Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

On-line databáze jedovatých látek VETTOX: Psa můžete otrávit i rozinkami

21.01.2011  |  6529× přečteno      vytisknout článek

Logo Vettox

Nejen lidé se mohou otrávit. Také zvířata mají své jedy - a často mezi ně patří běžné potraviny, pokojové rostliny a další látky, které najdeme v každé domácnosti. Zkontrolovat, zda je váš mazlíček v bezpečí, můžete díky internetové databázi toxinů VETTOX.

Koncem roku 2010 vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno (VFU Brno) a z Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv (ÚSKVBL) spustili novou on-line databázi toxinů na stránkách www.vettox.cz. Databáze Vettox nabízí nejen informace o tom, s jakými toxiny může vaše zvíře přijít do styku, ale i rady, jak v případě otravy postupovat a je k dispozici v češtině i v angličtině.

Ohrožují léky i potraviny

Databáze Vettox má dvě části: v toxikologické části je seznam látek, které se nacházejí běžně v našem okolí a mohou být pro většinu zvířat jedovaté. U látky se uvádí, jaké u ní v případě zasažení nebo pozření hrozí nebezpečí a jak v takovém případě postupovat.

Není překvapením, že pro všechna zvířata může být smrtelným nebezpečím pozření většího množství pesticidů, život ale můžou ohrozit i některé potraviny -  u psů jsou to i obyčejné rozinky. Naopak nebezpečí otravy většinou nehrozí při pozření vteřinového lepidla.

V tzv. farmakovigilanční části jsou informace o lécích, na jejichž účinky jsou jednotlivé druhy zvířat různě citlivé. Typickým příkladem látky, která je u jednoho druhu používána s  prospěchem, jsou psí přípravky proti klíšťatům a blechám s obsahem permethrinu. Pro kočky jsou však tyto přípravky velice nebezpečné, může je otrávit i malé množství - někdy jen stačí, aby přišly do kontaktu s takto ošetřeným psem.

Vettox pro méně nevědomých otrav

"Doufáme, že databáze přispěje ke zvýšení vzdělanosti a informovanosti jak laické veřejnosti, tak i odborníků. Snad díky informacím v ní obsažených přispějeme ke snížení počtu otrav zvířat z nevědomosti," řekla Zuzana Široká, spoluautorka databáze Vettox, odborná asistentka z Ústavu veřejného veterinárního lékařství a toxikologie VFU Brno.

Důležitou součástí databáze je i popis zásad první pomoci a další rady.  Zuzana Široká dodává: "Databáze může veřejnosti poskytnout důležité informace, ale základem je si tyto informace pročíst i preventivně, dříve než situace akutní otravy nastane. Dále je nezbytné mít vždy ve svém mobilním telefonu uložen kontakt na svého veterinárního lékaře i jeho nejbližšího zástupce. Pokud se vaše zvíře přiotráví a bude během několika minut v křečích, bohužel nebudete mít čas hledat na internetu, co máte dělat."

Poraďte se s odborníky

Na stránkách www.vettox.cz je zřízeno také diskuzní fórum, možnost posílat po e-mailu dotazy vědcům z VFU Brno nebo ÚSKVBL a formuláře pro ohlašování zdokumentovaných případů otrav a nežádoucích účinků léčiv. Tyto prostředky však nelze používat pro řešení akutních případů, služba odpovědí funguje pouze ve všední dny v pracovních hodinách.

Databázi Vettox vytvářejí a aktualizují odborníci na veterinární medicínu z VFU Brno a z ÚSVKBL, a na rozdíl od mnoha internetových poraden, které často nevytváří odborníci, zde naleznete pouze pravdivé a ověřené informace.

Vettox je nekomerční projekt, který je financován děkanátem Fakulty veterinární hygieny a ekologie (FVHE) na VFU Brno.  V současné době se připravuje další část databáze, která bude sloužit pouze veterinárním lékařům a dalším odborníkům, kteří zde naleznou podrobnější informace o jedovatých látkách, jejich účincích a mechanismech působení, postupy léčby včetně dávkování medikamentů a podobně.


Související články


Poslední diskuse k článku - 3 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Re: On-line databáze jedovatých látek VETTOX: Psa můžete otrávit i rozinkami
Mám stejný problém,hlavně,že v televizi o tom mluvili odkazovali na www stránku a neměli to ověřené
vloženo: 16.02.2011 12:18     vložil: vasice Reagovat 
Re: Re: On-line databáze jedovatých látek VETTOX: Psa můžete otrávit i rozinkami
Mě stačilo odkliknout, že i přesto chci pokračovat na server a pustilo mě to dál. S těma certifikátama bych to tak navážno nebral, pokud nepřistupujete např. do banky a pod. Pokud vím, tak podobný problém měly i datové schránky, když začínaly...
vloženo: 07.02.2011 12:41     vložil: Mirek Reagovat 
Re: On-line databáze jedovatých látek VETTOX: Psa můžete otrávit i rozinkami
Jakmile se chci připojit na stránky www.vettox.cz, objeví se mi tabulka s textem: "Toto připojení není důvěryhodné.
Požádali jste Firefox o zabezpečené připojení k serveru www.vettox.cz, ale nelze ověřit, že tomu tak skutečně je.
Pokud je požadováno zabezpečené připojení, měl by server předložit důvěryhodnou identifikaci a tím prokázat, že se připojujete na správné místo. Nicméně, identita tohoto serveru nemohla být ověřena.
Co mám teď dělat?
Pokud se k tomuto serveru obvykle připojujete bez problému, může tato chyba znamenat, že se za tento server někdo snaží vydávat, a neměli byste pokračovat.
Technické detaily
Při spojení s www.vettox.cz nastala chyba, protože je používán neplatný bezpečnostní certifikát.

Certifikát je platný pouze pro následující domény:
*.pipni.cz , pipni.cz

(Kód chyby: ssl_error_bad_cert_domain)

Pokud chápete rizika, můžete Firefox požádat o výjimku a začít identifikaci tohoto serveru důvěřovat. I když tomuto serveru důvěřujete, může tato chyba znamenat, že vám někdo odposlouchává připojení.
Nepřidávejte výjimku, pokud si nejste jisti, že tento server má dobrý důvod nepoužívat důvěryhodnou identifikaci."


Na stránku vettoxu se vůbec nedostanu. Jak je to možné?
Bavila jsem se o tom i s dalšími lidmi a mají ten samý problém s připojením na tyto stránky.

Díky za odpověď.
vloženo: 07.02.2011 12:23     vložil: Denisa Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist