Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ministr Fuksa rozšířil koalici na podporu sladkovodního rybářství

20.04.2011  |  24× přečteno      vytisknout článek

Ministr Fuksa rozšířil koalici na podporu sladkovodního rybářství

Ministr Ivan Fuksa na evropské frontě úspěšně rozšiřuje koalici k větší finanční podpoře pro sladkovodní rybáře. Podporu deklaraci pěti vnitrozemských států k sladkovodní akvakultuře, kterou ministr Fuksa inicioval, vyjádřilo dnes v Lucemburku dalších dvanáct členských států, a to vesměs těch, které se zabývají především mořským rybolovem. Byly mezi nimi dokonce takové rybářské velmoci, jakými jsou Francie a Španělsko. Komisařka pro rybářství Maria Damanaki to označila za aktivitu, která přichází v pravý čas a má plnou podporu Komise. Ministři zemědělství EU dále diskutovali také o kvalitě zemědělských produktů, a to hlavně v souvislosti s podporou lokálního zemědělství a přímého prodeje.

"Vzhledem k současné situaci, kdy se nejen v rámci EU, ale i celosvětově stále zmenšují populace mořských ryb a ostatních mořských živočichů, je třeba, aby Evropská unie vybudovala rozumnou strategii udržitelného a odpovědného rybářství. Sladkovodní akvakultura v ní bude hrát velmi významnou roli, a to právě jako obnovitelný zdroj rybího masa za ubývající zásoby mořských živočichů a jako konkurent stále rostoucích dovozů," uvedl ministr Fuksa.

Tomuto cíli by měly napomoct dostatečné finanční prostředky v novém Evropském rybářském fondu pro období 2014 až 2020. Evropská sladkovodní akvakultura by měla poskytovat zdravé a vysoce kvalitní produkty za podmínek, jež jsou šetrné k životnímu prostředí a zajistí dobré životní podmínky chovaných organismů. Rybářství by měly upravovat samostatné zákony.  EU chce navrhnout legislativu, která pomůže dalšímu rozvoji tohoto odvětví. Konkrétním vyjádřením probíhající debaty je deklarace k podpoře sladkovodního rybářství, kterou ministr Fuksa prosadil a pro jejíž podporu získal kolegy z Rakouska, Maďarska, Lucemburska a Slovenska. Na dnešním jednání Rady pro zemědělství a rybářství pak svoji podporu připojilo dalších dvanáct členských států, mezi nimi například takové velmoci námořního rybolovu, jakými jsou třeba Francie a Španělsko, ale třeba i Malta.

Ke společným prioritám vnitrozemských států podepsaných pod deklarací ministr Fuksa řekl: "Naší snahou je, aby se sladkovodní akvakultura stala jedním z významných pilířů budoucí podoby Společné rybářské politiky. Tomu by měla odpovídat i výše rozpočtu. Jsem rád, že právě toto navýšení nám paní komisařka už nyní přislíbila."

Podle komisařky pro rybářství a námořní záležitosti Marie Damanaki jde o cennou iniciativu, která přišla v pravý čas a má její podporu. Sladkovodní akvakultura by v budoucí Společné rybářské politice měla být samostatným pilířem se samostatným financováním. Podle komisařky Damanaki jde totiž o vhodnou alternativu k mořskému rybolovu a nástroj na ochranu životního prostředí.

"Unie by měla rybářství všestranně podporovat, a to jak posíleným financováním, tak vytvářením dobrého prostředí pro jeho další rozvoj, i nezbytným zjednodušením předpisů. Také musíme zlepšit podporu aplikovaného výzkumu, včetně testování nových výrobků a technologií," dodal ministr Fuksa.

V Evropské unii akvakultura nedosáhla svého potenciálu, tvrdí komisařka Damanaki a chce to změnit hlavně podporou malých a středních podniků a začínajících firem a také investicemi do výzkumu a inovací. Do konce roku chce odstartovat veřejnou diskuzi k akvakultuře, která má Komisi přinést cenné podněty z praxe.

Palčivý problém všech evropských rybářů, totiž útoky a plenění kormoránů, přislíbila komisařka Damanaki řešit ve spolupráci s eurokomisařem pro životní prostředí Janezem Potočnikem.

Na dnešní Radě si ministři také vyměnili názory  na problematiku kvality zemědělských produktů. V souvislosti s tím probrali dva okruhy témat. Nejprve se věnovali režimu lokálního zemědělství a přímého prodeje a jakosti produktů. V této oblasti je Česká republika velmi aktivní a podpora místního zemědělství a přímého prodeje nese konkrétní ovoce, od rozvoje farmářských trhů, přes oblibu regionálních potravin po stoupající prodej tzv. ze dvora. Česká republika vzhledem ke svým prioritám v oblasti kvality potravin souhlasí s tím, aby režim místního zemědělství a přímého prodeje podpořil balíček návrhů týkajících se jakosti.

Druhým tématem diskuze bylo začlenění pravidel pro horské produkty do balíčku návrhů k politice kvality, s čímž Česká republika také souhlasí. Horské produkty pocházejí z unikátního, čistého prostředí na kopcovitých nebo horských terénech. Jsou to výrobky, které vznikají v obtížných podmínkách, ale vyznačují se obvykle vysokou kvalitou. Zemědělští zástupci členských států EU v současné době diskutují o tom, jak tyto výrobky označovat a podporovat. "Jsem přesvědčen, že možnost využít označení horského produktu bude přínosem pro zemědělce hospodařící v těchto oblastech. Důležitá bude definice horských produktů v rámci EU, takže se zájmem očekávám výsledky dopadové studie, kterou teď Evropská komise zpracovává," uvedl ministr Fuksa.

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist