Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

PŘÍRODĚ NABLÍZKU V PARKU I KRAJINĚ

17.10.2010  |  24× přečteno      vytisknout článek

PŘÍRODĚ NABLÍZKU V PARKU I KRAJINĚ

Brtnice - Další projekt, který se rozbíhá pod křídly Chaloupek, nese název "Příroda do zahrad, parků a krajiny - podpora biologické rozmanitosti při údržbě zahrad a krajinných prvků".

Začátkem července se rozběhl projekt Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost, jehož cílem je připravit během tří let vzdělávací modul pro pracovníky, kteří provádějí či jsou zodpovězeni za zakládání a údržbu parků, zahrad, veřejné zeleně a kteří se podílejí na hospodaření v krajině.

V současné době je patrný zájem obyvatel o koncept "přírodních zahrad", zároveň stoupá význam ochrany životního prostředí, je kladen důraz na trvale udržitelný rozvoj a na péči o přírodně cenná území ve volné krajině. Projekt "Příroda do zahrad, parků a krajiny" by rád propojil oblast zahradnictví, péče o veřejnou zeleň a hospodaření v krajině s přístupy ochrany přírody vedoucí k podpoře biologické rozmanitosti. Účastníci připravovaných kurzů dostanou přehled o postupech údržby veřejné zeleně i péče o přírodně cenná území ve volné krajině, které zahrnují postupy šetrné k přírodě. Projekt přispěje k pochopení principů ochrany přírody v rámci péče o přírodní celky nejen v intravilánu (parky, sady, zahrady, zeleň), ale i v kulturní krajině (přírodně cenné lokality, krajinné prvky, zeleň mimo les, apod.). Výsledkem projektu by měla být podpora porozumění mezi zadavateli zakázek a jejich realizátory.

"Chceme vytvořit nový koncept profesního vzdělávání v této oblasti. Informovat účastníky o nových přístupech a metodách v péči o zeleň. Například nové výzkumy v Německu, ale i u nás, přinesly poznatek, že nezalévaný trávník uvnitř města po týdnu horkého počasí má stejné vlastnosti jako asfalt. To znamená, že již vůbec nepřispívá k vytváření vlídnějšího klimatu, ale stejně jako asfalt přes den absorbuje teplo a v noci jej opět vydává. Zato dobře založený trvalkový záhon si i bez zálivky v horkém létě ponechá schopnost osvěžovat klima," uvedla vedoucí projektu Pavlína Křivanová.

V programovém týmu se dále sešli zástupci státní správy, neziskových organizací společně s arboristou. Pestrost názorů je zachovávána i při výběru spolupracovníků, jejichž úkolem bude zpracovat dílčí témata. Důraz je kladen na odborníky s praktickými zkušenostmi.

Partnerem projektu je Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Třešť, kde jsou aktuálně vzděláváni žáci v oborech Zahradnictví a Ochrana a tvorba životního prostředí, zahradník/zahradnice a krajinář/krajinářka. Tyto obory mají blízko k náplni projektu, zároveň absolventi studia mohou využít v budoucnosti kurz pro své profesní vzdělávání.

Projekt potrvá do června 2013 a cílem je připravit kompletní vzdělávací kurz a proškolit téměř tři desítky technických pracovníků v kraji Vysočina.

Kontaktní osoba: Ing. Pavlína Křivanová, Ph.D. tel. 734 522 087, e-mail: pavlina.krivanova@chaloupky.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist