Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

NSS definitivně potvrdil Povodí Ohře pokutu za úhyn měkkýšů

18.07.2011  |  zdroj: ČTK  |  90× přečteno      vytisknout článek

NSS definitivně potvrdil Povodí Ohře pokutu za úhyn měkkýšů

Nejvyšší správní soud (NSS) s konečnou platností potvrdil státnímu podniku Povodí Ohře pokutu 400.000 korun za úhyn vzácných měkkýšů. Vodohospodáři v únoru 2005 při manipulaci s Doksanským jezem způsobili to, že se škeble rybničné a velevrubové malířští v říčním ramenu Na Mouřku ocitli na suchu. Zvláště chránění živočichové pak přes noc umrzli. Zamítnutím kasační stížnosti Povodí Ohře spor o pokutu definitivně končí, zjistila dnes ČTK z rozhodnutí zpřístupněného v soudní databázi.

    Povodí ve stížnosti tvrdilo například to, že Česká inspekce životního prostředí příliš široce vyložila povinnosti vodohospodářů při ochraně živočichů. Podle stížnosti většinou nelze provést sběr živočichů ze dna vypuštěného vodního toku, neboť to bývá nebezpečné a z velké části neproveditelné. "Na dně totiž ulpívá řídký kal, na který není možné bezpečně vstoupit; navíc v inkriminovaném období bylo téměř vše zakryto ledovou krustou," tvrdil podnik ve stížnosti.

    Podle NSS ale z předpisů vyplývá to, že Povodí Ohře musí kontrolovat výskyt chráněných měkkýšů nejméně 300 metrů od takzvaně vyhrazeného jezu a poté na všech ostatních částech vodního toku, jichž se mohla manipulace s jezem dotknout. Pokud se na březích či dně chránění měkkýši vyskytují, musejí je pracovníci povodí vysbírat.

    "Jako správce celého vodního toku by stěžovatel (Povodí Ohře) měl být seznámen s dopady manipulace na spravovaný vodní tok a pobřežní pozemky. (...) Přesný územní rozsah nutné kontroly a sběru živočichů není možné předem jasně odhadnout; vždy bude totiž záležet na způsobu konkrétní manipulace i na dalších okolnostech a přírodních podmínkách v terénu," uvedl v rozsudku senát NSS s předsedkyní Marií Žiškovou.

    Povodí Ohře zpochybňovalo také to, zda se na státní podnik vztahuje sankční odpovědnost podle sporného ustanovení zákona o ochraně přírody a krajiny. NSS ale podpořil názor České inspekce životního prostředí, ministerstva životního prostředí i Městského soudu v Praze.

    "Sankční odpovědnost (...) lze vyvodit proti každé právnické osobě, která se dopustí protiprávního jednání na úseku ochrany přírody a krajiny, bez ohledu na skutečnost, zda k protiprávnímu jednání právnické osoby došlo při výkonu podnikatelské činnosti či nikoli," napsali soudci.

    Škeble rybničná je největší druh měkkýše, který se vyskytuje v České republice. Obývá klidné bahnité vody, větší rybníky, tůně, slepá či pomalu tekoucí říční ramena a velké bažiny. Na podobných lokalitách se vzácně vyskytuje také velevrub malířský. Jeho lastury se dříve používaly jako malé palety na barvy, čímž vzniklo české druhové jméno mlže, uvádí odborný server Natura Bohemica. Oba druhy jsou v ČR ohrožené a zvláště chráněné.

    Jan Tomandl


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist