Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ochránci přírody budou společně s Opatovem pečovat o přírodu na Vysočině

26.06.2010  |  32× přečteno      vytisknout článek

Ochránci přírody budou společně s Opatovem pečovat o přírodu na Vysočině

Kněžice - Ochránci přírody z Kněžic společně s občany Opatova se rozhodli společně pečovat o přírodu ve svém nejbližším okolí. Díky grantovému programu dokonce získali na svoji činnost i finance. První vycházka za krásami opatovské přírody pro širokou veřejnost s odborným výkladem se uskuteční v sobotu 26. června v 10.00. Startuje se přímo v Opatově cesta je naplánovaní přibližně na dvě hodiny.
    Pestrá společenstva na suchých mezích podél silnice z Opatova do Kněžice zaujala pozornost členů Základní organizace Českého svazu ochránců přírody z Kněžice, kteří se o tento mizející biotop starají již dva roky. Pozemky nacházející se na této lokalitě jsou ve vlastnictví městyse Opatov, který souhlasil s dlouhodobým záměrem pečovat o tyto zbytky bývalých suchých pastvin. Péče o tuto lokalitu spočívá v kosení, odklízení biomasy a pastvě ovcí. Tyto aktivity zajišťovaly ochránci z Kněžic svépomocí nebo s pomocí dobrovolníků díky finanční podpoře z Programu péče o krajinu Ministerstva životního prostředí. Rozpočet programu na rok 2010 se zúžil, tak se ochránci přírody společně s městysem Opatov a Sokolem Opatov rozhodli podat projekt do grantového řízení Nadace VIA. Projekt nese název "Péče o přírodní a kulturní dědictví obce Opatov na Moravě" a byl úspěšně podpořen v květnu 2010.
"Cílem tohoto pilotního projektu je zvýšit zájem občanů obce Opatov na Moravě o přírodní a kulturní hodnoty v jejich obci a okolí, povzbudit je k vlastní aktivitě v ochraně obecního přírodního a kulturního dědictví a vybudovat fungující partnerství mezi občany Opatova na Moravě, naší neziskovou organizací a veřejnou správou," uvedla Kateřina Feikusová z Českého svazu ochránců přírody Kněžice a dodává: "Pojem biodiverzita - rozmanitost je stále velkou neznámou mezi laickou veřejností a je třeba jej přiblížit občanům konkrétních obcí konkrétními příklady z jejich bezprostředního okolí. Jedině skrze osobní seznámení se s rozmanitostí jejich domovské krajiny mohou pochopit její význam pro jejich život, zaujmout zodpovědný vztah k neustále se snižující rozmanitosti a zapojit se aktivně do ochrany biodiverzity ve svém regionu."
    Projekt reaguje na vlastní zájem obce Opatov na Moravě dozvědět se o přírodním dědictví ve své obci a jejím okolí a snahu pečovat nejen o kulturní dědictví, ale také přírodně cenné lokality v katastru své obce.
    "V rámci projektu bude uspořádána terénní exkurze s populárně-naučnou přednáškou pro dospělé i děti na přírodně významné lokality v katastru obce, jedna pracovní akce spojená s kosením suchých trávníků a mezí za Opatovem a jedna pracovní akce zaměřená na opravu kamenné zídky u kaple sv. Anny a probírku suchých stromů a větví v areálu kaple," dodává Feikusová.


Okolí Opatova tvoří převážně zemědělská krajina a produkční smrkové lesy, přesto zde najdeme mozaiku drobných přírodních lokalit mimořádného významu. Bezesporu nejcennější z hlediska rozsahu a zachovalosti jsou rašelinné louky v tak zvaných Opatovských zákopech. Zde se vyskytuje celá řada ohrožených druhů rostlin a živočichů jako např. vrba rozmarýnolistá, všivec ladní, rosnatka okrouhlolistá nebo početná populace prstnatce májového. Z živočichů jsou to například hnědásek rozrazilový nebo vážka lesklice severská. Zbytky vlhkých a rašelinných luk najdeme také kolem potoka přitékajícího do rybníka Zlatomlýn, podél Hladovského potoka nebo u Vávrovského rybníka. Dříve běžné suché pastviny a meze již většinou zanikly rozoráním nebo zarostly křovinami. Poslední zbytky těchto pestrých společenstev lze najít kolem silnice na Kněžice nebo nad rybníkem Vidlák.

Více informací poskytne: Kateřina Feikusová, ZO ČSOP Kněžice, 604 157 350, katerina.feikusova@chaloupky.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist