozemků, mělo by to teď jít do zastupitelstva," pokračoval šéf místního CHKO.

Projekt počítá ještě i s vytvořením informačního bodu ze stávající terénní stanice na hájence Šargoun u Litovle.

"Objekt by měl doplňovat návštěvnickou infrastrukturu a lidem vytvořit na cestě Litovelským Pomoravím místo, kde se mohou zastavit. Toto místo bude sloužit jako prezentace, propojení člověka a krajiny a toho, jak krajinu ovlivnil. Například by tady tak měla vzniknut expozice včelařství na Hané, se včelařským kroužkem litovelských dětí," vysvětlil Michal Servus.

Výletní i vzdělávací místo pro Olomouc 

Důvodů proč jít do takového projektu je podle něj hned několik.

"Když se podíváte na mapu, vidíte, že na CHKO bezprostředně navazuje stotisícové město Olomouc a Litovelské Pomoraví je pro řadu Olomoučanů místem, kde si naplánují většinou jednodenní výlet na kole, chodí se k nám koupat. Tenhle celý program by měl sloužit k tomu, aby návštěvník měl možnost se seznámit i s tím, proč tady CHKO je a proč je důležité, aby člověk k přírodě získal nějaký vztah.

"Chceme také rozšířit obsahovou náplň turistického ruchu v regionu," doplnil vedoucí CHKO.

Celkové náklady se pak budou pohybovat v rozmezí okolo padesáti milionů korun, z čehož devadesát procent by bylo hrazeno z evropských fondů a deseti procentní spoluúčast pak připadá na stát. Pokud Správa s projektem uspěje, mělo by se začít stavět v příštím roce.

"Ekologická osvěta je jednou z našich priorit. Lidi nenaučíte lásku k přírodě tím, že je do přírody v Chráněné oblasti nepustíte, ale naopak vztahu k přírodě je naučíte tak, že je něčím přilákáte a představíte jim, jak příroda funguje," řekl vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist