Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

K popsání sebevražedných termitů-atentátníků přispěla unikátní analýza kovu

05.08.2012  |  74× přečteno      vytisknout článek

termitiTermití dělníci brání hnízdo při napadení sebevražednou "chemickou zbraní" - jejich tělo exploduje a postříká útočníky jedovatou směsí...

Vědci z Masarykovy univerzity (MU) přispěli k objevu výzkumníků z Akademie věd ČR z oblasti života hmyzí říše. Použili unikátní metodu, aby určili složení výbušné směsi termita, který při ohrožení exploduje jako sebevražedný atentátník. Výsledky výzkumu vědci společně publikovali v prestižním časopise Science.

Ojedinělou metodu vyvinul tým vědců ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC MU) a Přírodovědecké fakulty MU v čele s Janem Preislerem. Její výhodou je, že dokáže pracovat s množstvím zkoumaného vzorku menším než jeden mikrolitr. To bylo klíčové pro analýzu miniaturních částí termitů, tzv. krystalů. Unikátní způsob analýzy teď prochází patentovým řízením.

Jak k explozi termita dochází? Druh Neocapritermestaracua si vyvinul sebevražedný aparát, který se skládá ze dvou složek: slinných žláz a bílkovinných krystalů. Během soubojů pak u některých termitů dochází k tomu, že jejich tělní stěna praskne, a produkty slinných žláz se tak dostanou do kontaktu s krystaly. Tím vznikne látka jedovatá pro nepřátele, např. konkurenční druhy termitů.

Krystaly kromě bílkoviny obsahují i měď. Právě její přítomnost v termitím sebevražedném aparátu potvrdili vědci z Masarykovy univerzity.

Princip vynálezu brněnských vědců spočívá v originální tvorbě aerosolu - směsi částic v plynu - ze zkoumaného vzorku. Aerosol vědci potřebují vytvořit proto, aby mohli určit obsah vybraného prvku, v tomto případě mědi, pomocí přístroje zvaného atomový spektrometr.

"Analyzované termití krystalky jsme nejprve rozpustili v mikrolitrových objemech vody, zlomek mikrolitru připraveného roztoku jsme nanesli na destičku z vhodného plastu a nechali jej vyschnout. Pomocí silného laserového pulsu jsme potom odpařili plast a spolu s ním i nanesený vzorek. Z analýzy vzniklého aerosolu vyplynul poměrně vysoký obsah mědi v krystalcích," vysvětluje Preisler.

Jan Preisler spolu s Viktorem Kanickým a Pavlou Foltynovou začátkem roku patentoval jinou příbuznou metodu vhodnou pro levnou a rychlou analýzu kovů v kapalinách. Ta je využitelná např. pro stanovení množství olova v lidské krvi v rozvojových zemích. Její výhodou je, že používá cenově dostupného polovodičového laseru.

Kontakt:
David Povolný, Tiskový odbor MU, povolny@rect.muni.cz, tel. 549 49 4646, mob. 724 118 798
Jan Preisler, Ústav chemie, Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity, preisler@chemi.muni.cz, tel. 549 49 6629
Robert Hanuš, Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, robert@uochb.cas.cz
Jan Šobotník, Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, sobotnik@uochb.cas.cz

Termití dělníci brání hnízdo při napadení sebevražednou "chemickou zbraní" - jejich tělo exploduje a postříká útočníky jedovatou směsí. Tento způsob obrany termitů Neocapritermes taracua obývajících lesy jihoamerické Guyany popsali čeští vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Chemickou zbraní disponují pouze starší dělníci, kteří jsou sterilní, a protože nemají komu předat své geny, nemusí se starat o vlastní záchranu, nýbrž o přežití kolonie.

Mechanismus sebevražedné zbraně tvoří chemická reakce dvou složek: modrých "krystalů" bílkovinného původu, které termiti ukládají ve zvláštních kapsách mimo tělo, a výměšků jejich slinných žláz. Tyto dvě složky reagují v kapce hemolymfy po roztržení těla dělníka, čímž vznikne kapalina, která je pro konkurenční druhy toxická. Vědci zkoumali toxicitu obou složek jedu odebraných od starých a mladých jedinců a zjistili, že toxická je hotová směs produkovaná starými jedinci. Mladí termití dělníci vykonávají v rámci kolonie jiné činnosti a tuto dovednost získávají až v době, kdy se mohou obětovat ve prospěch svých druhů.

Taktika chemických kamikadze je evolučně velmi výhodná - nejčastěji ji využívají při napadení konkurenčními termity druhu Labiotermes labralis. Sebevražedné chování není u hmyzích společenstev nic neobvyklého - jsou známy například hromadné sebevraždy včelstev (CCD - Colony Colaps Disorder, tedy syndrom rozpadu včelstev).


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist