Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Likvidace přírody Slavíkových ostrovů může začít

08.01.2011  |  59× přečteno      vytisknout článek

Likvidace přírody Slavíkových ostrovů může začít

Plavební kanál u Přelouče jen s porušováním zákona

Ministerstvo životního prostředí před koncem roku 2010 potvrdilo platnost dvou rozhodnutí Krajského úřadu Pardubického kraje o povolení výjimek k zásahu stavby kanálu u Přelouče do biotopů 44 zvláště chráněných druhů organismů. Ředitelství vodních cest ČR tak po deseti letech čekání může začíst s terénními pracemi a zlikvidovat biotopy kolem 70 zjištěných druhů. Občanská sdružení tak neuspěla, když opakovaně tvrdí, že jde o dopravně neodůvodněnou a ekonomicky neefektivní stavbu, která navíc bez reálné náhrady zbytečně zničí poslední zbytky přírody v Polabí. Nezbývá jim, než podat žaloby.

"V rámci Mezinárodního roku biodiverzity, který právě skončil, jde o originální příspěvek České republiky, neboť její úředníci za podivných okolností povolí zničení tohoto území, které mělo být dle odborných kritérií dokonce zařazeno mezi evropsky významné lokality," připomíná předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

V této "hře" na seriozní ochranu přírody podle něho hlavní role především sehráli vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu Pardubického kraje Josef Hejduk, který obě výjimky svým podpisem povolil, a dále pak z MŽP v Hradci Králové Svatopluk Zábranský, který měl odvolací spis na starosti, a jeho nadřízený Emil Rudolf, který pak obě rozhodnutí o zamítnutí odvolání podepsal.

"Všichni tři budou zřejmě navrženi na titul Ropák roku 2010, takže bude zajímavé, kdo se do finále nakonec dostane a jak uspěje," očekává Patrik, který je zároveň koordinátorem této ankety o antiekologický čin.

Podle MŽP se průlomovým stalo tvrzení Vladimíra Vrabce, který od roku 2002 pracuje pro investora, že loni v srpnu na levém břehu Labe zcela nově našel tři stanoviště, na nichž je prý stejně početná populace modráska očkovaného a bahenního, přičemž motýli ze Slavíkových ostrovů na pravém břehu sem úspěšně přelétávají.

"Požadovali jsme, aby tento soukromý objev pana Vrabce byl ověřen letos v létě i nezávislými odborníky, neboť máme pochybnosti o jeho pravosti. Navíc tento pán a ani nikdo jiný nemůže zaručit, že tyto skvělé náhradní stanoviště nebudou za několik let zničeny jinými zásahy či stavbami," upozorňuje Patrik.

Podle územního plánu má jedno náhradní stanoviště v šířce 60 metrů zřejmě protnout nová silnice č. II/333, takže by bylo překvapivé, pokud by zde modrásci přežili. Na dalších dvou stanovištích byly zase opakovaně v minulosti zjištěny jen velmi nízké počty modrásků, takže ani ony nejsou odpovídajícími náhradami.

"Je sice pěkné, že různí politikové brojí proti korupci a chtějí šetřit veřejné peníze, ale obávám se, že tak snadné povolení výjimky k zásahu do biotopů desítek chráněných druhů organismů pro kanál u Přelouče spíše dokládá, že korupci úředníků a vyhrožování jejich propuštěním nebude vůbec snadné vymýtit," myslí si Patrik.

Internetové stránky:

Územní plán Přelouče - textová část (článek 9 o koridoru nové silnici č. II/333)
www.mestoprelouc.cz

Územní plán Přelouče - dopravní mapa (severní obchvat města silnicí č. II/333)
www.mestoprelouc.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Likvidace přírody Slavíkových ostrovů může začít
To je opravdu velmi smutné.Pochopíme někdy, že příroda je někdy vzácnější, než nás osobní komfort a že nemůžeme úplně vše zastavět? Developeři by měli hledat možnosti, jak stavět,ale už dále nezabírat pokud možno volnou krajinu. A když už je to nezbytné, tak velmi velmi opatrně.
vloženo: 08.01.2011 10:07     vložil: Obelix Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist