Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dvoudenní kurz seznámil s ochranou životního prostředí při péči o zeleň

19.04.2012  |  58× přečteno      vytisknout článek

Dvoudenní kurz seznámil s ochranou životního prostředí při péči o zeleň

Jihlava - Minulý čtvrtek a pátek trávilo čtyřiadvacet účastníků pilotního kurzu projektu "Příroda do zahrad, parků, krajiny" posloucháním, diskutováním a sdílením informací dotýkajících se problematiky ochrany životního prostředí při péči o zeleň.

Čtvrteční den, 12. 4. 2012, byl vyhrazen přednáškám a diskuzím. V penziónu U Lyžaře v Jihlavě byla mimo jiné přednášena témata: rizika intenzivního hospodaření, používání látek na ochranu rostlin, systém ochrany přírody v České republice, využití prvků přírodních zahrad ve veřejném prostoru a základy péče o přírodní biotopy.

Následující den byl věnován praktickým ukázkám v prostředí. Nejprve účastníci kurzu pod vedením Ing. Kataríny Ruschkové (vedoucí odboru životního prostředí Města Jihlavy) měli možnost nahlédnout do systému údržby zeleně v Jihlavě. Přímo u vysázených záhonů, ošetřených stromů či na místě květnaté louky s loggerem si vyměňovali názory na problematiku ošetřování zeleně ve městech, především však na důležitost osvěty a vzdělávání veřejnosti. "Důležité je zdůrazňovat nezbytnost vhodného ošetřování stromů, stejně jako důležitost ponechání mrtvého dřeva pro vývoj organismů. Proto tedy ne každá hromada větví a rozpadající se kmen v parku znamená nedbalost, může to být snaha zachovat vhodné prostředí pro živočichy, kteří preferují suché větve či rozkládající se dřevo," vysvětlovala přítomným Ing. Katarína Ruschková.

Další zastávkou účastníků kurzu byl areál SOŠ a SOU Třešť. Škola má ve své vzdělávací nabídce také učební obory zahradník a zahradnické práce, vystupuje jako partner v projektu "Příroda do zahrad, parků, krajiny - podpora biologické rozmanitosti při údržbě zahrad a krajinných prvků", r.č. CZ.1.07/3.2.09/01.0029, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR v rámci OP VK. Nejprve prošli arboretum s výukovým altánem, posléze nahlédli také do výukového skleníku a především do zimní zahrady, kde skupinu provázel Ing. Michal Antoň, vedoucí učitel odborné výuky pro zahradnické obory. Arboretum soustřeďuje sbírky rostlin a přináší ukázky rozdílných biotopů nejen žákům a studentům zdejší školy, ale umožňuje i veřejnosti přicházet během otevírací doby.

Dalším místem, se kterým se posluchači seznámili, byl zámecký park v Brtnici. Po úvodní přednášce pana kastelána Tomáše Hartmana, ve které hovořil především o historii daného místa, se zaměřili na park náležící k zámku. "Jedná se o příklad území, kterému chyběla delší dobu odborná péče a které je místem pro život pro celou řadu zajímavých rostlin a živočichů. Aktuálně je možné zde nalézt tři druhy křivatců, během celého roku se pak setkat s dutinovými ptáky," doplnil výklad pana Hartmana entomolog Ing. Václav Křivan. Ještě před prohlídkou brtnického údolí na účastníky kousek za zámeckým parkem čekal další cíl exkurzí pro tento den, a to významný krajinný prvek Uhřínovická alej. Jedná se o dlouhou alej ovocných stromů, kde se nalézá řada starých a krajových odrůd. Přímo pod korunami stromů se rozběhla diskuze o možnostech managementu daného území a také o zdrojích peněz pro péči o obdobné lokality. Uhřínovická alej není v současné době pravidelně ošetřována, některé části jsou zarostlé, okraje jsou ohroženy smyvem z okolních polí. I tak představuje důležitou migrační cestu pro organismy, hnízdiště pro ptáky i genetickou rezervu mizejících starých odrůd ovocných dřevin. Je místem, které možná bezděky obejdete při procházce, ale je jedním ze základních pilířů, které činí krásnou krajinu Vysočiny.

Podrobnosti a další informace o projektu naleznete zde:
www.chaloupky.cz
Více informací poskytne:
Pavlína Křivanová, pavlina.krivanova@chaloupky.cz, 734 522 087


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist