Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Recyklohraní

18.09.2009  |  143× přečteno      vytisknout článek

Recyklohraní

Vzdělávací celorepublikový projekt Recyklohraní určený hlavně pro základní a střední školy vstupuje do druhého ročníku. Tento unikátní projekt funguje od září 2008 jako dlouhodobý školní recyklační program a u škol během svého působení našel velkou odezvu. Recyklohraní  si klade za cíl osvětovou a vzdělávací činnost v problematice nakládání s odpady ve školských zařízeních v České republice a realizaci zpětného odběru baterií, akumulátorů a vysloužilých drobných elektrozařízení.Tento projekt vznikl za podpory Ministerstva školství.

Od 1. 9. 2009 vstoupila do projektu Recyklohraní  společnost Ekolamp s.r.o., která se zabývá  kolektivním systémem  se zpětným odběrem a recyklací osvětlovacích zařízení. Organizátoři (Asekol s.r.o., Ecobat s.r.o., EKO-KOM a.s. a Ekolamp s.r.o ) chtějí tímto způsobem docílit, aby se projekt Recyklohraní stal zcela komplexním vzdělávacím programem v oblasti třídění, sběru a recyklace odpadu, baterií či elektrozařízení.

Recyklohraní si do druhého ročníku opět připravilo tématické soutěže a kvízy. Školní rok byl zahájen Testem na zahřátí, který ověřuje poznatky žáků a studentů z prvního ročníku projektu. Pro školy je také nově připravena nabídka exkurzí do zpracovatelských firem. Vše je možné sledovat na www.recyklohrani.cz.

 

přihlášených škol

1610

celkem zapojených obcí

1000

celkem vydaných bodů

1 996 804

z toho za splněné úkoly

533 525

z toho za sběr elektra

614 820

z toho za sběr baterií

249 902

dosud vybráno bodů

380 341

odměnu si vybralo škol

258

celkem tun elektrozařízení

190

celkem tun baterií

51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recyklohraní - očima organizátorů projektu:

Asekol

"Osvěta a vzdělávání v oblasti třídění a recyklace odpadů i vysloužilých spotřebičů je nejefektivnější u nejmladší části populace, tedy žáků a studentů. První rok fungování školního projektu Recyklohraní to potvrdil. Jeho životaschopnost potvrdil značný zájem ze strany pedagogů nejen o zapojení do projektu, ale i o jednotlivé dílčí úkoly. Důkazem je i milá knížka povídek "Kam s nimi, aneb Jak to bylo u nás doma?", která vznikla z vítězných prací, přihlášených do lednového literárního úkolu. Věříme, že výuková sada, připravená jako novinka začínajícího druhého roku trvání projektu, bude pro pedagogy i žáky přínosem a zpestřením výuky", říká Hana Ansorgová.

 

EKO-KOM

"EKO-KOM a.s. hodnotí dosavadní výsledky programu Recyklohraní nadmíru pozitivně. Ohlas, který Recyklohraní vyvolalo mezi školami, předčil naše očekávání. Aktivita škol, tedy zapojení škol do jednotlivých úkolů, které EKO-KOM v rámci programu vyhlašuje, je pravidelně vyšší než 50%, a žáci v nich prokazují, že problematika třídění a využívání odpadů pro ně není neznámou a velice dobře se v ní orientují. Kromě plnění úkolů se snažíme školy motivovat k tomu, aby kvalitně prezentovaly výsledky svojí práce a i v této oblasti nás žáci zapojených škol neustále pozitivně překvapují. Proto nám dělá radost, že můžeme ukázky školních prací předvést odborné i laické veřejnosti, tak jak to činíme např. na každoročně pořádané konferenci Odpady a obce, konané v Hradci Králové.  Účast v programu chápeme jako logické propojení všech vzdělávacích aktivit, které EKO-KOM, a.s. realizuje a i v budoucnu se budeme na tuto oblast výrazně zaměřovat", hodnotí první ročník Recyklohraní Šárka Nováková.

Ecobat

"Společnost ECOBAT díky zahájení školního programu Recyklohraní zajistila v roce 2008 rekordní množství použitých přenosných baterií (celkem 330 tun) a tento trend pokračoval i v první polovině letošního roku. Školní programy sběru použitých baterií jsou zavedeny i v jiných zemích Evropské unie (Polsko, Belgie, Holandsko), ale Recyklohraní je unikátní svojí komplexností (sbírají se baterie i elektrozařízení) i velkým důrazem na celkové ekologické vzdělávání školní mládeže. Do budoucna očekáváme, že rodinná osvěta žáků ze zapojených škol přinese zvýšené množství vracených baterií právě v jejich městech a obcích. A to je velmi žádoucí s ohledem na cíle EU, podle kterých se úroveň zpětného odběru přenosných baterií musí v ČR do roku 2012 více než zdvojnásobit", představuje plány RNDr. Petr Kratochvíl.

Ekolamp

"Oblastí, které Ekolamp věnuje velkou pozornost, je informování veřejnosti o způsobu a možnostech zpětného odběru a recyklace osvětlovacích zařízení. Jednou z důležitých cílových skupin jsou děti, které velmi dobře vstřebávají informace o ochraně životního prostředí, a navíc jsou v tomto směru učiteli svých rodičů. Proto jsme pro školáky a studenty letos na jaře připravili velkou on-line soutěž "Nechte svůj talent zazářit", která zaznamenala velký úspěch. Po této zkušenosti jsme se rozhodli připojit se ke školnímu projektu Recyklohraní a vytvořit z něj ještě komplexnější vzdělávací program v oblasti třídění, sběru a recyklace odpadu, baterií či elektrozařízení. Pro druhý ročník Recyklohraní připravujeme pro děti řadu rozmanitých úkolů a věříme, že jejich prostřednictvím získají zajímavé a přínosné informace nejen o zpětném odběru světelných zdrojů, ale také o úsporách energií a o šetrném přístupu k životnímu prostředí vůbec", dodává Zuzana Křenková.

Recyklohraní je dlouhodobý školní recyklační program, který si klade za cíl realizaci zpětného odběru baterií, akumulátorů a elektrozařízení spojený s osvětovou činností v problematice nakládání s odpady ve školských zařízeních v České republice.

Školy zapojené do projektu získávají za účast v soutěžích či splnění rozličných úkolů vztahujících se k problematice třídění a recyklace odpadů body, za které si mohou následně vybrat zajímavé odměny  v internetovém katalogu Recyklohraní. Další body mohou školy získat za sběr baterií a drobného elektrozařízení do připravených nádob. V nabídce katalogu jsou odměny charakteru školních pomůcek, sportovního náčiní, praktické elektroniky, vstupenek do naučných či zábavných parků. Školní recyklační program umožní deklarovat školám jejich ekologické myšlení a zároveň podpoří vnímání potřeby správného nakládání s odpady u žáků škol.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist