Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Havířov je městem zeleně

24.11.2012  |  zdroj: Moderní obec  |  112× přečteno      vytisknout článek

městoStatutární město Havířov není klasickým městem s dlouholetou historií a tradicí.

Jeho vznik v roce 1955 je spojen s rozvojem hornictví po druhé světové válce v oblasti severovýchodní Moravy. Správní obvod města Havířova leží na jižním okraji ostravsko-karvinské průmyslové oblasti mezi Ostravou a pohraničním městem Český Těšín.

Dříve býval Havířov úzce spojován s hornictvím. Přestože vždy pro horníky a hutníky znamenal vyhledávané místo k životu, město nikdy nepatřilo k tradičním turistickým destinacím. Obrat zvolna nastával v novodobé historii města. Svou aktivitou při zlepšování životního prostředí Havířov získal image >>města zeleně<< a stává se jedním z nejlepších prostředí pro bydlení v celé ostravské aglomeraci.

Město k rozvoji svého území využívá řadu nástrojů. Od tvorby strategických rozvojových dokumentů, přes iniciaci konkrétních záměrů řešících stanovené priority rozvoje, hledání možností vícezdrojového financování až po evaluaci dopadů realizovaných aktivit. Komplexnost a provázanost plánovacích a projektových aktivit dokáže městu nejen zvýšit efektivitu vynakládaných rozpočtových prostředků, ale i urychlit realizaci rozvojových projektů - a navíc bez rizika ohrožení hospodaření města.

V ČERPÁNÍ POMOCI EU NA ŠPICI MEZI MĚSTY V KRAJI

Jak zrekapituloval primátor Ing. Zdeněk Osmanczyk, Havířov od roku 2007 významně zvyšuje objemy finančních prostředků na investiční výstavbu. Roční objem investic činí průměrně 450 mil. Kč. Letos městský rozpočet počítá už s téměř 670 mil. Kč na investice. Při svém rozvoji město využívá také dostupné dotační možnosti. Za posledních pět let město získalo 1,6 mld. Kč z různých dotačních titulů.

Největší podíl připadá na zdroje Evropské unie. Havířov dosud dosáhl na téměř 1,1 mld. Kč z EU, což odpovídá více než třinácti tisícům korun na občana. V úspěšnosti čerpání EU fondů při přepočtu na obyvatele Havířov předstihl i krajskou metropoli Ostravu. V celorepublikovém srovnání je Havířov v tomto ukazateli v první polovině mezi statutárními městy, v rámci Moravskoslezského kraje pak na špici.

ABY DOTACE PLNILY SVŮJ ÚČEL

Snaha o získávání podpor z různých dotačních titulů s sebou nese velké nároky na proces plánování, projektovou přípravu - a také na systém financování. >>Dotace je pouhý nástroj a úkolem úředníků města bylo naučit se s ním správně pracovat,<< říká Ing. Ladislav Nedorost, vedoucí oddělení strategického rozvoje Magistrátu města Havířova. Bylo třeba, aby aktivity, které město podnikalo a podniká, byly vzájemně provázány a zachovávaly logickou souvislost v postupném procesu rozvoje území s cílem naplnit vizi města.

V Havířově k tomu učinili tyto kroky:

  • vytvořili vnitřní integrovaný systém projektů, který shromáždil rozvojové záměry města;
  • zpracovali analýzu možností financování projektů - všechny záměry svým finančním objemem totiž několikanásobně překračovaly rozpočtové možnosti města;
  • provedli odhad finanční náročnosti projektů financovaných z fondů EU;
  • připravili strategický plán rozvoje včetně akčního plánu, tedy koncepční dokumenty, jež definovaly priority a investiční záměry, které mají být uskutečněny;
  • při podávání žádostí o finanční podporu se opírají o pomoc externích poradců;
  • rozšířili znalostní základnu úředníků magistrátu v oblasti čerpání EU fondů;
  • uskutečnili vzdělávání v oblasti projektového a procesního řízení, strategického plánování a řízení, rozvoje lidských zdrojů, a užívání metod hodnocení efektivity fungování magistrátu města;
  • sjednali úvěrový rámec, napomáhající s financováním projektů a zvládnutím cash-flow.


K největším akcím patří budování kanalizační sítě v místních částech (Dolní Suchá, Prostřední Suchá, Bludovice a Dolní Datyně), modernizace městské sportovní haly i regenerace panelových sídlišť. V Havířově permanentně dochází k úpravám veřejného prostranství, výsadbě zeleně a péči o vzhled města. Životnímu prostředí přispívá i ekologizace a obnova vozidel městské hromadné dopravy. Nyní MHD v Havířově zajišťuje 60 % vozidel s pohonem na stlačený zemní plyn, což město řadí na špici ve využívání ekologické dopravy.

Město chystá další projekty, které ještě více zlepší život v lokalitě a přispějí k růstu návštěvnosti města. Mj. půjde o: dopravní terminál; centrum dopravní výchovy; budování cyklostezek; rekonstrukce dětských hřišť; výstavbu parkovacích domů; přípravu průmyslové zóny; rozvoj elektronizace služeb a budování metropolitní sítě (eGovernment); digitalizaci městského archivu; výstavbu areálu volného času; hledání soukromých investorů pro výstavbu obytných domů a o další pokračování regenerace panelových sídlišť.

LUKÁŠ NEHYBA
AQE advisors, a. s.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist