Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Úhyn racků chechtavých v Přírodní rezervaci Chomoutovské jezero

25.04.2010  |  zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR  |  96× přečteno      vytisknout článek

Úhyn racků chechtavých v Přírodní rezervaci Chomoutovské jezero

Přírodní rezervaci Chomoutovské jezero na území Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a na území Ptačí oblasti Litovelské Pomoraví soustavy NATURA 2000 došlo k hromadnému úhynu racků chechtavých. Početná kolonie těchto ptáků každým rokem hnízdí na velkém ostrově Chomoutovského jezera.

V pátek 9. dubna oznámil Správě CHKO ornitolog RNDr. Karel Poprach úhyn racků chechtavých v počtu 6 kusů, dva kusy předal ještě týž den na Státní veterinární ústav v Olomouci k zajištění základních rozborů. Pitva prokázala masivní krvácení do trávicího systému a chemické rozbory přítomnost  toxinu - bromadiolonu, což je účinná látka přípravku na hubení hlodavců - Lanirát (výsledky pitvy byly známy 12. dubna, výsledky chemických rozborů obdržela Správa CHKO 19. dubna).

V pondělí 12. dubna pracovníci Správy a stráže přírody napočítali jenom na březích jezera (mimo ostrovy) celkem 120 kusů uhynulých racků, neprodleně o této skutečnosti informovali Krajskou veterinární správu, která ještě téhož dne zajistila odběr vzorků k rozborům na ptačí chřipku a podrobný toxikologický průzkum (ke dni 20. dubna nejsou Správě CHKO výsledky tohoto průzkumu známy).

V úterý 13. dubna pracovníci Správy a pracovníci České inspekce životního prostředí, oblastní inspektorát Olomouc, provedli inspekční šetření v Přírodní rezervaci Chomoutovské jezero a v blízkém okolí za účelem zjištění přesnějšího počtu uhynulých ptáků a příčiny úhynu. Jenom na ostrovech a v těsné blízkosti jejich břehů bylo zjištěno 892 kusů uhynulých racků. Mimoto byli pozorováni další živí jedinci s příznaky akutní otravy. V okolí Chomoutovského jezera byli nalezeni na polích mrtví hraboši a zbytky neznámého přípravku, který byl předběžně identifikován Státní rostlinolékařskou správou v Olomouci jako přípravek na hubení hlodavců. Státní rostlinolékařské správě bylo několika zemědělsky hospodařícími subjekty nahlášeno použití přípravků na hubení hlodavců na pozemcích v těsné blízkosti Chomoutovského jezera v termínu na přelomu března a dubna.

Po vyloučení ptačí chřipky Krajskou veterinární správou zorganizovala Správa CHKO ve spolupráci s držitelem honitby úklid uhynulých racků dne 19. dubna. V tento den bylo posbíráno cca 1500 jedinců uhynulého racka chechtavého. Sběr prováděli společně členové mysliveckého sdružení z Horky nad Moravou a pracovníci Správy CHKO Litovelské Pomoraví.

 

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist