Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Recyklace má smysl: Systém funguje!

21.06.2011  |  zdroj: Moderní obec  |  126× přečteno      vytisknout článek

Toto tvrzení potvrdila studie Posouzení vlivu sběru a recyklace obalových odpadů na životní prostředí, kterou si nechala zpracovat autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a. s.

Výsledky studie, kterou vyhotovila nezávislá konzultační firma MT KONZULT, prokázaly environmentální přínos systému sběru a recyklace odpadů v mnoha aspektech. Vysokou úsporu představovala především spotřeba energie a úspora produkce plynů, které mají vliv na globální oteplování vyjádřené jako CO2 ekvivalent.

V roce 2010 bylo v Česku díky recyklaci papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů uspořeno 23,3 mil. GJ energie, která nemusela být vyrobena. Reprezentuje to více než 1 % celkové spotřeby primárních energetických zdrojů celé České republiky! Při přepočtu na průměrnou domácnost jde o roční úsporu rovnající se spotřebě energií ve 260 tisících domácnostech, což lze přirovnat ke všem domácnostem běžného kraje. Pokud bychom na tyto úspory nazírali z pohledu tolik diskutovaného globálního oteplování, pak systém EKO-KOM přispěl ke snížení emisí na území ČR o 0,96 mil. tun CO2 ekv., tedy o téměř 1 % celkových emisí skleníkových plynů u nás. Kdybychom tuto úsporu přepočetli na produkci skleníkových plynů při provozu aut , jde o množství, které vyprodukuje 150 tisíc automobilů za rok svého provozu.

ANALÝZA ŽIVOTNÍHO CYKLU

Základem studie dopadů třídění a recyklace odpadů na životní prostředí bylo posouzení životního cyklu odpadu s využitím LCA (Life Cycle Assesment). Metoda LCA má pevně danou strukturu a provádí se podle mezinárodních norem řady ISO 14040. LCA je systematický proces, kterým byly posouzeny dopady recyklace jednotlivých tříděných odpadů (papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů) na životní prostředí ve všech fázích jejich životního cyklu od odložení odpadu do kontejnerů až po jeho recyklaci a využití, tedy náhradu primární suroviny.

Cílem studie bylo popsat objektivním, transparentním a mezinárodně uznávaným postupem, respektujícím náležitosti relevantních norem, environmentální dopady spojené se systémem sběru a recyklace odpadů.

Nejdůležitější fází LCA byla takzvaná inventarizační analýza, v jejímž rámci byly shromážděny detailní informace o všech procesech nakládání s tříděnými odpady. Šlo především o informace o technickém vybavení území ČR pro sběr, svoz, dotřídění a recyklaci jednotlivých druhů odpadů. Každá fáze nakládání s odpadem byla popsána z hlediska počtů a typů zařízení, přepravních nároků, spotřeby materiálů, vody, paliv, energií atd.

VÝPOČET ÚSPOR

Ze získaných údajů se vykalkulovaly dopady jednotlivých fází nakládání s definovanými druhy odpadů na životní prostředí, a to především z hlediska spotřeby energií, spotřeby surovin, vody, emisí do ovzduší, do vody, produkce odpadů. Tyto výsledky se následně přepočítávaly na každou tunu odpadu vstupující do procesu tříděného sběru.

V poslední fázi LCA se porovnávaly dopady na životní prostředí kalkulované pro proces recyklace a dopady, které by vznikly v případě, že by byla pro výrobu použita primární surovina.

Výsledkem je výpočet úspor, jichž bylo dosaženo náhradou primárních surovin surovinami vyrobenými v rámci celého procesu recyklace tříděných odpadů. Pokud bychom výsledky dosažené v roce 2010 vztáhli na každého občana, tak úspora energií by činila 2,2GJ/obyvatele a snížení emisí skleníkových plynů vyjádřených jako CO2 ekv. by teprezentovalo úsporu 92 kg na jednoho obyvatele ČR.

Na základě výsledků této studie lze konstatovat, že systém EKO-KOM, zajišťující zpětný odběr a využití odpadu z obalů, ve spolupráci s obcemi a společnostmi nakládajícími s odpady, výraznou měrou přispívá k ochraně životního prostředí.

Analýzu životního cyklu komunálního odpadu zpracovala Marie Tichá ze společnosti MT KONZULT.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist