Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Brněnská zoo a orel kamčatský

21.02.2010  |  138× přečteno      vytisknout článek

Brněnská zoo a orel kamčatský

OREL KAMČATSKÝ (HALIAEETUS PELAGICUS)

            je největším orlem planety. Rozpětí křídel samic, které bývají vetší než samci, může být až 280 cm. Společně se 7 dalšími druhy tvoří samostatný vyhraněný rod Haliaeetus t.zv. "mořské orly". Z nich jsou v obecném povědomí orel mořský (H. albicilla), který žije a hnízdí i v České republice a orel bělohlavý (H. leucocephalus), který obývá Severní Ameriku a je symbolem USA. V minulosti Zoologická zahrada města Brna chovala všechny tyto tři druhy a jejich chov plánuje i v budoucnu. V současnosti však věnuje veškerou pozornost chovu orlů kamčatských. Nově sestavený pár mohou návštěvníci vidět ve voliéře v těsném sousedství ledních medvědů. Tyto dva druhy budou tvořit jeden celek i v budoucnu po modernizování a rozšíření obou expozic.
            Jak říká již samotný název tohoto orla je jeho výskyt omezen na Kamčatku, okolí Ochotského moře včetně Aleutských ostrovů a ostrova Sachalin. Na jih zasahuje na japonský ostrov Hokaido. Podobně jako naprostá většina dravých ptáků je i orel kamčatský ohrožen a to zejména činností člověka. Jeho počet se ve volné přírodě sice pomalu, ale stále snižuje. V současnosti je mezinárodní organizací EARAZA (Euro-asijská regionální asociace zoo a akvárií) organizován monitoring změn početnosti celé populace a to jak s důrazem na rizika a negativní faktory ovlivňující jeho hnízdění tak i na případné možnosti posilování populace v zoologických zahradách řízeným odběrem jedinců z volné přírody. Populace orlů kamčat-ských žijící v zoo a jiných chovných zařízeních by se měla stát, v případě katastrofického vývoje početních stavů v přírodě, který by mohl nastat v příštích 30 až 50 letech, zdrojem jedinců pro jejich reintrodukci do volné přírody. V případě orla kamčatského se jedná o jeden ze zcela výjimečných případů, kdy je organizován pokus o řešení situace ještě v době kdy početní stav druhu ve volné přírodě ještě neklesl na zcela kritickou hranici.
            Zoologická zahrada města Brna se do tohoto programu zapojila v roce 2004 studiem genetické diversity metodou analýzy mikrosatelitní DNK. Znalost genetických charakteristik lokálních populací ve volné přírodě a všech jedinců chovaných v zoologických zahradách je nezbytná pro případné posilování divokých populací a pro udržení genetické variability při řízeném sestavování chovných párů v umělých podmínkách. Každému jedinci ze zoologické zahrady je sestavován "DNA průkaz", který se stává součástí jeho charakteristik v plemenné knize. Tento průkaz v budoucnu pomůže zabraňovat černému obchodu s těmito orli. Doposud jsme v průběhu minulých 4 let vyšetřili a geneticky charakterizovali více jak 150 ptáků ve volné přírodě a 73 jedinců ze 17 zoologických zahrad v 7 státech.
 
 
 

ZDROJ: ZOO Brno


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist