Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Obnovený rybník v přírodní rezervaci Luňáky na Klatovsku opět vítá chráněné druhy ptáků

25.08.2012  |  84× přečteno      vytisknout článek

Obnovený rybník v přírodní rezervaci Luňáky na Klatovsku opět vítá chráněné druhy ptáků

Obnovený Dolejší rybník [1] je význačným hnízdištěm vzácných druhů ptáků jako je třeba moták pochop, čejka popelavá či kulík říční. Ptákům slouží i jako oddechová lokalita při tahu. Potřebná částka 1,8 milionu Kč byla Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR poskytnuta z Operačního programu Životní prostředí. V intenzivně zemědělsky využívané krajině bylo obnoveno 3,4 hektaru jedinečných vodních a mokřadních biotopů. Znamená to jednoznačný přínos nejen pro ptáky, ale i pro ohrožené obojživelníky a mokřadní rostliny.

"Bylo odstraněno 1409 m3 přebytečného bahna, rozšířena vodní plocha a v zátopě rybníka stržen orobinec i s kořenovým systémem a vybudována tůň [2]. Obnovený rybník a jeho okolí nyní také dokáže zadržet více vody a tím se sníží riziko povodní. Navíc v létě nebude ohrožen vysycháním. Celý projekt je nyní připraven ke kolaudaci," vysvětluje Jana Krčilová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

"Letos jsme pozorovali hnízdění ohroženého motáka pochopa, potápky malé, slípky zelenonohé a kulíka říčního. Velkou vzácností je čejka chocholatá, která patří k nejrychleji mizejícím ptákům naší krajiny. U husy velké, volavky popelavé a poláka chocholačky jsme hnízdění nezaznamenali, ale vyskytují se zde. V nové tůni a okolí se usadila rosnička zelená, blatnice skvrnitá, čolek obecný a ropucha obecná," vypočítává Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Český les a krajského střediska Plzeň.

Poznámky:

[1]  Rybník Dolejší (3.9 ha) se nachází v přírodní rezervaci Luňáky v Plzeňském kraji u Dolní Lhoty u Klatov. Celková výměra přírodní rezervace činí 26,5591 ha.

[2] Veškeré stavební práce byly provedeny v souladu s příslušnými nařízeními správce rezervace, kterým je Krajský úřad Plzeňského kraje. Rybník byl v jarních měsících znovu napuštěn, aby nebyl ohrožen vývoj vodních bezobratlých a obojživelníků.

Zdroj:AOPK


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist