Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Studentka TUL umí ekologicky využit PET lahve

14.08.2009  |  335× přečteno      vytisknout článek

Všude přítomné a obtěžující PET lahve lze přeměnit na užitečný a přírodu nezatěžující materiál.

Tvrdí to studentka Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci Daniela Lubasová. Její práce na téma "Biodegradabilní netkané textilie připravené z použitých nápojových PET lahví" získala letos v červnu  první cenu na celosvětové textilní konferenci Autex 2009.

Nadnárodní firma TenCate, která se zaměřuje na výrobu textilních materiálů pro letectví, kosmonautiku a mimo jiné i  na výrobu ochranných oděvů,  nabídla autorce vítězné práce  kromě finanční odměny také  roční stáž ve svých provozech. "Největší radost mám z toho, když vidím, že výsledky naší práce jsou užitečné pro praxi. Že jsem nezpracovávala příliš "akademické téma", svěřila se  studentka druhého ročníku doktorského studia oboru Textilní materiálové inženýrství Daniela Lubasová.


CO JSOU BIODEGRADABILNÍ MATERIÁLY ?
Pro biodegradabilní materiály je charakteristické, že se v  určitém prostředí, například  v kompostu nebo  v organismu, dokáží rozložit hydrolýzou nebo působením mikroorganismů, aniž by zatížily životní prostředí.  V přírodě se  takové látky běžně vyskytují v tělech živých organismů. Je to například  želatina, kolagen  nebo chitosan, který se získává chemickou cestou ze schránek korýšů. Člověk ale vyrábí velké množství odpadu, který se hromadí na oficiálních i černých skládkách,  a to přírodu velmi významně zatěžuje.  V souvislosti  s odpadem se občas mluví o "ekologické bombě". Přeměna materiálů, které se v přírodě rozpadají desítky až stovky let, na materiály  s rychlým časem rozpadu  (biodegradabilní) je proto velkou nadějí pro odpadové hospodářství.


NENÍ TO UTOPIE 
Pracovníci Ústavu polymerů Vysoké školy chemicko-technologické v Praze    umějí ve svých laboratořích vyrobit z PET lahví, které se v přírodě rozpadnou řádově za desítky let, biodegradabilní polymery, které se rozloží  do 60 dnů. "Rychlost rozpadu je závislá  na pH  prostředí, vlhkosti  nebo přítomnosti kyslíku. Důležité je, že se tyto polymery rozkládají na neškodné látky- především vodu a oxid  uhličitý," upřesnila Lenka Martinová, vedoucí katedry netkaných textilií Fakulty textilní TUL. 

Přeměna PET lahví, tedy velmi stabilního termoplastického polyesteru (polyetyléntereftalátu)  na biodegradabilní polymery se dá zjednodušeně popsat tak, že se PET lahve rozemelou a do získané drtě  se v určitém poměru přidá vodný roztok  kyseliny mléčné nebo  glykolové. Následujícími chemickými postupy (syntézou) se potom  PET mění na biodegradabilní polymer. Touto problematikou se na VŠCHT Praha zabývají Jana Turečková a Irena Prokopová. Otázkou je, jak takto získané rychle se rozpadající polymery dále využít. "Na katedře netkaných textilií jsme navrhli postupy, jak z tohoto biodegradabilního polymeru, připraveného na VŠCHT, vyrobit netkané textilie, a to dvěma způsoby - elektrostatickým zvlákňováním a technologií meltblown,," uvedla Martinová.


NEJEN ROZLOŽIT, ALE I VYUŽÍT
Veřejnost zná určitě zařízení Nanospider, na kterém se vyrábí vlákenná vrstva  elektrostatickým zvlákňováním polymerních roztoků nebo tavením.To je metoda založená na principu zvlákňování v silném elektrickém poli. Potom lze také použít technologii meltblown.  Při tomto postupu se roztavený polymer dopraví  k tryskám, kde   se  účinkem proudícího vzduchu tvoří z polymerní taveniny velmi jemná vlákna.  V obou případech vznikne netkaná textile, kterou lze použít například pro výrobu filtrů,  hygienických aplikací,  ve zdravotnictví, nebo jako nosič bakterií sloužících pro čištění kontaminovaných odpadních vod.


....A ZAČÍT VYRÁBĚT
Daniela  Lubasová v oceněné práci došla k podstatnému závěru, že  biodegradabilní polymer  získaný z PET lahví lze   zpracovat oběma způsoby a porovnávala rozdíly mezi textiliemi vyrobenými uvedenými metodami. Zaměřila se na snadnost zpracovatelnosti biodegradabilního polymeru, výslednou morfologii vrstev ( průměry vláken, měrný povrch,  porozitu atd.). "Důležité je, že  technologií meltblown lze vyrobit požadovanou textilii bez použití organických rozpouštědel.   To znamená, že získaná textilie je rovněž biodegradabilní a po použití je možné ji bez obav kompostovat. Snažíme se  v rámci projektu Výzkumné centrum Textil II navrhnout  netkanou textilii, kterou by bylo možné vyrábět průmyslově. Její využití by bylo velmi široké. Rýsují se hlavně aplikace filtrací a v oblasti hygieny," přiblížila svoje záměry Daniela Lubasová.


Zbavit se odpadu způsobem šetrným k přírodě. Změnit nebezpečné skládky alespoň částečně na něco, co přírodě neškodí, třeba na bezpečné a užitečné komposty. To je směr, kterým se snaží ubírat doktorandka  Daniela Lubasová i její vedoucí a vědecká pracovnice TUL  docentka Lenka Martinová.  Spolupracují přitom nejen s VŠCHT v Praze, ale také s Mikrobiologickým ústavem. Podle Martinové je dobře, že se  při řešení tohoto úkolu spojily vědecké kapacity z různých oborů. "Mezioborová spolupráce může přinést nové a zajímavé aplikace i v netextilních oborech," doufá Martinová.


J. Kočárková
 
Fotografie:

http://tuni.tul.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist