Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vznikla petice Za obnovu zemědělské krajiny

12.09.2012  |  zdroj: Moderní obec  |  72× přečteno      vytisknout článek

Vznikla petice Za obnovu zemědělské krajiny

Zemědělská krajina je významně poškozena, apelují na politiky i veřejnost autoři petice Za obnovu zemědělské krajiny. >>Přestože do zemědělství proudí nemalé veřejné prostředky, kvalita krajiny se snižuje,<< připomínají petenti rekrutující se z řad České společnosti ornitologické.

Podle jejich zkušeností se dříve běžné polní rostliny jako chrpa nebo hlaváček letní dnes objevují vzácně. >>Ještě horší jsou dopady na živočichy - v ČR vyhynulo nejvíce denních motýlů z celé Evropy. Za posledních 10 let jsme ztratili 20 % polního ptactva a početnost zajíců či koroptví se pohybuje na pouhých 5-10 % předválečné úrovně,<< konstatují autoři petice s tím, že ani zemědělství už neplní svoji krajinotvornou roli. Rozsáhlé polní celky s nevhodným hospodařením zvyšují erozi půdy.

>>ČR každoročně ztrácí ornou půdu v hodnotě několika miliard korun a obrovské škody vznikají také obcím při odstraňování následků eroze. Špatný vodní režim krajiny vede ke splachům půdy a agrochemikálií, které znehodnocují vodní toky. Zemědělská krajina ztrácí svoji krásu a harmonii, která přispívala ke spokojenému životu obyvatel. Domníváme se, že není dostatečně naplněn článek 7 Ústavy ČR, který říká, že stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství,<< praví se mj. v petici.

Petici už podpořil i předseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Petr Šilar. >>Je evidentní, že v zemědělství nelze uplatňovat jen tržní mechanismy. Jsme na rozcestí! Musíme se rozhodnout, přenecháme-li dalším generacím zdevastovanou krajinu s neúrodnou půdou či začneme-li se chovat jako řádní hospodáři ve vlastní zemi. I mezi zemědělci je většina těch, kdo chtějí hospodařit způsoby šetrnými k přírodě i půdě samotné. Musíme jim však vytvořit takové podmínky, aby ohleduplnost k životnímu prostředí zároveň neznamenala ekonomickou sebevraždu,<< tvrdí Petr Šilar.

Text petice je vyvěšen na: www.zemedelska-krajina.cz, kde lze stáhnout podpisový arch, podepsat jej a odeslat petičnímu výboru. Petice má být předána vládě, Parlamentu ČR a ministerstvům zemědělství a životního prostředí.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist