Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

MŽP vydalo povolení pro vývoz 4 nosorožců ze ZOO Dvůr Králové do Keni

15.12.2009  |  zdroj: MŽP  |  90× přečteno      vytisknout článek

MŽP vydalo povolení pro vývoz 4 nosorožců ze ZOO Dvůr Králové do Keni

Ministerstvo životního prostředí dnes udělilo vývozní povolení ZOO Dvůr Králové pro vývoz 4 nosorožců bílých severních do Keni. "Na základě všech podkladů a splnění podmínek, které předepisuje úmluva CITES, bylo v pátek 11.12. 2009 ukončeno správní řízení a vydáno povolení pro vývoz těchto ohrožených druhů," říká náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

Nosorožci jsou mezinárodně chráněni Úmluvou o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Úmluva reguluje zejména obchod s exempláři ohrožených druhů získaných z volné přírody, kontroluje však i obchod s živočichy odchovanými v zajetí nebo člověkem vypěstovanými rostlinami druhů, které jsou v přírodě ohroženy.

Nosorožec tuponosý (bílý) severní je druh kriticky ohrožený na přežití a patří tak mezi nejpřísněji chráněnou kategorii podle Úmluvy CITES. Podle ní musí být pro udělení vývozního povolení z EU splněny základní 4 podmínky: exempláře musí být zákonného původu, stát dovozu musí vydat dovozní povolení, vědecký orgán CITES musí vydat kladné stanovisko a přeprava živých zvířat musí být zajištěna tak, aby se minimalizovalo riziko poranění, poškození na zdraví nebo krutého zacházení.

Žádost ZOO Dvůr Králové splnila všechny uvedené podmínky, z nichž mezi nejdůležitější patří odborné stanovisko vědeckého orgánu CITES, kterým je v ČR Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).    

"Vývoz nebude mít škodlivý vliv na stav zachování druhu nebo na rozsah území, na kterém se příslušná populace daného druhu vyskytuje. V souvislosti s vývozem neexistují žádné další okolnosti, týkající se zachování druhu, které mluví proti vydání vývozního povolení," cituje z rozhodnutí AOPK ČR Michal Hošek, náměstek ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.  

Ve svém odborném posudku se AOPK ČR opírá o stanoviska řady národních i mezinárodních odborníků a organizací specializovaných na ochranu nosorožců, mezi něž patří i stanovisko vědeckého orgánu CITES země dovozu - Keni a stanovisko Skupiny specialistů pro africké nosorožce Světového svazu ochrany přírody.

"Jsem nadmíru potěšen, že k realizaci vývozu může dojít. Díky tomuto unikátnímu projektu, můžeme zachránit tento kriticky ohrožený poddruh bílých nosorožců, kterých je na světě posledních 8 kusů chovaných v zajetí. V přírodě už nejsou žádní volně žijící jedinci, respektive jejich existence nebyla prokázána. Pokud se v Keni podaří tyto nosorožce rozmnožit, Česká republika tak přispěje k unikátnímu zachování rozmanitosti přírody naší planety. Přes určitá rizika by byl opačný postup v nadcházejícím Mezinárodním roce biodiverzity neobhajitelný," dodává náměstek Pelc.      

Petra Roubíčková
tisková mluvčí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist