Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zhodnocení odpadu nápojových kartónových obalů

16.10.2009  |  zdroj: Logistika  |  372× přečteno      vytisknout článek

Kartónové nápojové obaly jsou typickými jednorázovými obaly, a proto vyprázdněné končí obvykle v komunálním odpadu, nebo se různými postupy zhodnocují, a to nejen vzhledem k vysokému obsahu (až 75 %) kvalitní buničiny.

Podmínkou recyklingu je však separovaný sběr, který musí být efektivní a rovněž i celý technologický proces musí být maximálně účinný. Lze využít např. technologii pomocí rotačního zařízení Fiberflow nebo i klasických linek vybavených vhodnými separátory, které s vysokou ekonomikou dokonale oddělí jednotlivé složky obalů. Rozvolnění odpadu ve vířivých rozvlákňovačích s přídavkem NaOH a při ohřevu vody na 25 až 50 °C umožňuje zkrácení procesu a snížení energetické náročnosti, není však podmínkou. Následuje separace PE a Al od buničiny, kterou je možno využít pro výrobu řady různých papírů. V případě aplikace termodispergace nebo i zesvětlení (za předpokladu zpracování pouze bělených kartonů) je pak možno získat buničinu vhodnou i do nejnáročnějších papírů.

Oddělené částice PE a hliníkové folie se obvykle spalují přímo v závodě (např. s ostatními papírenskými odpady) k získání páry nebo el. energie, využívaných v technologickém procesu. Komerčně zajímavá (vzhledem k vysoké energetické náročnosti výroby Al z bauxitu) je však pyrolytická recyklace hliníku z vytříděné směsi (při řízeném ohřevu na teplotu dostačující ke zplynění PE), zatímco recykling PE je z ekonomického hlediska méně atraktivní.

Protože nápojové obaly jsou také značným energetickým zdrojem (výhřevnost tohoto odpadu je stejná jako uhelných briket) a jsou z převážné části vyrobené z obnovitelných surovin, mohou se také využít i jako kvalitní náhrada fosilních paliv např. v cementářských pecích, kde navíc vzniklý oxid hlinitý je základní součástí cementu.

Nápojové obaly lze rovněž zhodnotit i bez separace jednotlivých materiálů jejich drcením na menší částice a následným lisováním za vyšších teplot (cca 170 °C) a tlaků, při využití pojivého efektu obsaženého PE (cca 20 %) na deskový materiál např. pod obchodním názvem Tectan. Ten (za tepla dále tvarovatelný) slouží k výrobě řady výrobků spotřebního charakteru (např. kufříků, psacích podložek, kazet, sedacích částí a opěrek židlí, nádob na odpadky, desek stolů školního nábytku), ale je také využitelný ve stavebnictví.

Od r. 2008 je možná recyklace lepenkových nápojových obalů novým postupem - plasmovou technikou. Byla zavedena zatím v pilotním závodě v Brazílii a při ní se nejprve klasickým rozvlákňováním separuje vláknina od Al a plastové fólie a ty se pomocí plasmy oddělí, aniž by se spálily - a to při 99% výtěžnosti.

AUTOR: Ing. Miloslav Vítek


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist