Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Blíží se konec kožešinových farem v České republice?

29.11.2009  |  114× přečteno      vytisknout článek

Blíží se konec kožešinových farem v České republice?

Podle ochránců zvířat ano. Dnes, při příležitosti Světového dne bez kožešin, vyzvali české chovatele tzv. kožešinových zvířat (norků, lišek, činčil) k ukončení provozu jejich farem. "Celosvětový trend v ochraně zvířat jasně ukazuje, že k uzavření farem jednoho dne dojde tak jako tak, čehož si jsou mimochodem vědomy odpovědné orgány ochrany zvířat, ovšem nečiní žádná opatření, která by chovatelům pomohla přeorientovat se na perspektivnější průmysl dřív, než bude pozdě," říká Tomáš Popp, předseda o. s. Svoboda zvířat.

Čeští chovatelé v těchto dnech obdrželi do schránek také otevřený dopis, který jim zaslala organizace Svoboda zvířat s prosbou o ukončení chovů tzv. kožešinových a s vysvětlením současného vývoje ochrany těchto zvířat: "Možná již víte, že během tohoto roku byla uzavřena v ČR největší kožešinová farma, ve které byly chovány lišky. Tato farma byla provozována v Souměři u Tachova. V nedávné době byla uzavřena farma v Příkazech (okres Olomouc). V roce 2009 však došlo k významným událostem také na světové scéně. Například Izrael rozhoduje o zákazu celého kožešinového průmyslu, holandští poslanci schválili zákaz chovu norků (jimž předcházel zákaz chovu lišek i činčil), Dánsko přijalo zákaz chovu lišek. Nejčerstvější zpráva přišla minulý měsíc z Irska, kde místní vláda do svého programu zahrnula prosazení zákazu chovu kožešinových zvířat s tříletým přechodným obdobím." píše se mimo jiné v dopise.
Na happeningu, který Svoboda zvířat ke Světovému dni bez kožešin v Praze uspořádal! a, ochránci zveřejnili dojemnou výpověď jednoho z nich, který se před několika lety nechal potají zaměstnat na výše zmíněné farmě v Souměři, a také záběry týraných zvířat pořízené tajnou kamerou.
"V České republice v současné době existuje přibližně 6 větších farem s norky a liškami a dalších 6 větších farem s chovem činčil. Farmy se ale pomalu uzavírají -- vzhledem k ekonomické nevýhodnosti chovů i k velké konkurenci z Číny," dodává Popp
a pokračuje: "To, že se chov těchto zvířat stává prodělečným, je nebezpečné především pro zvířata samotná, chovatelé totiž například neposkytují zraněným zvířatům veterinární ošetření - z ekonomických důvodů. Také proto by měly státní orgány co nejdříve přistoupit k zákazu chovů těchto zvířat, jako je tomu již v mnoha evropských zemích," uzavírá Popp.
Podle průzkumu veřejného mínění agentury CVVM z roku 2006 (standardizované dotazníkové šetření probíhalo na reprezentativním vzorku 1 002 respondentů) většina občanů ČR nesouhlas! í s chovem a zabíjením kožešinových zvířat. Se zabíjením zvířa! t pro ko žešinu nesouhlasí 68 % dotázaných, 67 % respondentů se vyslovilo pro zákaz chovu kožešinových zvířat, se zákazem nesouhlasí 15 % respondentů.

Všechny dokumenty a další informace (včetně shrnutí světové legislativy) naleznete na webu www.protisrsti.cz (nebo www.svobodazvirat.cz).

Kontaktní osoba: Tomáš Popp
Telefon: 777 239 808
E-mail: tomas.popp@svobodazvirat.cz
 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist