Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

429 vzácných jilmů vysázeli v Libereckém kraji děti, studenti i zdravotně postižení

05.06.2010  |  19× přečteno      vytisknout článek

429 vzácných jilmů vysázeli v Libereckém kraji děti, studenti i zdravotně postižení

Žáci z mateřských, základních a středních škol Libereckého kraje vysadili na jaře letošního roku do krajiny 429 jilmů. Zapojili se tak do projektu "Šance nejen pro jilmy", který trvá od roku 2003 a v jehož rámci sdružení Čmelák - Společnost přátel přírody vrací do krajiny takřka vymizelý druh stromu - jilm. Letos se do projektu zapojily nejen školy, ale i Domov pro osoby se zdravotním postižením v Horním Maxově, dětské domovy v Semilech a Raspenavě a také domy dětí a mládeže v Novém Městě pod Smrkem, Jičíně a Železném Brodě.

"Nabídku zapojení do projektu jsme zaslali stovkám organizací v celém kraji. Zájem jich projevilo celkem 29. Úkolem pro zájemce bylo podle našich instrukcí nalézt vhodné místo, kde by mohl stromek růst. Důležitá je hlavně dobrá živná půda, aby se stromky dobře ujaly, nutná je i domluva s majitelem pozemku. Spolu se stromky jsme spolupracovníkům přivezli kůly, plastové ochrany proti okusu zvěří a manuály s informacemi o jilmech a jejich výsadbě. Ta už pak byla na samotných účastnících," vysvětlila lektorka ekovýchovy Mgr. Jana Kleinerová.

Pro účastníky projekt nekončí sázením. Hlídají v budoucnu, jak jejich stromek roste a starají se o něj v době sucha. "Cílem projektu je nejen vrátit do krajiny ohrožený strom, ale také vzbudit u veřejnosti zájem o krajinu v okolí a posílit jejich vztah k přírodě," říká Mgr. Jan Korytář, předseda sdružení Čmelák, který s nápadem zapojit do záchrany jilmů místní školy před sedmi lety přišel. "Za dobu trvání projektu Šance pro jilmy se podařilo vysadit už 4742 jilmů. Většina ze stromků stále zdobí přírodu v Libereckém kraji, a to i přesto, že je sázeli laici. Podle informací, které máme z předchozích ročníků, se ujalo a přežilo první roky po výsadbě více než 90 % stromků. Ty, které byly vysazené v prvních ročnících projektu, jsou dnes i 10 metrů vysoké."

V České republice se tradičně vyskytují tři druhy jilmů: jilm vaz, jilm habrolistý a jilm horský. Dříve byly neodmyslitelnou součástí krajiny - rostly v lesích, při březích řek a potoků, na mezích a v remízkách, v alejích podél cest, v parcích i uličních stromořadích měst. Přibližně 90 % dospělých jilmů však v uplynulých desetiletích podlehlo grafióze - houbovému onemocnění, zavlečenému k nám ve třicátých letech 20. století ze zahraničí. 

"Grafióza je stále problémem. Přesto věříme, že má naše snažení smysl. Vycházíme z toho, že jilmy, které přežily, jsou proti této nemoci odolnější. Semena z těchto stromů sbíráme a v lesních školkách z nich pěstujeme nové sazenice," vysvětluje vedoucí projektu Jiří Antl. "Největší radost máme z toho, že je o projekt každý rok velký zájem a že se nám daří vracet jilmy opravdu do celého kraje. Letos vysazené jilmy můžete najít od Doks po Novou Paku a od Pěnčína po Habartice. Stejně jako v uplynulých letech překročil zájem škol připravené množství sazenic jilmu, a tak jsme navíc spolu s jilmy rozváželi účastníkům i duby, buky, jedle, třešně ptačí, javory kleny a javory mléče."

Liberecký kraj přispěl v loňském roce na tento projekt částkou 59 121 Kč. Další finance na návrat jilmů do krajiny, zahrnující mapování dospělých jilmů v krajině, sbírání jejich semínek, pěstování sazenic, rozvoz stromků a materiál na jejich ochranu, se Čmelák - SPP pokouší získat také od drobných dárců a sponzorů. Zájemci o podporu tohoto projektu si mohou přečíst více informací na internetových stránkách sdružení www.cmelak.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist