Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zlín: Centrální park Jižní svahy

28.07.2012  |  101× přečteno      vytisknout článek

Zlín: Centrální park Jižní svahy

Centrální park Jižní Svahy se nachází v horní části největšího zlínského sídliště. Rekreační plocha zeleně o rozloze 11 ha spojuje území tzv. II. etapy JS (od ul. Česká a od ul. Hony) s novou bytovou zástavbou na Podlesí a hlavně s plochou lesa, který je východištěm turistických cest. Páteří parku je kombinovaná komunikace pro pěší a cyklisty spojující stávající krajinu - lesní porosty s plochami bydlení na úbočí kopce. Komunikace začíná u II. segmentového domu a končí u točny MHD Kocanda a celkem měří 1 km.

K ulici České se park svažuje tzv. Kozlovým žlebem, kde se nachází stávající porosty přírodního charakteru a na ně jsou navázány nové výsadby dřevin.
Na plochy u žlebu na západním okraji parku je situován soubor 7 sportovišť s univerzálními plochami pro míčové hry a cvičnou tenisovou stěnou. Je zde také plánován obslužný objekt, zapuštěný pod úroveň terénu.
Parková část (tzv. parková krajina) je srdcem parku a obsahuje v sobě rozsáhlé sadové úpravy s řadou květinových záhonů, travnatých ploch se soliterními dřevinami a také nezbytné odpočívadla a atraktivní dětské hřiště s lanovou pyramidou, horolezeckou stěnou a dalšími zajímavými hracími prvky. Prostor je oživen pítkem, které přivítají zejména děti na dětském hřišti.
Dominantním prvkem parkové části bude terénní modelace centrálního objektu (tzv. kráter), tvořící přírodní amfiteátr s multifunkčním využitím. Výrazným prvkem bude též vodní biotop na západním úpatí centrálního objektu, zásobovaný dešťovou vodou ze střech nových bytových domů na okraji parku. Vodní biotop bude mít výrazný vliv na mikroklima daného území a zároveň využívá a zadržuje dešťovou vodu spadlou na toto území sídliště. Důležitým prvkem bude stavba kavárny s výhledem na západní část Zlína, která bude mít v sobě ukryto také nezbytné zázemí pro park vč. veřejného WC. Právě toto území bude předmětem veřejného projednání, které se bude konat v pondělí 14.5.2007 v Salesiánském klubu mládeže na Jižních Svazích.

Celý projekt byl od samého začátku realizován ve spolupráci s veřejností. Obyvatelé Jižních Svahů - a tím i jeho budoucí uživatelé - měli možnost se vyjádřit k náplni parku, rozmístnění jednotlivých funkčních částí i k jeho etapizaci. Příkladem této spolupráce může být hrací prvek pod II. segmentem ve tvaru slonů, který si navrhly děti samy.

Realizace Centrálního parku Jižní Svahy:

r. 1998 - 2000 : Kozlův žleb (pod mostem na ul. Okružní)
r. 2001 - 2002 : dětské hřiště pod II. segmentem, sportoviště se 7 hřišti pro míčové hry a prvním úsekem cyklostezky od II. segmentu ke Kozlovu žlebu
r.2002 - 2003: dokončení cyklostezky až po Podlesí V vč. výsadeb pásu zeleně za novými domy na Podlesí V
r.2004 - 2005: část pracovně nazývaná parková krajina pod novými domy na ul. Podlesí s atraktivním dětským hřištěm, odpočívadly a rozsáhlými sadovými úpravami
r.2006 - realizace tzv. Pohádkového lesa a navezení potřebné zeminy pro centrální terénní modelace (území tzv. kráteru s plánovanou kavárnou a vodním biotopem)

ZDROJ: garten.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist