Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Proč není možné některé plasty z elektrošrotu recyklovat

28.02.2011  |  zdroj: Moderní obec  |  223× přečteno      vytisknout článek

elektrošrotZpětný odběr elektrických a elektronických zařízení má za cíl hlavně získat zpět drahé, i méně drahé kovy. Významnou součástí elektroodpadu jsou však také plasty. Má-li být recyklace efektivní, musíme se ptát, jak naložíme také s nimi.

Zatímco v roce 1980 podíl plastů všeho druhu ve veškerém evropském elektroodpadu (WEEE) všech kategorií činil v průměru 14 %, v roce 2008 se odhadoval už na 20,6 %. Odstranění plastů z WEEE a jejich recyklace mají význam ekonomický i ekologický. Například pouhé uložení plastů na skládku není žádoucí a zvyšuje náklady. Plasty však mají velmi různorodé složení a mohou obsahovat i nebezpečné složky, které recyklaci znemožňují. Studie věnující se složení plastů z WEEE a případným nebezpečným látkám v nich obsažených se však ještě nedávno zaměřovaly jen na určité typy odpadů, jako třeba na televizní obrazovky a monitory či drcené zbytky směsných plastů ze zpracování elektroodpadů.

CO JE NEBEZPEČNÉ

Evropská směrnice 2002/95/EC, o omezení používání určitých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (směrnice RoHS) uložila členským státům EU od 1. 7. 2006 zajistit, aby nově uváděné spotřebiče na trh neobsahovaly olovo, rtuť, kadmium a šestimocný chrom v koncentracích přesahujících maximální hodnoty 0,1 % hm. (u kadmia 0,01 % hm.). Kromě toho je zakázáno používat polybromované bifenyly a estery polybromovaných difenylů, které se v plastech používají jako retardéry hoření (BFRs). Nebezpečný však může být rovněž antimon (oxid antimonitý je synergistou halogenovaných retardérů hoření) a podezření budí také výskyt fosforu (poukazuje na možný obsah organofosforových sloučenin).

U plastů z WEEE největším potenciálním problémem je obsah kadmia a olova. Podle dřívějších studií bylo kadmium nalezeno (v množstvích přesahujících směrnici RoHS) ve zbytcích po drcení televizních a počítačových monitorů. Ve vzorcích z drcení směsných WEEE plastů bylo objeveno olovo, ve frakcích plastů z rozebraného WEEE se našly i antimon, arsen, nikl, chróm nebo rtuť. Vedle bromovaných retardérů byly přítomny i významné koncentrace fosforu (0,1 % až 3,5 % hm.), což odpovídá obsahu fosforečných retardérů hoření.

ANALÝZY JEDNOTLIVÝCH TOKŮ

Ještě více světla však loni do věci vnesla studie zpracovaná pro WEEE Forum (evropskou asociaci kolektivních systémů, zabývajících se sběrem a zpracováním elektrického a elektronického odpadu), aby odpověděla zejména na to, jaké nebezpečné sloučeniny a látky jsou v plastech z vybraných WEEE kategorií a jak ovlivňují možnost recyklace nebo znovuvyužití plastů. Analyzována byla zařízení s největším zastoupením na trhu, což jsou velké a malé domácí spotřebiče, výpočetní a kancelářská technika a spotřební elektronika.

Od října 2009 do února 2010 se v 15 kolektivních systémech 11 evropských zemí uskutečnila vzorkovací kampaň (za naši zemi to byly ELEKTROWIN a ASEKOL) s přesnou metodikou vzorkování, přičemž vzorky reprezentovaly současné recyklační postupy a odebíraly se přímo v provozech recyklátorů z typického vstupního toku od každé z kategorií WEEE. Další separátní vzorky se získávaly z WEEE produktů, u nichž se očekával vysoký výskyt nebezpečných látek.

VÝSLEDKY ANALÝZ

Z kvantitativních analýz těžkých kovů (Cd, Cr, Pb, Hg), fosforu a retardérů hoření vyplynulo, že kritický obsah DecaBDE, (dekabromodifenylether), tj. retardérů hoření používaných hlavně u polypropylenu a ABS, vykazují zejména plasty z velkých domácích spotřebičů (kromě ledniček a mrazáků). Protože koncentrace těchto látek překračují limity RoHS, nedoporučuje se pro tyto plasty recyklace, ale je třeba zvažovat jiná řešení (skládkování). U plastů z mrazniček a ledniček se koncentrace DecaBDE blíží limitům RoHS. Jelikož se však obsah retardérů hoření v těchto plastech pravidelně monitoruje, studie jejich recyklaci připouští.

U frakcí plastů ze zpracování malých domácích spotřebičů (například vysavačů) se jako kritický ukázal obsah kadmia, proto ani u nich se recyklace nedoporučuje.

V případě plastů ze zpracování monitorů klasických televizorů (CRT) byl zaznamenán kritický obsah OctaBDE (oktabromodifenylether) a DecaBDE, které překračují limity a recyklace těchto plastů se proto nedoporučuje. U moderních plochých obrazovek nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty bromových retardérů a podle současné evropské legislativy se jejich recyklace jeví jako možná za podmínky, že v recyklačním procesu nebudou mít negativní vliv fosforové retardéry hoření.

Podle literatury se mohou některé retardéry hoření neočekávaně objevit při zpracování WEEE v drtičích, což je zřejmě důsledek zvýšení energie během drcení. Hodnota PBDD/PBDFs v těchto frakcích a vliv separačních podmínek a použitých technologií na jejich úroveň nejsou jasné.

ZELENÝ A ŽLUTÝ SEZNAM

Při přepravě odpadů přes hranice států se používají na základě legislativy dvě základní procedury, což je známý zelený a žlutý seznam. Jednoduše řečeno, materiály zařazené na zelený seznam lze k dalšímu zpracování převážet bez omezení a ohlašování. Materiály ze žlutého seznamu vyžadují pro přepravu povolení. Odpady, u nichž je přeprava mimo hranice zakázána, jsou vyjmenovány separátně.

Do žlutého seznamu s ohledem na limity směrnice RoHS by měly zařazena plasty z velkých domácích spotřebičů (kategorie 1) - kromě mrazáků a lednic, dále plasty ze zpracování klasických televizorů (kategorie 2). Rozhodně je však nutné zamezit křížovým kontaminacím, které mohou do frakcí plastů zanést další potenciálně nebezpečné složky (olovo a šestimocný chróm).

Za stejných vstupních podmínek lze na zelený seznam zařadit plasty z přístrojů kategorie 4 (kromě klasických obrazovek), tedy z mrazniček a chladniček, plochých monitorů a dalších spotřebičů.

Zveřejněná studie přinesla první obecná empirická zjištění pro nejdůležitější typy elektrického a elektronického odpadu a pro management frakcí plastů, které z nich pocházejí. Stále však zůstávají určité otázky, které studie zodpověděla buď jen částečně, nebo vůbec. Patří sem otázky křížové kontaminace některých frakcí či vliv předúpravy a dalších procesních postupů na samotnou recyklaci. Protože se materiály používané v elektrospotřebičích stále mění, bude nutné s analýzami dále pokračovat. A mohla by se tato studie stát základem pro jednání s výrobci? To ukáže budoucnost.

AUTOR: JARMILA ŠŤASTNÁ


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist