Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Poznatky získané v rámci aktivit Cally zveřejněny v prestižním zahraničním časopise

26.02.2011  |  24× přečteno      vytisknout článek

Poznatky získané v rámci aktivit Cally zveřejněny v prestižním zahraničním časopise

Občanské sdružení Calla se již od poloviny 90. let angažuje v oblasti ochrany a obnovy území po těžbě surovin (nejen) v jižních Čechách. Mezi hlavní aktivity patří praktická ochrana břehulí v jižních Čechách a poradenství a podpora podobně zaměřených projektů v celé České republice. Břehule říční dříve hnízdily v říčních březích strhávaných jarními povodněmi. Po regulaci většiny vodních toků si začaly vyhrabávat svoje nory ve stěnách pískoven a dalších těžebních prostorů, kde jich dnes v ČR hnízdí drtivá většina. Tyto hnízdní stěny však vyžadují pravidelné strhávání, jinak v nich hrozí tvrdnutí materiálu a namnožení parazitů. V aktivních těžebnách lze obvykle dohodnout takové podmínky, které neomezí těžbu a vyhovují břehulím. V opuštěných pískovnách však pravidelnou údržbu hnízdních stěn přebírají nevládní organizace nebo státní ochrana přírody.

I když většina aktivit Cally je zaměřena na praktickou a právní ochranu břehulí, v rámci jednotlivých projektů se daří získávat řadu vědecky cenných poznatků. Mezi dosud neznámé aspekty života břehulí patří i péče o potomstvo. Hnízda břehulí jsou skryta v hlubokých norách, navíc obě pohlaví tohoto druhu jsou na první pohled k nerozeznání podobná. Nové nečekané poznatky o této problematice zveřejnil tento týden v jednom z nejprestižnějších ornitologických časopisů Bird Study dlouhodobý spolupracovník Cally, Petr Heneberg. Na základě dlouhodobého výzkumu dokončeného díky dvěma projektům Cally podpořeným v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí v letech 2009 a 2010 zjistil, že u tohoto druhu ptáků dochází k velmi nerovnoměrné dělbě péče o potomstvo. "Zatímco zpočátku se obě pohlaví podílejí rovným dílem na hloubení nory a výstavbě hnízda, v pozdějších obdobích se situace mění. V noci se stará o vajíčka či mláďata téměř výhradně samice, oba rodiče se dělí o péči o potomstvo rovným dílem jen během dne. V případě, že se samice rozhodne hnízdit v daném roce dvakrát, již ke konci krmení mláďat ji lze najít na záletech s novými samci. Ovšem nic není zadarmo. Pokud samice skutečně podruhé zahnízdí, podíl samce na péči o druhou snůšku je mizivý, zhruba čtvrtinový, a to jak ve dne, tak i v noci", říká Petr Heneberg, autor zmiňované studie.

Aktivity Cally v oblasti ochrany a obnovy území po těžbě surovin pokračují a rozšiřují se v posledních letech i na další skupiny živočichů - obojživelníky, hmyz a jiné bezobratlé. V současné době jsou (nejen) v jižních Čechách podporovány z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR. "Kvůli regulacím řek přišly břehule o svoje přirozená hnízdiště. Obnovou jejich hnízdních stěn v pískovnách se pokoušíme o zachování příznivých podmínek pro hnízdění tohoto ohroženého druhu v jihočeské krajině," říká Jiří Řehounek, který se v Calle věnuje ochraně přírody a obnově území narušených těžbou nerostných surovin. Více informací na specializovaném webu "Jihočeské pískovny" (www.calla.cz/piskovny), který Calla provozuje. Další informace o ochraně břehulí v jižních Čechách naleznou zájemci na webu "Adoptujte břehuli!" (www.calla.cz/brehule).

Kontakt: RNDr. Jiří Řehounek (Calla)
tel. 605 066 898, e-mail RehounekJ(zavinac)seznam.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist